Spalí se čerpadlo při použití 3/4" hadice v 1" sání?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 72.149 (?) 
26.8.2013 22:04

Já jsem připustil možnost, že to může fungovat, protože při těch 1,1m3/h vycházela sací výška 8m, t.j. na hranici i se sacím košem. Já v naprosté většině případů to co navrhnu, také po sobě změřím a nastavím. Tím mám zpětnou vazbu a vím jak to dopadá v praxi. Protože tady to bylo na hranici, tak se nedalo říct s naprostou jistotou jak to dopadne. Jinak mám rád ty praktiky, co pracují podle citu a všechno vědí a znají. To jejich: "paničko já vám to zrichtuju, nač byste vyhazovala peníze za projekt". Pak vidím, že je to všechno někde předimenzované, někde naopak poddimenzované. Dodatečné úpravy a to předimenzování stojí mnohem víc, než je cena projektu. Jsem rád, že to tazateli funguje. Kdyby tomu tak nebylo, vyvstaly by mu starosti.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 130.4 (?), 19.8.2013 10:16

Zkuste to, věřím, že to pojede. Mám doma studnu asi 4,5 m hlubokou a čerpadlo nad zemí asi ten metr, vzdálenost studny od čerpadla je sice asi 10 m, na sání mám taky 3/4", čerpám úplně vše najednou, až jde vzduch. Poté když znovu čerpám tak mám na to ventily. A jede to bez problémů. Takže mám hadici asi 16 m rodíl asi těch 5,5 m a 3"4 hadici, černou a žádnej problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.132 (?), 19.8.2013 11:34

Neviem, co tu riesite. Atmosfericky tlak je 1 atm. Aby to robilo problemy, musel by mat vysoke straty tlaku v nasavacej hadici, bliziace sa k vakuu. Tie mozu byt sposobene vysokym nasavanim, nad 7 m. take straty tlaku by viedli urcite ku kavitacii. Vysoke nasavanie NIE JE ten pripad. Ak si niekto mysli, ze vysoke straty tlaku budu aj trenim vplyvom velkeho prietoku v 3/4 colovej hadici, nech argumentuje nejakymi cislami z hodnovernych tabuliek. Cize maximalny prietok cerpadla a dlzka nasavacej hadice. Moj odhad je, ze straty budu zanedbatelne a k ziadnej kavitacii nedojde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.132 (?), 19.8.2013 11:47

Tak som pozrel tabulku. Ak vam bude cerpadlo slapat v rezime 0.5 L/s (zavisi od tlaku v systeme, max prietok cerpadla je 1 L/s), tak budete mat tlakovu stratu na 30 m zhruba 0.5 atm. To by nemal byt problem. Lepsie, ako tahat z 6 m vysky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 19.8.2013 11:56

Pozrel tabulku a zjistil, že až taková sranda to zas není. A započítal kolena, oblouky, armatury a sací koš? Nemá cenu vypočítávat jaké všechny ztráty vznikají. Platí obecná zásada, že sání musí být provedeno s co nejmenším ztrátami a v podstatě absolutně těsné. Podle obrázku (autor hezky kresllí) bych se trochu obával vzniku vzduchového pytle ve zlomu potrubí. Ale je to pod hladinou, tak snad ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.7 (?), 19.8.2013 15:46

Treba si uvedomit aj inu vec. Vyznamny podtlak v nasavani sa automaticky prejavi aj v prietoku... cize neplati tlakova krivka cerpadla. Inymi slovami znizenim tlaku sa moze podstatne znizit prietok....a ten bude omnoho mensi. Inymi slovami, v systeme je rovnovazna zavislost. Tak, ako cerpadlo ma plynulu zavislost vyjadrenu tlakovou krivkou (uvazuje sa nasavanie 1 atm), tak aj ak sa vam nasavanie blizi k nulovemu tlaku, klesne vam prietok nielen cez cerpadlo. Tym ze klesne prietok, klesnu tlakove straty a to vyznamne a prietok narastie. Nakoniec sa ustali ista rovnovaha. Mozno ocakavat, ze v tejto rovnovahe budete mat mensie prietoky, ale tie nebudete musiet docielovat skrtenim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 19.8.2013 12:42

Myslím, že to zbytečně řešíte. Už několik let zalévám odpadní vodou s nádrže, ve které plave plno všelikého bordelu. Vodu čerpám čerpadýlkém za tisícovku s baumaxu, věčně má čerpadýlko tak ze tříčvtrtin přicpaný sací košík a furt funguje, ani se přitom čerpání moc nesníží průtok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.91 (?), 19.8.2013 15:45

A taky pane Mravenec, když to zbytečně tady někdo řeší čerpáte tím čerpadýlkem sloupec 3.5m hluboko a 35 m sajete?Což je podle fyziky 7 m sloupec?K tomu nějaké kolínko a je to 8m a to je konečná.Nejen pro čerpadýlko za 3300kč.Nebylo by lepší to otočit? Dát do studny ponorné a tlačit do stáv.potrubí?Ten kabel se zakope hrave do čerstvého výkopu pro hadici. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 229.11 (?), 19.8.2013 17:57

nenechte se zviklat cerpadlo bude fungovat kdyby si ti chytri radilove prostudovali navod tak se tam doctou ze saci potrubi ma byt min. 3/4 a ze cerpadlo ma tlakovy spinac ktery se sam vypne pri dosazeni tlaku pokud vam nevadi ze cerpadlo bude spínat pri kazdem i sebemensim otevrenim kohoutku tak potom je to v poradku kdyby vam to vadilo tak staci dat do vytlacneho potrubi expanzomat a bude mit vetsi setrvacnost nebude tak casto zapinat 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 72.149 (?), 19.8.2013 18:09

zkontrolovat sací výšku, je základní úlohou při osazování čerpadla. Už v 7. třídě jsme ve fyzice měli t.zv. Torricelliho pokus, který ukázal, že atmosférický tlak je 760mm rtuťového sloupce, t.j. 10m vodního sloupce. Proto není možné vytvořit větší podtlak, než těch 10m vodního sloupce a tedy ani čerpat vodu z větší hloubky. Pokud píší, že sací potrubí může být 3/4", pak ale rozhodně nemyslí 35 m dlouhé. Doporučuji prostudovat jakoukoli příručku čerpací techniky.

Znova doporučuji, co jsem již napsal.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika