listovka



host - 35.211 (?)
15.12.2013 21:49

Letošní červnová povodeň mi odplavila zeminu z několika záhonů a já ji potřebuji co nejdříve nahradit. Na hranici pozemku mám krásnou několikacentimetrovou vrstvu listovky pod lískovými keři, lípou a duby. Nevím ale jak ji použít. V jakém poměru ji smíchat s kupovanou zeminou, kompostem - toho moc nemám - a kolik přidat vápence, aby směs nebyla moc kyselá, protože bych ji chtěla na pěstování zeleniny. Budu vděčná za každou dobrou radu. Ada.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 5.12.2013 10:47

Listovka po oddýchání části dusíkatých látek při tlení může mít vyšší obsah spalitelných látek než původní listí....To nějak nechápu, můžete to nějak rozvést na příkladu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 5.12.2013 11:23

Obsah spalitelných látek je mírou, kolik organické hmoty daný substrát obsahuje = u rašeliny, lignitu, listovky, kompostu...

Proč je lignit uveden do této skupiny?Pokud nejsou základky kompostů, listovek,hnojišť vduchotěsně zajištěny, většinou dýchají,odpařují, těkají,sublimují, kondenzují.I když se na rozdíl od kompostoviště jedná o suchý proces, určité procento vlhkosti se tam nachází.Pokud není zabezpečeno rozhraní zeminy, a základky proti průniku dešťovek, vlkosti,vzniká ve spodní vrstvě bioodpadu i žádaný vermikompost.Kalifornské dešťovky jsem pěstoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 16.12.2013 7:24

V Děčíně jsou natolik "barbaři", že kompostují parkovou trávu na kompost určený ke spalování, protože odvodnění krátce sečené parkové trávy fermentací je prostorově méně náročné než sušení na seno.

Jen technický dotaz, ošetřují ti barbaři tu trávu během sezony herbicidy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.12.2013 9:02

Proč by měli péči o parkové a pobytové trávníky prodražovat aplikací herbicidů?

Ano, Váš dotaz není mimo, pokud by se jednalo o trávníky golfových hřišť, kde si běžný smrtelník nedokáže představit ty sumy aplikovaných selektivních herbicidů a kde i v kompostu mohou zůstávat rezidua retardující rozvoj citlivých dvouděložných rostlin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 16.12.2013 9:31

Proč by měli péči o parkové a pobytové trávníky prodražovat aplikací herbicidů?

Tady u nás to dělají aby jim plevele trávníky nezlikvidovaly, a v tom případě je posečený materiál na kompostování minimálně nevhodný. Nákupy herbicidů ve velkém, když navíc posoudím co vše "suplují", nemusí zas až tak moc "péči" o trávník prodražit. Ale každopádně je tohle téma v jiné diskuzi, tady bych chtěl jen podotknout - sbírání listí sekačkou na trávníku ošetřeném selektivními herbicidy, tak takový materiál bych do kompostu NIKDY nedal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.12.2013 9:41

... pokud by ten kompost měl být užit pro návrat humusu do okrasných porostů, tak je to určitě lepší cesta než devastovat přírodní zdroje litevské nebo soběslavské rašeliny.

Jestliže používáte kompost i do zelinářské zahrady, pak si můžete tak silná slova dovolit. Ale někdy mi připadá, že v rámci internetových diskuzí máme naši planetu na jedno použití = recyklace škodí. Lidi používejte HLAVU.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 16.12.2013 10:11

Do okrasných porostů snad není až tak nutné dávat kompost, a co se použití naší planety týče, právě byznys s odpady (včetně kompostáren)  přináší obrovské zisky. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.211 (?), 15.12.2013 21:49

Letošní červnová povodeň mi odplavila zeminu z několika záhonů a já ji potřebuji co nejdříve nahradit. Na hranici pozemku mám krásnou několikacentimetrovou vrstvu listovky pod lískovými keři, lípou a duby. Nevím ale jak ji použít. V jakém poměru ji smíchat s kupovanou zeminou, kompostem - toho moc nemám - a kolik přidat vápence, aby směs nebyla moc kyselá, protože bych ji chtěla na pěstování zeleniny. Budu vděčná za každou dobrou radu. Ada.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 15.12.2013 23:06

Listovka je neutrální, kompost bude mírně kyselý, pokud do něj nepřidáváte popel ze salovaného dřeva či biomasy při druhém přehazování.. Pokud máte popel. je lepší než dolomit nebo mletý vápenec. Popel do kompostu dávkujte cca 1:70 objemově, kdy stavební kolečko má 70 litrů a popelník od kamen Petra 2 litry => půl popelníku na kolečko a promíchat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6492) - 14.199 (?), 16.12.2013 6:16

Nemudrujte nad tím, navezte to na zaáhony co nejdříve i s listím, kompostem a co seženete. Substrát nekupujte, pokud to není nezbytně nutné. Můžete to pocukrovat vápnem, pokud máte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika