Lze vytvořit živý plot z olše?



host - 5.39 (?)
2.2.2008 15:27
Olše často roste v keřové formě, vytváří více kmenů, což je pro živý plot vítané, často je napadána škůdcem Egelastica alni, který vyžírá listy. Olše šedá, srdčitá, zelená nemá lepicí funkci narozdíl od olše lepkavé.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 29.57 (?), 17.1.2008 10:08, zobrazeno: 10790x

Dobrý den, rád bych se dozvěděl zda je možné vytvořit živý plot asi 2m vysoký, ze zasazených mladých olší.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.203 (?), 1.2.2008 23:24
Myslím, že jsem viděl živý plot i z olší. Zkuste to. Postupujte stejně jako kdybyste si zakládali živý plot ze vzrůstnějších dřevin - třeba buku. Ale pokud máte na zahradě vlhko a dost místa - raději bych založil živý plot z volně rostoucích keřů. nebudete muset každý rok okolo poskakovat s nůžkamu a třeba místo toho se projdete po okolí
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 2.2.2008 6:20
Proč by to nemělo být možné? Živý plot lze udělat z čehokoliv. Jak je často vidět někde u potoka, tak olše po řezu pěkně obrůstají. Otázka je co udělají po ostříhání, jestli se větví, aby se plot dobře zahustil. Třeba taková líska nebo vrba po ustřihnutí se obvykle nevětví, vyžene zase obvykle jen jeden dlouhý rovný prut.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 100.5 (?), 2.2.2008 8:56
Jistěře lze teoreticky vysadit živý plot z čehokoli. Olše není typická dřevina pro živé ploty. Obrůstá celkem dobře, ale není příliš dekorativní, vyžaduje mimořádně vlhkou půdu a taky se jmenuje lepkavá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 2.2.2008 9:45

Není dekorativní? Hmmm, a o kterém keři, lze říct, že je dekorativní, když zrovna nekvete? Mně se z tohoto hlediska nezdá olše o nic horší než jiné křoví. A jestli by to bylo ještě někde kolem potoka, kde možná olše rostou sami od sebe, tak by to bylo i přirozené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 100.5 (?), 2.2.2008 10:38
V podstatě ano.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 221.138 (?), 2.2.2008 10:51
Naprostý souhlas s Vámi pane doktore. Teoreticky lze vysadit živý plot z čehokoli. Ale z olše by to diskutabilní. Zkusil jsem zapátrat ve své paměti a mohu napsat, že jsem nikdy neviděl volně rostoucí živý plot s olší. A to nepíšu o stříhaném, protože ta paní požaduje výšku 2 metry. A poté jsem sáhnul po literatuře a v žádné odborné knize není olše uvedena jako dřevina vhodná na živý plot. Je teda pravděpodobné, že by tato snaha vyšla spíše smutně. Pohodu přeje Stanislaw:-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 162.128 (?), 2.2.2008 12:54

Pro esteticky uspech bude dulezite, jestli olse dokaze zustat i dole husta, rozvetvena nebo jestli bude vyholovat odspodu.

My mame na chate zivy plot z brizy, krasne husty od zeme, drzime ho v tech dvou metrech, ale chce to opravdu poctive strihat 3x rocne  = nas to nastesti bavi. Ale jak se na to vykaslete, tak ji mate pristi rok na peti metrech, a za tri na deseti (osobne jsem videla takto zanedbany plot).   

A stejne jako panu Vyslouzilovi by mi asi vadilo to ze je "lepkava", mam takovy nejaky pocit ze bude pritahovat kvanta hmyzu - treba nase brizy jsou plne letajicich msic, nebo co to je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 5.39 (?), 2.2.2008 15:27
Olše často roste v keřové formě, vytváří více kmenů, což je pro živý plot vítané, často je napadána škůdcem Egelastica alni, který vyžírá listy. Olše šedá, srdčitá, zelená nemá lepicí funkci narozdíl od olše lepkavé.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 255.170 (?), 12.4.2008 12:30

Řezáním olší si vytvoříte hustou pohledovou zábranu, ale počítejte s velkou šířkou (cca 4m). Kuknu z okna a vidím 3 ks olší v rozestupu až 1,5 m. Ty jsme uřezal 40 cm nad zemí. V prvním roce byly pruty vysoké 1-2 m, v druhém roce asi 3m a třetí rok přes 4 m. Pak jsem je znovu seřezal a vše se opakovalo. Dole u země je to chumel kmínků, výše hustá koruna (nebo spíše koruny). Boky jsem ani nezkoušel krátit, protože jsem to nepotřeboval - tvar koruny se mi líbí a místa je tam dost. Tvarovaný žïvý plot to není, spíše volně rostoucí, zato bez péče. Stanoviště je pro olše typické - dostatek vody   ;-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika