Dozravani broskvoni v nasich koncinach



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?) 
9.8.2015 14:48

Určitě to bylo skorším nástupem vegetace, pane kamo. A byla to výjimka za poslední roky. Letos byla sice také teplá zima, ale zhoršené počasí těsně před květem rozkvétání zpomalilo. Dobře si vzpomínám na "vánice" do kvetoucího Goldrichu na B-VA, který kvetl jako první. Taková Čačanská lepotica také zrání neurychlila a čeká na svůj termín 10.8. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 154.106 (?), 19.8.2015 22:01

Od 15.8. som už začal zbierať úrodu z mladej Redhavenky. Plody už mäknú na strome. Krásna úroda, plody chutné - šťavnaté sladkokyslé s pravou broskyňovou chuťou, povedal by som lepšie už ani nemôžu byť...wink, možno tá veľkosť... aj napriek prebierke som ich tam nechal asi hodne, takže sú strednej veľkosti - najväčší mal zatiaľ 118g. Očividne im toto teplé leto prospelo. Tohtoročná úroda ma teší násobne, nakoľko bol stromček zo začiatku dosť poznačený kučeravosťou a následne zdevastovaný voškami, tak, že nemal skoro žiadne normálne listy. Účinne pomohol Chemstop-ecofix v spolupráci s lienkami.

Ako sú na tom vaše Redhavenky?

Moja úroda RH 19.8.2015
Moja úroda RH 19.8.2015
Moja RH 15.8.2015
Moja RH 15.8.2015
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 10.8.2015 22:34

Myslím si, že dozrávání různých odrůd různého ovoce je podmíněno především délkou dne a tím pádem i délkou vegetačního období. Výší teplotních průměrů až druhotně. Sám jsem byl mnohokrát svědkem, že stejná odrůda (i když se jednalo o slivoň) dozrála na severu Čech o týden dříve, než na jihu. Jediné vysvětlení, které mi připadlo smyslné, bylo, že na severu je v létě oproti jihu delší den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 11.8.2015 8:21

Nedalo mi to. Rozdíl délky dne mezi Českým Krumlovem a Libercem od svítání do soumraku. (suncalc.net)

21.6 Liberec + 20 minut, 15.7 +18 minut. Může to takový rozdíl ovlivnit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 11.8.2015 9:06

Na Vašem příkladu je zřejmé, že denní, ale i týdenní, měsíční, suma slunečního záření v létě je na severu větší. Proč by delší den nemohl ovlivnit dobu vývinu plodů, když například na jaře s úspěchem řada z nás přisvětluje sadbu pro urychlení jejího rústu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 11.8.2015 12:44

Tady ani maximum slunce, ani tepla, neurychlilo zrání ničeho. To je prostě překvapivé. Proto si myslím, že zrání urychluje pouze předčasné kvetení ovocných stromů, které se letos nekonalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 11.8.2015 13:04

Když si vzpomenu, kdy jsem sklízel vloni, mám broskve tak o 8-10 dnů dříve. Malé ale v chuti mnohem lepší než jiné roky. a teď se odchýlím od titulky: Ryngle též dozrávají dřív, ale nejsou tak šťavnaté, sladké. Zorku vozím na Živitelku, letos už nebude. U čeho nebyl rozdíl bylo Průsvitné a Quinte. Zase cca o 10 dnů byla v předstihu další letní jablka (Helios, Hana), James Grieve už má chuť, to je skoro o tři týdny dříve. Heinemannův se ještě nevybarvil...  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 11.8.2015 13:57

Aby boli broskyne chutne aj velke treba (okrem ostatneho) robit: 1. prebierku plodov (sam to robim velmi nerad) 2. Poriadne poliat do hlbky korenov stromu. to je 100-200 L... v obdobi zrenia plodov. Jednoduche vykopat ryhu a plnit vodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 11.8.2015 15:40

Probírka je "zaklínadlo" omílané pořád dokola. Často se stane, že plodů je málo, jsou velké, ale přesto v chuti průměrné. Cukry letos nechybí, ale já mám na broskve ještě vyšší nároky. Jediná broskvoň, která je famózně raná a zraje už druhým rokem koncem června byla Primissima Delbard. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 11.8.2015 16:44

Já bych si tipnul, že jen zafungovaly zákony minima a maxima. Světlo a teplo ano, voda ne. A když byla i voda, bylo zas tepla příliš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika