Šetrné odstranění mechu ze střechy, která krmí nádrž na dešťovku k závlaze



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 160.98 (?)
25.2.2019 20:43

Proboha, proč by jste se měl zbavovat obsahu nádrže kvůli obsahu modré skalice? To také kácíte broskvoň po postřiku proti kadeřavosti? Množství, které potřebujete k odstranění mechu je na běžném rodiném domku rovno doporučenému přijmu mědi v potravě pro 4 osoby a rok. Takže i kdyby jste svou 1/4 obsahu jímky postupně vypil, tak se nepředávkujete...

Jinak bio řešení je právě to s tou mědí. Ono na bio rajčata z postřiků proti plísni jsou povoleny jen ty na bázi mědi nebo draselného vodního skla.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
maple - (2) - 166.42 (?), 23.2.2019 14:44, zobrazeno: 6027x

Severní střecha na domě nám po 7 letech zarůstá mechem. Trochu mě to překvapilo, protože má sklon 45°, žádné výklenky a jde o betonovou glazovanou tašku. Ale je tam, mizera zelený - přeci jen je to severní strana a dům je hned vedle prašného pole. Letos bych ho rád odstranil, na internetu je tisíc návodů, jak se ho zbavit mechanicky (nejčastěji wapka, budu muset pořídit vhodné žebříky) a pak ošetření i chemicky (skalice, savo, vápno, měděný proužek, mechostop a další).

Nikde jsem se ale nedočetl, jak se zbavovat mechu a současně nezlikvidovat dešťovou nádrž, do které ústí okap. Při mechanickém čištění si umím představit, že dám do okapu síťku nebo ho celkově někam na chvíli přesměruji a mechy odchytám, aby mi nešly do nádrže, ale co dál? Ošetřovat nějak střechu chemicky proti dalšímu mechu a nebo raději ne? Pokud by vyrostl na střeše jednou za 7 let, tak si umím představit, že bych se bez chemie obešel a řešil to jen mechanicky, ale bojím se, že to bude teď jednou za 2 roky, že tam ty kořínky zůstanou... a ta střecha má 80m2. Nicméně o vodu z nádrže mi jde v létě hodně, počítám v Polabí každý litr.

Nějaké tipy?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 23.2.2019 20:06

Jestli je to s glazurou nebo engobou, vylašlal bych se na Wapku a provedl jen postřik modrou skalicí právě teď, dokud není potřeba honit každý litr vody na zálivku. Do sezóny mech sleze a budete mít v sezóně klid. Vápno nedávejte, učiní střechu přilnavější než to nyní dělá ten prach z polí. Stejně tak Sulka, která mech odstraní spolehlivěji, ale opětovnému zarůstání mechem nebrání.

Měděný drát nebo proužek je dobrá prevence, ale máte rozmyšleno, jakým způsobem jej k hřebenáčům upevníte a jak k hromosvodu uzemníte?

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 68.17 (?), 24.2.2019 18:58

Topíte krbovkami a dřevem?Pokud ano posypat popelným prachem a mech je po prvním dešti dole

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.21 (?), 24.2.2019 19:37

nedělejte s mechem ním nic. Mech se chytá jen na hranách krytiny a větší vrstva sněhu ho strhne s sebou dolů, tedy pokud nemáte nainstalované sněhové zábrany. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
maple - (2) - 166.42 (?), 24.2.2019 23:10

Díky za tipy. Pokud pustím skalici teď na střechu, steče mi do nádrže a budu se muset zbavit obsahu celé nádrže - a nejsem si jist, jak dlouho se mi ta chemie bude uvolňovat ze střechy. To samé s popelem. Asi bych musel nějak přesměrovat okap dočasně jinam než popel sleze, abych to pak zase pracně nedoloval ze dna nádrže.

Měděný pásek bych snad i věděl, jak správně připevnit k hromosvodu, ale nelíbí se mi, že to často barví střechy (pruhy apod.) a také si nejsem jist tím, že bych chtěl zalévat měděnkou...

Je pravda, že mechy se drží jen na kraji těch tašek, na neglazované hraně. Padají ze střechy při bouřce či se sněhem. Plní okapy a gajgry.

Přemýšlel jsem, zda neexistuje nějaké "bio" řešení, které mechy odradí a současně mi zoufale nekontaminuje tu nádrž.

Mechy
Mechy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 25.2.2019 0:01

Polobiořešení je postřik modrou skalicí a po něm roztokem draselného louhu. Vzniklý hydroxid měďnatý je prakticky nerozpustný a přebytečný roztok louhu je vlastně hnojivo. Zásaditou reakci lze v nádrži snadno neutralizovat. Určitě se vyplatí před aplikací mech nahrubo odstranit wapkou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 68.17 (?), 25.2.2019 4:39

Dřevěný popel je hnojivo a ve vodě se rozpouští Přečtěte si něco o hnojení dřevěným popelem yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 160.98 (?), 25.2.2019 20:43

Proboha, proč by jste se měl zbavovat obsahu nádrže kvůli obsahu modré skalice? To také kácíte broskvoň po postřiku proti kadeřavosti? Množství, které potřebujete k odstranění mechu je na běžném rodiném domku rovno doporučenému přijmu mědi v potravě pro 4 osoby a rok. Takže i kdyby jste svou 1/4 obsahu jímky postupně vypil, tak se nepředávkujete...

Jinak bio řešení je právě to s tou mědí. Ono na bio rajčata z postřiků proti plísni jsou povoleny jen ty na bázi mědi nebo draselného vodního skla.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 75.202 (?), 26.2.2019 18:09

v posledních dvou letech mám na osmileté glazované betonce taky mech, ale letos ho konečně mráz uvolnil a strhl sníh, který poslední dvě zimy prakticky nebyl. V úžlabí a žlabech ho bylo plno, vymetl sem ho a čekám na oplach deštěm, jestli teda letos nějaký bude. Nyní je střecha krásně čistá. Soused má stejně starou pálenou s trochu větším sklonem čistou. Chemicky a mechanicky to bude marný boj. Pozn. mech sjel i se sněhem i z 80 let staré stodoly s pálenou krytinou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika