Sud od oleje



host - 184.133 (?)
2.8.2018 10:35

Sorbent? Pevný? Jemný perlit či agroperlit. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 157.239 (?), 1.8.2018 12:16, zobrazeno: 15117x

Jak a čím vyčistit 200l kovový sud od oleje z kovoprůmyslu, aby byl bez obav použitelný na zálivkovou vodu? Sorbentem? Jakým, kde a zač lze pořídit??? Děkuju za rady!

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 53.112 (?), 1.8.2018 16:21

Horkou vodu s Jarem a několikrát řádně vypláchnout! Třeba lze před tím použít trochu sorbentu, mívají i hasiči, potom vytřít hadrem, kde lze koupit sorbent nevím. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 184.133 (?), 2.8.2018 10:35

Sorbent? Pevný? Jemný perlit či agroperlit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 29.1 (?), 6.8.2018 8:22

A zvniklý kal v množství desítek litrů pak odvést do sběrného dvora. Protože slušný človek by to do kanalizace přece nelil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 29.1 (?), 6.8.2018 8:22

A vzniklý kal v množství desítek litrů pak odvést do sběrného dvora. Protože slušný človek by to do kanalizace přece nelil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.19 (?), 1.8.2018 17:28

Druhou možností je odmaštění louhem, kdy zmýdelnatělý tuk je pro rostliny a zejména bakterie biologicky rozložitelný. Nejlepší biodegradaci mají mýdla draselná (použijete draselný louh) následovaná mýdly vápenatými (v sudu vyhasíte vápno) a až poslední je nejlevnější sodné mýdlo (ale nejlépe pění). Podmínkou přijatelně rychlé reakce je teplota nad 52°C, (respektive na jistotu má být louh v době realce horký 60°C). Směs draselného a vápenatého louhu dostanete rozmícháním čerstvého dřevěného popela ve vařící vodě. Biodegradace řeší olej (včetně minerálních) ale nikoliv aditiva (molybdensulfid je to nejmenší zlo,...).

Na podobném principu pak je i biodegradace tuků při kompostování. Na kompost je možné odpadní tuky dávat po nasorbování na popel vuzniklý spálením rostliných zbytků. Obecně je ale energeticky výhodnější místo topení čistou dřevoštěpkou topit dřevoštěpkou mastnou (na 10 kg dřevoštěpky max 0,5 litru oleje z friťáku). Analogicky tomu můžete nejprve sud vyčistit dřevěnými pilinami, které následně spálíte a z popela vyrobíte mycí pastu, kterou potřete vnitřek sudu a vytřete mokrými pilinami, které následně dáte do kompostu (či po vyschnutí dáte na topení).

Poslední možností je dát do sudu slepičáky a nechat zakvasit.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 57.254 (?), 1.8.2018 19:57
Dělávalo se to techničákem pak jarem s horkou vodou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 1.8.2018 21:28

a to se vám vyplatí? Když si vezmu případný materiál, ale hlavně hodinovou cenu za práci, koupíte si čistý...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 57.254 (?), 1.8.2018 21:53
Nový plechový sud 200l stojí přes 1000kč, čistý použitý asi 200,-.Pokud ho má zdarma, tak vyčištění je za 5-10min hotové, náklady řádově desetikorun.Já si je vezl z práce vyčištěné, spíše by mi vadilo vyplachovat si sud od oleje na vlastním pozemku nebo se postarat o eko likvidaci výplachové vody.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.8.2018 10:22

Mám odzkoušené, že nový kovový (pozinkovaný) sud vydrží (při použití na dešťovku) 20 let, starší použitý tak 10. Pokud je uvnitř sudu patrné rezivění (liška) není dobré jej brát. I při pečlivém natření antikorozní barvou - jsou-li trvale venku - časem proreziví. Používal jsem sudy od nafty a od r. 1977 jsem je musel 2-3x měnit.
Jiné tehdy nebyly. Lepší mi přišly tenkostěnné plechové (bez obručí), Sice nevydržely ani tolik, ale líp se s nimi manipulovalo. 
   V dnešní době plastových sudů od potravin nemají kovové sudy smysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika