mandelinka a brambory



host - 118.24 (?)
6.8.2010 7:59

ruční sběr je možný, pokud člověk nepěstuje brambory na ploše v řádech ha a pokud se sběrem začne včas, tj. co nejdříve po náletu brouků. Pokud si někdo na mandelinku vzpomene prvně na konci července nebo náhodou v srpnu, když jde kolem brambor, tak ji ručně nesesbírá ani náhodou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
host - 96.148 (?), 2.7.2007 12:36
Dobrý den. Brambory pěstuji na 1,75 ha v okresu RK a jednoznačně mohu doporučit přípravek Calypso společnosti Bayer CropScience. Na rozdíl od ostatními doporučovaným přípravkem Mospilan se vyznačuje delší reziduální působností (21 dní u Mospilanu 14 dní) což je někdy hranicí mezi druhým postřikem. Kromě Mospilanu je dobré použít i novinku společnosti Syngenta - přípravek Actara. Je ovšem toxický pro včely. Takže vybírejte mezi Calypsem a Mospilanen. Actarou stříkejte pozdě večer, kdy včely nelítají. Já preferuji Calypso - je nejlepší, ale o trochu dražší. Za vysokých teplot funguje přípravek Marshal, u něj je problém, že je toxický k necílovým organismům. Někdo se zmínil o přípravku Regent - ano, účinkoval perfekně, ale zdá se mi, že ho vývojáři od firmy BASF dělali speciálně proti včelám :-) Proto je nyní tento přípravek na bázi Fipronile vyňat z registrace, čili jeho používání je zakázané. Základem je střídat účinné látky, kvůli vzniku rezistentních populací. Stříkejte, pokud se objeví v porostu 100 dospělců na 1 ha, nebo 5000 larev. Rozhodně nepoužívat pyrethroidy - Karate, Vaztak, Fury, atd.. Z pyrethroidů ještě jakžtakž účinkuje DECIS MEGA. Vyvarujte se též přípravku Nurelle D, který na mandelinku již také nefunguje... pokud budete mít dotaz, napiště - petrik.smida@tiscali.cz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 79.149 (?), 8.7.2008 14:37

Dobrý den všem, musím reagovat na tyto příspěvky. Já osobně se připojuji ke všem, co preferují bezchemické ošetřování brambor. Neboť chtě nechtě, vždy se přes listy dostane do systému rostliny část chemické dávky, která pak dopravním systémem rostliny putuje do hlíz, které se následně konzumují! Ovšem když už není zbytí, jako u nás letos, je nutno pro zachování úrody sáhnout po něčem účinném avšak méně drastickém. Já se přikláním k přípravku CALYPSO. Jsem s ním skutečně spokojen co se týče účinnosti, protože po mandelinkách zatím není ani stopy. Výrobce uvádí ochrannou lhůtu 21 dní pro odstranění reziduí, což znamená, že účinnost je cca 14 dní! Proč? Protože tento moderní insekticid působí nejen jako kontaktní jed (jako většina ostatních jedů), ale také jako požerový jed. Účinná látka je navázána do pletiv listů a mandelinka, která přiletí např. týden po aplikaci nic netušíc sežere kousek listu natě brambory a jed ji zparalyzuje a následně usmrtí působením zevnitřt. Po třech týdnech toto však již přestává učinkovat, protože se toxické látky z listů postupně vylučují. (proto ochranná lhůta 21 dní, po níž se dají brambory sklízet!) Přeji mnoho úspěchů v boji proti tomuto americkému škůdci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
bramborák - (2), 15.7.2007 11:25
Pomáhám si ale tím, že např po 2-4 řádcích brambor vysévám cibuli, červenou řepu a také dostatečná mezera mezi řádky udělá své. Dále pomáhájí berušky, vosy a bažanti, kteří občas hledají na mé zahradě stejně jako já klid a něco zdravého k žrádlu. Nakonec přichází na řadu ruční sběr - je to sice otrava, ale nezanechává po sobě rezidua. Procházka mezi řádky je bramborám velice prospěšná. Navíc nespálíte žádnou naftu (i z té zelené je rakovina jedna báseň) , maximálně sobě záda na sluníčku - a to už díky spalování "zelené nafty" a ničení ozónu začíná být také nebezpečné.

Takže zdar všem, kteří pochopili, kudy cesta nevede.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 211.130 (?), 6.10.2012 15:18

dobrý den, mandelinku mám každý rok, ale dosud jsem si s ní tak nějak poradila, jenže letošní "úroda" nás opravdu zaskočila. Chtěla jsem se zeptat na nějaký ten postřik a jestli ho náhodou nemám aplikovat teď na podzim? děkuji za odpoveď A.S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 61.199 (?), 10.7.2010 17:30

Dobrý den,

zkuste přípravek NeemAzal T/S. Účinná látka je azadirachtin. Aplikuje se ho 2,5 l/ha. Je nově povolený i pro ekologické zemědělství.  Lze ho koupit v Biokont Laboratory v Brně. Je dobré ho aplikovat v raných fázích, protože účinek se projeví asi po týdnu. M.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 118.24 (?), 6.8.2010 7:59

ruční sběr je možný, pokud člověk nepěstuje brambory na ploše v řádech ha a pokud se sběrem začne včas, tj. co nejdříve po náletu brouků. Pokud si někdo na mandelinku vzpomene prvně na konci července nebo náhodou v srpnu, když jde kolem brambor, tak ji ručně nesesbírá ani náhodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.135 (?), 6.8.2010 8:55

dobry den mam take zkusenost za larva mandelinky, ktera spadne na zem se uz spatky na listy nedostane a uschne takze je staci oklepat a nemusi se sbirat to jsem zjistil pri prooravani

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 147.9 (?), 10.8.2011 22:08
Ještě drobná připomínka. Mandelinka klade oranžová vajíčka zespoda listů takže nejsou vidět. Ale pomůže zrcátko na tyčce. Pokud nemáte brambory na hektaru stačí políčko několikrát obejít a zlikvidovat především vajíčka. Ta jsou na jednom místě. Larvy a brouci často spadnou a druhý den zase klidně žerou. Larvy jsou horší. Pokud má neošetřované políčko vedle soused nepomůže asi nic jen postřik.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 38.136 (?), 7.10.2012 0:18

Používá se např. Mospilan či Calypso při objevení prvních larviček. Na podzim ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.2 (?), 28.11.2012 20:14

winkNevim zda jste zahradkařka nebo farmařka.Ted na podzim mužete aplikovat dusvapno se zapravenim do pudy (nesmi zustat na povrchu).A po zapraveni s pozemkem do jara nehybat.Brambory nepěstovat po sobě cca 3-5 let.Pravě kvuli mandelince a vyvarovat se i na těchto mistech pěstovat rajčata.Na jaře po vzejiti brambor je dobre střikat Biobitem při teplotach nad deset stupnu.Nejsem sice ecošilenec ale přiklanim se k tomu, že na zahradkach je chemicka ochrana brambor proti mandelince zbytečnym vydajem, do pěti řadku by měl stačit běžny pruběžny sběr.Aspon v počatcich.Když se budu moc rouhat tak pokud se nadzemni čast bramboru uchrani před sežranim do doby kveteni tak pak Vam mandelinka bude fungovat jako desikant a zlikvidovana nadzemni nat neovlivni dokončeni vyvoje brambor v hrubku.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika