Napadený turkestánský brest



host - 230.39 (?)
8.7.2019 14:15

Zdravím, jen se po půl roce hlásím s výsledkem. V únoru jsem na jižní osluněné straně každou druhou rostlinu zkrátila na cca 50-60 cm a nádherně obrazily, přesně jak jste radili. 

Nyní mám dvoumetrový neprůhledný krásně zelený plot. 

Jen nevím jestli příští rok pokračovat a až ty zakrácené nižší rostliny dorostou do výšky dvou metrů, jestli stejně pokračovat i stěmi na které jsem předtím nešahala (kmínky s korunkou) nebo nechat být. Na severní straně by byly ty nižší hodně zastínené přední řadou.

V silné bouřce se tedy celý plot v pase naklání jako předtím, ale jinak se plot zachráněn a plní funkci. Děkuji všem za rady. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 213.205 (?), 23.2.2019 16:18, zobrazeno: 7961x

Zdravím, mám plot z turkestánského brestu asi 5 let. Na stanovišti roste bez problémů rozvětvuje se, nebyl s ním problém. Během podzimu ale tři vzrostlé stromky zvadly, opadaly,, odumřely a utvořila se na nich taková červenorůžová krupice - foto. Nevíte o co může jít? Jak ošetřit ostatní stromky? Je možno místo původníchstromků vysadit nové?


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 23.2.2019 16:35
Houba rážovka. Roste na odumřelých větvích, nemusí být příčinou odumření. Nové vysadit lze.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.120 (?), 24.2.2019 8:14
To čo je na fotke je už pravdepodobne sekundárna infekcia - je to huba Nectria (cinnabarina alebo galligena), ktorá napáda odumreté drevo. Primárnou príčnou odumierania Vášho brestu mohla byť choroba nazývaná "hniloba koreňov" (pôvodcom je Rosellinia necatrix), alebo choroba s názvom grafióza (pôvodcom je Ophiostoma novo-ulmi). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.39 (?), 24.2.2019 10:51

Zdravím, snad nevadí že se vetřu s dotazem taky na neprospívající plot ze sibiř. jilmu.. Rostliny mi nehynou jako paní zakladatelce, ale neprospívají, plot nedrží tvar a při větru se ohýbá v pase, sem tam se něco poláme, každá rostlina čouhá jiným směrem. Příčinu znám, zasadila jsem před lety metr a půl vysoké sazenice a neostříhala je k zemi (byl k tomu důvod), takže horní stříhaná půlka plotu je huňatá jak má být, ale dolní půlka jsou holé kmínky s pár výrůstky. Proto nedrží plot tvar. Po sem je mi to jasné. Otázka zní jestli by pomohlo na jaře celé rostliny nechat vysoké ale osříhat na krátko všechny větvičky, zda je šance že vybují obrost i dole, nebo je jediná možnost opravdu jen střih těsně nad zemí aby se dole vytvořilo bujné hnízdo a pak teprve nechat rostlinu růst do výšky. 

Pokud by byla jen ta druhá možnost, pak mi nezbývá než rostliny vykopat a místo nich postavit zeď z vlnitého plechu asi.. :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 25.2.2019 7:25

Neobrazí. Sesaďte je na polovinu, porost odpovědně hnojte, další rok ob jednu sestřihněte kousek nad zem, o nové pruty se starejte tak, aby plot houstl a měl pevný základ, na dobu přechodnou můžete použít hustou, třeba zelenou stínovku.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 230.39 (?), 25.2.2019 10:33

Díky za pokyny. To jste mě nepotěšil. 

Stínící plachtu jsme tam měli, sousedi s ní měli problém že se na ten hnus nebudou dívat. Rákosové rohože rozebíral vítr. 1,5metrové thuje záhadně ochořely a pošly (manžel identifikoval na rostlinách a trávníku záhadné cákance nějaké chemikálie). Mít tam příští dva roky jen půlmetrové křovíčko není žádoucí. 

V zoufalství mě napadá během zahušťování plotu vsadit do něj nějaké pláňky a myrbalány, aby zastoupili horní část plotu, ale je otázka zda až plot za dva roky povyroste do ideální podoby, jestli by stromky asimiloval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 107.18 (?), 15.5.2019 9:02

Vás nepotěší žádná odpověd,

pokud je plot Váš tak si dam dejte stínící prvek, pokud není plot Váš tak si udělejte 20cm na svém svůj plot a ten si zastintě, pak vkliku vypěstujte svuj živý plot, dejte si tam ještě foto past či vyměnte souseda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 230.39 (?), 8.7.2019 14:15

Zdravím, jen se po půl roce hlásím s výsledkem. V únoru jsem na jižní osluněné straně každou druhou rostlinu zkrátila na cca 50-60 cm a nádherně obrazily, přesně jak jste radili. 

Nyní mám dvoumetrový neprůhledný krásně zelený plot. 

Jen nevím jestli příští rok pokračovat a až ty zakrácené nižší rostliny dorostou do výšky dvou metrů, jestli stejně pokračovat i stěmi na které jsem předtím nešahala (kmínky s korunkou) nebo nechat být. Na severní straně by byly ty nižší hodně zastínené přední řadou.

V silné bouřce se tedy celý plot v pase naklání jako předtím, ale jinak se plot zachráněn a plní funkci. Děkuji všem za rady. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 30.7.2019 15:14

Pro tu pevnost porostu se zase musíte řezem vrátit, tak 10-15 cm nad loňský řez, aby se rostliny zpevňovaly a sílily kmínky. Nenechával bych ty s korunkou na pokoji, řezal bych je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 103.30 (?), 14.5.2019 23:11

Ulmus pumila není napadán Ophiostoma ulmi ani Ophiostoma novo-ulmi. Používá se ke křížení a vyšlechtění odolných kultivarů jilmu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika