živý plot



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
      
host - 180.2 (?) 
25.8.2011 20:25

Dobrý den. Botanička se asi docela snažila, ale je to kapánek složitější. Pyracantha coccinea, čili hlohyně šarlatová určitě není naše domácí dřevina. Pro živé ploty výborná, ale v tuhých zimách spolehlivě namrzne až k zemi. Ale dobře obráží. Plody jsou malvičky, které trpí strupovitostí. Znáte někoho, kdo ty malvičky jedl? Já nikoho. Berberis thunbergii rovněž není náš domácí druh, tím je Berberis vulgaris, který má i červenolistou formu. Ten ovšem často trpí padlím a je hostitelem rzi travní. Domácí je habr, na živý plot velmi dobrý, ale je opadavý. S tou tújí jste tak ustřelila, ale to už Vám napsal pan ing. Ferda. A mimochodem, všechny dřeviny, túje nevyjímaje jsou užitečné pro obrovskou skupinu živočichů. A je dobré vkus a nevkus nechat na těch, kteří si o tom rozhodují sami. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
         
host - 64.226 (?), 25.8.2011 21:52

Pane Stanislawe máte úplnou pravdu je to tak jak jste to napsal, k tomu není co dodat, mám hlohyni každý rok omrzne, dřišťál chytá padlí, habr má soused listí máme v zahradě i my.  V tújích hnízdí ptáci schovávají se tam v zimě a když je dobře udržovaná stříhaná tak plot vypadá dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 105.151 (?), 28.8.2011 14:11
Jak a kdy se řízkuje hlohyně?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 78.75 (?), 18.9.2011 22:21

Pane Stanislawe, tak to je pro mě novinka, že hlohyně namrzá. Máme veliký keř, pravidelně mu přistřihuji křidélka (kryje rozvodovou elektrickou skříň a nechci aby se moc rozrůstal), a ještě nám nenamrzla. Roste nám na chatě v Bukovanech, pokud se dobře pamatuji jste od Olomouce, tak to určitě znáte, říkáme chatě "u nás na horách", protože proti Olomouci je tam o dost chladněji.

A máte pravdu, že hlohyně trpí strupovitostí - na té naší jsem snad ještě neviděla typické krásné červené plody, vždycky všechno zčerná a uschne. Ale nijak zvlášť nás to netrápí, i tak je to hezký a praktický keř.

Co se týká řízkování, tak já to nijak zvlášť neprožívám, koncem léta jsem předloni ostříhala některé větvičky, namočila ve stimulátoru a píchlave stínu do záhonu, ani jsem je ničím nepřikrývala. Ze šesti řízků se ujalo pět, už jsou to asi 30 cm vysoké keříčky, stříhám je aby pěkně zhoustly, než půjdou na své místo v živém plotě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 56.14 (?), 25.10.2011 15:50

Letos jsem dosázel, kolem 370-ti metrů živý plot.Z ptačího zobu.Před 4-mi roky jsem dostal 5 keříčků.Všechno jsem si narévkoval.Sami víte, kolik revíku je potřeba, na sázení, co 10cm, v 5-ti řadách.Nářadí bylo-kultivátor, nůžky na plot a kopačka.Dokoupil jsem si elektrické nůžky na plot, bo sami víte, bude to takřka nemožné stříhat.Do této doby mám zhruba 100 merů vysoký 1,5m a 50m 1m, zbytek je půlmetrový a nově posázený.Postupně ho budu zarovnávat.Mezi nima mám, co 4 merty tůji.Ve finále-tůje bude jako sloupek a živý plot bude jako síto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.8 (?), 16.1.2012 13:15

Dobrý den.Tak řeším, z jaké rostliny udělat teď na jaře cca 100m živého plotu.Nabízí se tůje Brabant, Habr,Tis atd.Nakonec asi vyhraje Brest Turkestánský, který údajně vyroste za rok do 1,5 m a když se sází do sponu, vytvoří krásně hustý živý plot.Snad jedinou nevýhodou je, že pozdě na podzim opadává.

Chci se proto zeptat, zda máte někdo zkušenost s Brestem.Plánuji výšku živého plotu cca 180-200cm.

Děkuji za všechny odpovědi a názory.Robert, Strakonice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.104 (?), 16.1.2012 16:17

100 m je dost. Ja by som uz siel len do neopadavych. Zo 100 m a vysky 2 m plotu bude vela listia a prace. Viem, ze neopadave dreviny rastu podstatne pomalsie, ale do ineho ako buxusu by som uz nesiel. Bol som netrpezlivy a teraz ked ma buxusovy plot asi 80 cm lutujem, ze som ho nedal vsade.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 17.1.2012 12:06

Dobrý den, souhlasím s Vámi. Opadané lupení je na údržbu pěkná otrava. Máme také živý plot z buxusu (cca 100 cm výška, délka plotu 50 m) a vypadá bezvadně, je velmi hustý, dekorativní a mohu ho celý rok používat na živé i suché květinové vazby do vázy.A potom, stříhání tak dlouhého úseku a v takové výšce, to je docela fuška.  Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 110.5 (?), 11.4.2012 22:43

Zdravím, můžu se zeptat jak dlouho ten plot z buxusu máte a čím ho hnojíte, že máte 80 nebo 100 cm, sázím plot z buxusu, 5 let staré sazeničky z řízku, mají tak 40 cm a bojím se, že to poroste strašně dlouho... Miloš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.21 (?), 7.8.2013 10:09

Já jsem koupila 10 brestů na zkoušku, sázela jsem v dubnu 2012 holé zakořeněné klacíky asi 50 cm od sebe a nevěřila jsem, že se chytnou. Na té fotce je 7 kusů. Během měsíce se rozvětvily, první léto jsem je trochu ošmikala nůžkama. Dnes má rozhodně 1,5m, před dvěma týdny jsem musela vytáhnout elektrické plotové nůžky a vzít ho pěkně do pyramidky. Zbylé tři kusy jsem zasadila na jiné místo, možná trochu dál od sebe, a stříhala jsem míň. Ty jsou možná o něco vyšší, ale velmi řídké.  A viděla jsem brest samostatně rostoucí a musím říct, že nic moc. Pokud vám jde o rychlost růstu, hustotu a cenu - mohu doporučit.

sázeno v dubnu 2012
sázeno v dubnu 2012
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika