Rozdělení zahrady plotem



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
26.8.2019 17:06

Já mám nejradši plot z ptačího zobu neopadavého. Při větších mrazech sice stejně opadá, ale je docela dekorativní. V příznivých podmínkách dorůstá i značné výšky. Na druhou stranu, pokud jste ubral na nárocích (na základě příspěvků), můžete zkusit i jinou rostlinu. Teď v létě vídám pěkně kvetoucí ploty ze syrského ibišku. Množí se velmi snadno a levně semeny. Je sice opadavý a nedosahuje až takové výšky, ale dlouho kvete. Jižní expozice by mu vyhovovala.

Živý plot z ibišku
Živý plot z ibišku
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 159.149 (?), 18.4.2019 20:30, zobrazeno: 5273x
Potřebuju poradit z čeho vysázet živý plot, kterým chci rozdělit zahradu na část užitkovou a část okrasnou. Na užitkové budou zejména ovocné stromky a částečně malé políčko na zeleninu. Živý plot na tuto část bude bezprostředně navazovat.Orientace je na jih.Na okrasné bude tráva a rostliny pro relax. Živý plot chci i kvůli hlučným sousedům, kteří jsou na vyvýšenině tak potřebuji aby byl plot vysoký min.3m. Optimal 5m.Takže něco vyššího. Kvůli sousedům potřebuji aby byl neopadavý/stálezelený po celý rok. Najde se pro takovýto případ vhodný živý plot?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.210 (?), 18.4.2019 21:53

Jen upozornění: pokud budete mít na jihu živý plot výšky 5m, tak vám v pásu š.5m za plotem poroste tak akorát mech...

na své zahradě jsem užitkovou a okrasnou/obytnou část oddělila záhonem s keři, trávami a trvalkami.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 46.146 (?), 19.4.2019 22:46
Oddelila jsem take okrasnou od uzitkove plotem z Muchovniku, Hlosiny a Aronii, jsou to jedle bobuloviny a Hlosina je i neopadava.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.114 (?), 20.4.2019 7:57

Proti hluku špunty do uší, žádný plot nezabrání tomu, abyste sousedy neslyšeli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 26.8.2019 17:06

Já mám nejradši plot z ptačího zobu neopadavého. Při větších mrazech sice stejně opadá, ale je docela dekorativní. V příznivých podmínkách dorůstá i značné výšky. Na druhou stranu, pokud jste ubral na nárocích (na základě příspěvků), můžete zkusit i jinou rostlinu. Teď v létě vídám pěkně kvetoucí ploty ze syrského ibišku. Množí se velmi snadno a levně semeny. Je sice opadavý a nedosahuje až takové výšky, ale dlouho kvete. Jižní expozice by mu vyhovovala.

Živý plot z ibišku
Živý plot z ibišku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 217.2 (?), 27.8.2019 9:38

Ostružiny, na zimu si drží listy. Méně náročné na vyvazování a údržbu jsou relativně vzpřímené Navaho. Ale do 5 m nedorostou a jak říká paní Lída, před takovým plotem vám poroste akorát mech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.14 (?), 27.8.2019 10:31

5 m vysoký prales musíte sázet 5 m od plotu, takže si zaberete celou zahradu plotem. Něco co při 5 m výšky má šířku řekněme 50 cm musí být z železobetonu a ukotvené. Odstěhujte se k jiným sousedům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pavelmicek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (55) - 230.210 (?), 27.8.2019 13:34

Požadavek 5m a stálozelenost splní například bambus. Sám jich mám asi 14 druhů. Od půdokryvných až po vysoké 5 i více metrů. Musíte mít ale k bambusům vztah, na internetu a v diskuzích je plno negativních reakci k pěstování bambusů. Hlavní kritika je směřováná k jejich rozrůstavosti. Výběžkaté druhy (ty vyšší) vyžadují kořenovou bariéru z HDPE fólie hluboko 60-70cm. Jinak se může šířit bez jakékoliv kontroly i 2m za rok. Trsnaté (chovají se jako okrasné traviny, jen se na jaro neseřezávají) nepotřebují bariéru, ale bude zapotřebi více sazenic aby vytvořili cca po 3 letech plnohodnotný plot. U trsnatých je většinou výška 3-4m, dál výška moc nejde. U výběžkatých jsou druhy, které u nás dorůstají 7-8metrů cca po deseti letech pěstování.

Sazenice nekupujte v supermarketech, ale u českých pěstitelů. Zrovna jeden na foru nabízí za odvoz a vykopání 5x3m (plocha). Můžete si je samozřejmě rozsadit do lajny o šíři 1m, méně bych nedoporučil.

O bambusech se dočtete spoustu informací na bambusy-tečka-info

Zmíňku najdete i ve Ferdinandových zahradách, nějaký předposlední díl. Nebo Česká televize viz obrázek.

ferdinandovy zahrady na ivysilani
ferdinandovy zahrady na ivysilani
naleznete na ivysilani
naleznete na ivysilani
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 27.31 (?), 27.8.2019 19:31
Thuje brabant, právě jsem je seřezával na polovinu-na 2.5m
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika