Odrůda Dali, zklamání z chuti, oprávněné?



host - 214.246 (?)
13.3.2024 20:17

Tak o nic nejde, poházet granulemi nějakého hnojiva to můžete, ale nic se nemá přehánět, Jestli je to pohnojené částečně hnojem, asi tedy málo, tak rozumná dávka snad neuškodí. Taky než jsem letos po zimě pozemek rotavatoroval, pohodlí jsem NPK lehce. Veliké brambory které vidím prodávat v trhu, nevím proč, ve mě budí nedůvěru. Je to můj problém. Taky sazim jenom rané brambory a vydrží mi do nových.Nedá se říct, že by to bylo úplně bez starosti. Nemám sklep ve skále, tak režim podle toho vypadá. Pokud jsou tepla větrám brzy ráno, opačné pokud by teplota klesla pod 3 st. používám el. tělísko a přesný termostat. Už to dlouho nebylo potřeba a když, tak týden v roce. Kdyby jste chtěl reagovat, tak by mě zajímalo, jestli v tom sklepě mate jablka s bramborama. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Meridius - (3) - 70.158 (?), 12.3.2024 14:50, zobrazeno: 1017x

Zdravím, jelikož prodejce neměl naši oblíbenou odrůdu sunshine, zvolil jsem jako náhradní zde dost často zmiňovanou odrůdu Dali. Vyzkoušel jsem sadbové brambory uvařit a udělat z nich kaši. Obojí teda nedopadlo dvakrát slavně. Brambory takové nemastné, neslané. Kaše jak kdyby krupicovitá. Neměli jsme ve zvyku něco zkoušet ze sadbových brambor, tak si říkám, jestli to není tím, že sadba má nějaká specifika. Chci se tedy zeptat zkušenějších, zda tomu mám dát šanci nebo je to prostě už jasné, že to nebude naše odrůda.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.148 (?), 12.3.2024 15:57
A fakt to byly Dali? Dávám je už roky, v paneláku začínají klíčit až nyní... Lída
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 199.133 (?), 12.3.2024 16:14

Sadbové brambory se nemají konzumovat. A zjišťovat z nich chuť nebo konzistenci je podle mne zavádějící.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 12.3.2024 16:26

A to je nějaké doporučení třeba VÚBHB, jak jsme si z něho četli loni nějaké materiály? Já o tom kdysi slyšel, ale jen slyšel a neznám důvod. Protože jsou chemicky ošetřené proti plísni? Nebo proto, že jsou malé? Nebo proto, že jsou drahé? Kdo ví, odpoví? Tak jistě, když jde o velmi rané druhy, tak jejich chuť už je teď asi za zenitem. Ale kupříkladu já pěstuji jen velmi rané a jsem soběstačný většinou tak do května, takže teď je konzumuju taky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 12.3.2024 16:56

Kdysi za dávných dob, když jsme diskutovali s jezeduchy na poli, říkali nám, že sadbové jsou ošetřené. A neměly by se ani krmit. Ošetřovaly se i proti klíčení, když jsme byli na třídící lince v bramborárně. Samozřemě nevím, zda ty co tazatel zblajznul byly ošetřené a čím. Ale já bych to nejed.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Meridius - (3) - 70.158 (?), 13.3.2024 8:37

Nesouhlasím... odjakživa máme velmi rané brambory a v našem sklepě vydrží bez problému do další sklizně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Meridius - (3) - 70.158 (?), 13.3.2024 8:48

Díky za reakci všem. Sadbové brambory jsme nikdy neochutnávali. Jak jsem psal, tentokrát jsme to prostě zkusili. Tušil jsem, že je to blbost. Zasadím je a uvidíme. Dám pak vědět, jak to dopadlo. Chci se zeptat... opět, nikdy jsme to nedělali. Má smysl před výsadbou prohodit pole granulovaným hnojivem? Na pole jsme sice navezli částečně hnůj, částečně zelené hnojení, ale říkám si, zda to letos nezkusit podpořit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 199.133 (?), 13.3.2024 10:16

Granulované hnojivo dávat cenu to má, já dávam YaraMila Complex, siran draselný i hořkou sůl. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 214.246 (?), 13.3.2024 20:17

Tak o nic nejde, poházet granulemi nějakého hnojiva to můžete, ale nic se nemá přehánět, Jestli je to pohnojené částečně hnojem, asi tedy málo, tak rozumná dávka snad neuškodí. Taky než jsem letos po zimě pozemek rotavatoroval, pohodlí jsem NPK lehce. Veliké brambory které vidím prodávat v trhu, nevím proč, ve mě budí nedůvěru. Je to můj problém. Taky sazim jenom rané brambory a vydrží mi do nových.Nedá se říct, že by to bylo úplně bez starosti. Nemám sklep ve skále, tak režim podle toho vypadá. Pokud jsou tepla větrám brzy ráno, opačné pokud by teplota klesla pod 3 st. používám el. tělísko a přesný termostat. Už to dlouho nebylo potřeba a když, tak týden v roce. Kdyby jste chtěl reagovat, tak by mě zajímalo, jestli v tom sklepě mate jablka s bramborama. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.148 (?), 13.3.2024 20:26

Granulovaný hnůj určitě vadit nebude. Dávám brambory do rýh v zemi přímo na hnůj a ještě jim přidávám síran draselný a nijak si nestěžují. Jednou jsem místo normálního hnoje dala granulovaný (na řádek 5m dlouhý jsem dala 1 litr granulí - vyšlo mi to tak propočtem) a rostly také pěkně.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika