Broskvoň Modřinka



Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 218.108 (?)
12.8.2014 23:16

Měl jsem tu čest letos v Lednici ochutnat pro mě známé i neznámé broskvoňové odrůdy. Na "bílém masu" ulítávám, takže na ty jsem se i v časovém presu snažil zaměřit. Nejvíc mě dostala odrůda Fidelia (F. Zaiger, USA). Velmi dobrá byla i Krasava a Maria Bianca (Itálie). Na kvalitě všech plodů se však podepsala velká sucha s následnými týdeními dešti. Snad se ujmou i očka. cheeky

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
host - 211.130 (?), 11.4.2014 16:11

Dobrý den. Pokud je stromek zjevně zdravý, živý, mírně narašený a s dostatečným kořenovým balem, není důvod ještě nyní nesázet. Před výsadbou je nutné stromek třeba na 1-2 dny namočit do sudu s vodou a určitou kratší dobu nechat ponořený třeba celý, aby se celý natáhl vodou. Ale pozor na dlouhé vymáčení oček! Sázet do předem vykopaných jam, do kterých dáme na dno kbelík kompostu a do oblasti kořenů dobrou horní hlínu. Nehnojit průmys. hnojivy ke kořenům, když tak až pod ten kompost trochu. Pokud je sucho, můžeme ještě preventivně nalít dostatek vody do vykopaných prázdných jam a pak samozřejmě prolít při a po výsadbě. Potom pravidelně rozumně zalévat, případně stínit proti ostrému slunci. Alespoň takto to musím dělat v suchám Znojmě. Jinak mám 2 Modřinky - výborné, plodné, nutná probírka jako u RH. Zdravím Jirka52.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 102.201 (?), 11.4.2014 16:40

Ideální termín pro výsadbu broskvoní je právě nyní. Procento ujmutí je v tuto dobu nejvyšší. A to jak pro konejnerované, tak prostokořené stromky. Jsou-li pupeny narašené, vůbec to nevadí, naopak je to důkaz, že stromek je živý. Velmi propspěšné je ponoření stromku přerd výsadbou do vody na 1/2-1 den, důkladné zakrácení terminálu i postranních výhonů (na 2-3 pupeny) a zasazení do kvalitní zeminy. V žádném případě výsadbu neodkládejte na podzim. Já to dělám přesně naopak. Broskvoně zakoupené na podzim vysazuji kolem 10. dubna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Stanleynka - (28) - 110.25 (?), 11.4.2014 18:06

Mockrát všem děkuji za rady, zítra vyrazím do zahradnictví a doufám, že ještě nějakou broskvoň seženu smiley Budu vás informovat, jak jsem dopadla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Stanleynka - (28) - 110.25 (?), 12.4.2014 17:11

Tak pořízení broskvoně musím odložit na příští jaro, v zahradnictví měli pár zbylých stromků a i jako lajk jsem viděla, že moc vitální nejsou. Když mi k tomu obsluha odmítla případné ostříhání stromku s tím, že se má takhle rovnou zasadit a stromek začít stříhat až tak za 5-6 let, tak jsem radši odešla :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 236.1 (?), 12.8.2014 15:41

Letos byla první úroda - 6 plodů -  Modřinky. Velikost (i když se to z obrázku nezdá) 11 cm (!) v průměru. Určitě letos největší plody ze všech odrůd. I chuť je svělá. V tuto dobu považuji za chuťovou jedničku Krasavu, ale Modřinka není vůbec pozadu. Podstatně lepší než Firehaven.

Modřinka
Modřinka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10128) - 70.240 (?), 12.8.2014 16:32

11 cm. v průměru, to jsou obrovské broskve. Já jsem měl tři mnohem menší, ale než jsem přijel, tak byly pohlceny moniliovou hnilobou. Na Krasavě je pozitivní její vitalita a prozatimní schopnost úspěšně odolávat asfyxii a chloróze na obyčejném broskvoňovém semenáči. Letos bylo málo velkých plodů, ale že by se v chuti "prášilo za kočárem", tak to se stále nepráší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 236.1 (?), 12.8.2014 18:59

Krasava je pravá chuť broskve, ale díky enormní šťavnatosti patří mezi odrůdy letos nejvíc kosené monilií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.100 (?), 12.8.2014 22:05

Pane Miloši, mohl by jste porovnat Krasavu, Modřinku a Michaelu? Co do chuti, růstu apod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 218.108 (?), 12.8.2014 23:16

Měl jsem tu čest letos v Lednici ochutnat pro mě známé i neznámé broskvoňové odrůdy. Na "bílém masu" ulítávám, takže na ty jsem se i v časovém presu snažil zaměřit. Nejvíc mě dostala odrůda Fidelia (F. Zaiger, USA). Velmi dobrá byla i Krasava a Maria Bianca (Itálie). Na kvalitě všech plodů se však podepsala velká sucha s následnými týdeními dešti. Snad se ujmou i očka. cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.224 (?), 9.8.2015 13:36

První 3 plody v konzumní zralosti z brosvoně dnes sklizeny. Velikostí, vzhledem, kvalitou i chutí odměna za péči o stromek a potěšení pěstitele.smiley Foťák zůstal bohužel doma. frown    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika