Larvy v kompostu



host - 45.65 (?)
28.3.2020 10:22

Neznicili. Plody jste mel bud nahnile, nebo nakousane od vos a mravencu, popraskane ci jinak znehodnocene. Zlatohlavek opravdu nema moznost jak se do neposkozeneho ovoce dostat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 172.6 (?), 27.3.2020 20:27, zobrazeno: 6502x

Dobrý den,

dnes jsem připravoval vyvýšený záhon a chtěl jsem dolů dát trochu kompostu, máme tam krásný vlhký kompost, jenže když jsem ho naházel na kolečko všiml jsem si, že je v hlíně spousta larev, takových červíků. Bylo jich tam opravdu hodně, snažil jsem se je vyndat, ale určitě mi tam nějaký zbyl. Nevíte co to je a co s tím můžu dělat? Popřípadě, zdali je to škodlivé? Do toho záhonku jsem to dal.

Děkuji


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 223.69 (?), 27.3.2020 21:31

Ponravy asi zlatohlávků.

Jsou to překrásní brouci a larvy si tam jen tiše žijí, nikoho si nevšímají a nikomu nijak neškodí, tak nebuď kazisvět a velmi opatrně je vracej zpátky do kompostu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 172.6 (?), 27.3.2020 23:48
Zlatohlavku? To jsou ti kovové zelení brouci, co lítají? Minulý rok jsem jich měl obsypany všechny třešně, máme asi 6 stromů a u 4 z nich byly plody od těchto brouků totálně zničené.. Nadelali nám pěknou paseku, vždycky nahlodali a jakoby vysali ty třešně, které pak chutnaly jako plesnive.... Tak nevím, jestli jsou neskodni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 167.70 (?), 28.3.2020 7:36

Samozřejmě, že škodí. Nenechte si namluvit, že takový mohutný brouk se živí jen sáním nektaru z květů a chroustáním pylu. wink Živí se samozřejmě i zralými plody, takže si pište, že dá přednost ovoci, pokud bude na zahradě. A jistě víte, jak dopadá nahryzané ovoce... A bohužel ho začíná být všude čím dál víc.

Jejich larvy, stejně jako chroustí, pokud najdu v zemi nebo kompostu, hážu přes plot kachnám a slepicím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.65 (?), 28.3.2020 9:20

Fascinuji me lide, kteri o veci nic nevi a stejne neco kategoricky tvrdi. Zlatohlavci rozhodne nic "nehryzaji," ostatne na to nemaji ani vyvinute ustni ustroji (chybi jim kusadla). Zivi se primarne pylem a sladkymi stavami - takze ano, nachazime je i na ovoci. Ale na ovoci jiz nahnilem ci poskozenem napr. vosami. Neni treba mit proto obavy, ze by znehodnocoval "zdrave" plody, naopak na neho muzeme koukat jako na "zdravotni policii," ktera se podili na rychlejsi likvidaci plodu nahnilych a jinak poskozenych.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 25.90 (?), 28.3.2020 10:00
Jako nevím, ale minulý rok mi opravdu zničil v podstatě 4 stromy... To mi moc jako zdravotní injekce nepřijde. Můžu s tím něco dělat
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 45.65 (?), 28.3.2020 10:22

Neznicili. Plody jste mel bud nahnile, nebo nakousane od vos a mravencu, popraskane ci jinak znehodnocene. Zlatohlavek opravdu nema moznost jak se do neposkozeneho ovoce dostat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 28.3.2020 10:55

Mohu potvrdit, že zlatohlávci, když totálně ožerou první dva stromy s tvrdými zrajícími morušemi - až z nich dostanou průjem, začnou vyhledávat úplně jiné druhy ovoce. Na dalších moruších a později vybarvujících se plodech už pak skutečně neškodí. Vosy a mravenci mají raději přezrálé plody padající na zem. Nejsou blbé/í. Ale ať se i zlatoni nažerou. U nás je moruší dost.

Zlatohlávci dychtivě hltající tvrdlavé moruše
Zlatohlávci dychtivě hltající tvrdlavé moruše
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 45.65 (?), 28.3.2020 10:24

A nezapominejte take, ze larvy zlatohlavku se vyznamnou merou podileji a urychluji vznik kvalitniho kompostu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 172.6 (?), 28.3.2020 18:25

Děkuji, chápu tedy celý ten koloběh a důležitost těchto brouků, poradíte tedy co mám dělat pro to, aby třešně nebyly nahnilé, nahlodané a znehodnocené? dá se to nějak šetrně řešit? Prostě mohu se nějak bránit? Chemii se snažíme vyhnout.

Mockrát děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika