Živý plot v jílovité půdě



host - 191.41 (?)
10.5.2010 17:24

Hlohyně voní docela silně-podobně jako hrušeň-to znamená, že tato vůně zrovna každému nevoní. Navíc má velmi ostré dlouhé trny. Roste velmi bujně a dospělé keře tvarovat vlastními silami je téměř nemožné (práce pro vraha). Máme z hlohyně 150 m živý plot starý cca 13 let - vím o čem mluvím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 156.3 (?), 19.3.2010 16:11, zobrazeno: 14947x
prosím o radu jaký vybrat stálezelený porost na živý plot kolem příjezdové cesty. Stačí výška 150 cm. Z listnatých se mi nejvíce líbí asi bobkovišen, z jehličnatých skoro všechny. Hlavně mám strach z toho jílu, že se mi tam ničemu nebude dařit, pokud máte někdo s podobnou zeminou zkušenost a mát pro mě nějakou radu, jak by se daly vhodné dřeviny třeba pěkne nakombinovat, sem s ní :). Zem bývá v létě ztvrdlá, naopak v deštných měsících bobtná a je stále vlhká a mazlavá - fuj. Nebo se v tomto případě nemám do ničeho pouštět sama a raději se obrátit na zkušeného zahradníka? Děkuji
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.18 (?), 19.3.2010 22:48

Z jehličnanů se do jílovité půdy na živé ploty hodí Chamaecyparis Lawsoniana(cypřišek), Taxus (tis) aThuja occidentalis, ze stálezelených listnáčů Ilex aquifolium (cesmína), Mahonia aquifolium, Pyracantha coccinea (hlohyně) a Viburnum pragense(kalina).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 27.211 (?), 26.3.2010 20:59

Dobrý den, mám podobný problém, umocněný navíc tím, že jsme na větrné hůrce, kam cypřišek dle různých zdrojů nepatří. Chceme neopadavý plot a do tújí se nám moc nechce. :o(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 26.3.2010 21:55

Výše jsou uvedeny i stálezelené listnáče. Osobně bych doporučovala nejspíš hlohyni (Pyracantha coccinea), je odolná, nenáročná, může růst volně, dá se i stříhat. Kvete bíle a plody má podle odrůdy žluté, oranžové nebo červené, zdobí ji dlouho do zimy. Přikládám fotky z netu, je tam z ní i živý plot.   Lída

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 27.211 (?), 27.3.2010 13:39

Ještě bych se chtěla zeptat, když vidím to množství květů, jak je to s vůní, jedná se o plot zhruba dvacetimetrové délky, tak aby to až tak moc nevonělo.  Díky moc za radu. :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 27.3.2010 15:19

Sama mám zakrslou, nijak nevoní, tak předpokládám, že nevoní ani vzrůstné kultivary (ani se o vůni nikde v literatuře nezmiňují). Ještě má i tu výhodu, že při nákupu není příliš drahá...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 191.41 (?), 10.5.2010 17:24

Hlohyně voní docela silně-podobně jako hrušeň-to znamená, že tato vůně zrovna každému nevoní. Navíc má velmi ostré dlouhé trny. Roste velmi bujně a dospělé keře tvarovat vlastními silami je téměř nemožné (práce pro vraha). Máme z hlohyně 150 m živý plot starý cca 13 let - vím o čem mluvím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 106.129 (?), 13.4.2010 9:44

Zkuste treba obycejny hloh (crataegus monogyna), sam jsem ho loni daval na extremne zaslunena a sucha mista (nic jineho tam nerostlo, poradila sama priroda). Nenarocny na zavlahu. V Cechach mu zatim lide moc nepreji, v Anglii je stejne bezny jako habr nebo tis. Dejte to do trojsponu a za tri roky budete na metrove vysce z kontejnerovanych sazenic 40 cm (kolem 20,- ve velkoobchodnim nakupu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.41 (?), 10.5.2010 17:27

Hloh není stálezelený. Ideální je ptačí zob-neopadavý kultivar. Roste rychle, větve měkké. bez trní, péče nenamáhavá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 10.5.2010 17:36

Neopadavý ptačí zob je téměř fikce.

Zatím jsem se s opravdu neopadavým ptačím zobem asi nesetkal. I odrůda Atrovirens (Ligustrum vulgare Atrovirens) podle mých zkušedností velmi opadává a ptačí zob vejčitolistý (Ligustrum ovalifolium a jeho žlutolistá odrůda), který je také často uváděn jako neopadavý, stálezelený či poloopadavý taky podle mých zklušeností 90% listí shodí už na podzim, zbatek během zimy a navíc dost často namrzá (na "větrné hůrce" by to nebylo to pravé).
Hlohyně by asi byla spolehlivější.

 Anebo udělejte pořádnou výměnu půdy (celý pás pro výsadbu živého plotu v šířce cca 1 m a v hloubce nějakých 0,4-0,5 m) a použijte zimostráz (Buxus), který je ze stálezelených listnatých dřevin asi nejodolnější

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti11:42
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika