Odolne rostliny pro zivy plot



host - 248.210 (?)
9.4.2019 22:31

Jestli máte malé děti, tak plot z tisu bych nedávala. Je celý jedovatý, nejvíc semena uvnitř plodů (jediná nejedovatá část je jejich červeně zbarvená dužina). A navíc roste hodně pomalu. 

A co takhle něco pnoucího buď přímo na plot nebo nějakou konstrukci? Břečťan, "psí víno"(přísavník) ap.?           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 65.110 (?), 4.4.2019 10:30, zobrazeno: 4475x

Zdravim a mel bych dotaz, ktery se tady na foru asi moc ani neresil. Mel jsem cca 12m ziveho plotu na chate buxus - nadherny. Za 3 roky se uz pekne rozrostl. Vzheledem k tomu, ze je to chata, tak jsem jezdil nepravidelne. Po jedne navsteve bylo hotovo. Komplet sezrano zavijecem. Hrozna skoda.

Musim rostliny vytahat a nasadit neco noveho. Co poroste relativne rychle max do 2m a hlavne to nebude mit nejakeho velmi nebezpecneho skudce. Chtel jsem Jilm sibiřský, ale ted jsem se docetl, ze je nejaky novy skudce z asie. Abych nenasadil a zase mi to neco nesezralo. Prosim o doporuceni vhodnych rostlin. Jilm sibiřský bohuzel opadava, ale aspon rychle roste.

Pozadavky: nejlepe neopadajici, kvuli detem nejedovaty, vecne zeleny a velmi odolny a cenove nejak prijatelny.

moc dekuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 5.4.2019 10:42

Dobrý den, stalo se mi to samé, bohužel. Já žádnou náhradu nesázela, protože jsem to na tom místě nepotřebovala. Stálezelený živý plot, ještě rychle rostoucí... Můžete volit ptačí zob, který má i neopadavé varianty a rychle roste. Pak tis, který než se rozjede, tak to chvilku trvá. Kalina roste poměrně rychle, cesmína má růst velmi pomalý. Bobkovišeň, ta je také stálozelená, dekorativní list, ale občas zmrzne. Thuje, hodně v dnešní době zatracovaná, nisméně jí na dvou úsecích v zahradě také mám, protože roste velmi rychle, dá se dobře tvarovat a není problémová. Já bych volila spíš opadavé keře, kde je veliký výběr a můžete mít v zimě třeba zabarvené vetve. Pustoril, svída, zlatice, brslen, trojpuk, šeřík, tavolník, vajgélie, dřišťál, mochna, zákula. Možností je opravdu spousta. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 65.110 (?), 9.4.2019 14:21

dekuji moc za odpoved, nechci tam davat nic co kvete, protoze sousedi maji za plotem hned posezeni, tak aby je to nerusilo, pyl, vcely atd. libi se mi tis, ale dival jsem se, ze pry ho taky zere nejaka potvora z asie nevite o tom nic? diky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 9.4.2019 16:09

O nemocech co se týká tisu nevím nic. Máme je jak v živém plotu(tis červený), tak jako solitéry. Nemyslíte rez hrušňovou na jalovcích? To je pěkná potvora a zahynulo mi díky tomu několik 80ti letých vzrostlých keřů. Nejsem ale odborník, jen mě zahrada baví. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.210 (?), 9.4.2019 20:52

Tis roste hodně pomalu, taky má žlutý pyl,  na podzim jedovaté červené kuličky, dá se ale výborně tvarovat. Nejlepší zkušennost mám s ptačím zobem, ono je více druhů,  Lig. vulgare atrovirerns je stálezelený,  dobře snáší řez a hlavně sucho. Většinou stejně zimou listí propadá, spíše je poloopadavý, ale brzy z jara obráží, nedám na něj dopustit. Dávají se 3 na metr. Není náročný ani na půdu, 2x ročně ho stříháme, možností máte hodně, tak štastnou ruku při výběru.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.210 (?), 9.4.2019 22:31

Jestli máte malé děti, tak plot z tisu bych nedávala. Je celý jedovatý, nejvíc semena uvnitř plodů (jediná nejedovatá část je jejich červeně zbarvená dužina). A navíc roste hodně pomalu. 

A co takhle něco pnoucího buď přímo na plot nebo nějakou konstrukci? Břečťan, "psí víno"(přísavník) ap.?           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 27.114 (?), 18.4.2019 16:55

To je velmi komplikované zadání, asi někde budete muset slevit. Stálezelené keře obecně rostou pomaleji než listnaté, bývají dražší a také bývají náročnější na péči. Ty opadavé holt víc prominou.

Rychle rostoucí dřeviny rostou rychle celý život, těžko se samy zastaví na 2 m.

Thuje jsou žíznivé, vysají vodu ze země v okruhu 3 m, nevím, zda by to sousedům nevadilo. Pustoryl intenzivně voní, ne každý ho snese. Totéž šeřík. Radši se u sousedů zeptejte na případné alergie, ať můžete něco rovnou vyloučit.

Tis je opravdu jedovatý a navíc roste pomalu. Ten ptačí zob zní dobře, ale kvete, může ho žrát jakýsi lišaj a plody jsou pro člověka slabě jedovaté. Hlohyně taky kvete a je pichlavá.

Co klasika: habry, buky, javor babyka? Holt by se musely udržovat v mezích nějakým řezem. Muchovník, aronie, hlošina okoličnatá, caranga? Nějaká divoká meruzalka? Dřín/svída? Můžete se inspirovat na webovkách nelenprozelen a prirodnikere.

Pokud je tam pletivový plot, popnutí se nabízí. Na květy přísavníku létají včely, břečťan je pomalý, ale neskutečně odolný. Drobnokvětý plamének typu alpina nebo viticella by šel, snese neřez i odhodlané umravnění nůžkami.

Míša

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika