Rozvod vody po zahradě



host - 250.122 (?)
3.5.2015 7:14

Ještě bych doplnil, v Praze 9 Kyjích je jedna šikovná firma přes zavlažování, mají Gardena spojky z mosazi za rozumné peníze a spoustu dalších krásných věcí. Spojka se stopkou vyjde na stejné peníze jako Gardena plast.

Ten větší průměr pokud neutáhne čerpadlo je zbytečný. Tlak v hadici je stejný bez ohledu na průměr.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 219.61 (?), 2.5.2015 21:52, zobrazeno: 21766x

Chci udělat přípojky vody různě po zahradě (5ks). Zatím jsem koukal akorát na sortiment Gardeny - water pipeline.

Nejvzdálenější připojovací místo bude cca 50m.

U trubky, která se instaluje pod zem Gardena píše vnější průměr 25mm, vnitřní průměr jsem nenašel. Čerpadlo (automat) mám levné z Lidlu 1100W s maximálním tlakem 4,3 baru. 

Můžu očekávat, že na konci bude ještě rozumný tlak?

Pokud mi doporučíte značku s lepším poměrem ceny a kvality, nechám si rád poradit.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 12.75 (?), 2.5.2015 22:50

Gardena nie, zvolte normalne rozvody - plastove tvrdy PP a dalsie veci od profi firiem ako su Hunter, Rain bird a podobne. Gardena je hobby a drahsia ako profi firmy....preco je to tak, neviem. Asi hobbisti maju male zahradky a mozu preto na malej ploche vyrobok preplatit, ale ak chcete urobit zavlahu napr. v celom meste Washington D.C., obrovskom parku, alebo na velkom poli na farme... potrebujete cenovo pristupnu, ale spolahlivu zavlahu. Take robia profici. Je jedno ci su plasty prijemnej farby a pekneho tvaru. Vyrobky su spolahlive a plnia si svoju ulohu.

Cerpadlo by mohlo stacit. Pokles tlaku suvisi s odberom a prietokom. Pri zatvorenej vode bude na druhom konci rovnaky tlak ako na prvom konci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Matysek - (1) - 86.129 (?), 12.6.2019 10:52

Dobry den,

mel bych dotaz jestli existuje nejaka nahrada vodni zasuvky za gardena pipeline se stop ventilem fungujicim na stejnem principu a ne ze je potreba tam jeste zastrcit ten klic?

dekuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 2.5.2015 23:47

nečekejte rozumný tlak a radši kupte standardní vodovodní LDPE potrubí co je na přípojky vody do baráku...

Já osobně jsem dal okruhově PELLD 40x3,7 PN10 i když by stačilo 32×3 větevně... (okruhování je když Vám voda dojde k místu dvěmi cestami).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 250.122 (?), 3.5.2015 6:47

Tlak v hadici se mění pouze s výškou (-0,1 baru / 1 m výšky), jinak je v celé délce konstantní. Pokud připojovací místa budete používat po jednom, bude funkce stejná jako když připojíte hadici přímo na čerpadlo (to můžete před kopáním vyzkoušet)

Jakmile připojíte více míst, tlak se rozdělí v závislosti na výkonu čerpadla, průměru hadice vs průtoku odběrných míst.

Gardenu nebrat, já mám připojovací místa pověšený na plotě. to stačí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Dasty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (311) - 245.29 (?), 3.5.2015 7:00

Jak psal kolega nade mnou, já mám na zahradě udělané rozvody PE hadicema již několik let a v pohodě.PE hadicím nevadí když v nich zamrzne voda, což se může stát.Páteřní hadici bych volil 40 a od ní dělat rozbočení třeba 32.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 250.122 (?), 3.5.2015 7:14

Ještě bych doplnil, v Praze 9 Kyjích je jedna šikovná firma přes zavlažování, mají Gardena spojky z mosazi za rozumné peníze a spoustu dalších krásných věcí. Spojka se stopkou vyjde na stejné peníze jako Gardena plast.

Ten větší průměr pokud neutáhne čerpadlo je zbytečný. Tlak v hadici je stejný bez ohledu na průměr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Dasty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (311) - 245.29 (?), 3.5.2015 7:46

Já mám všechno v plastu včetně těch spojek.Té mosazi bych v zemi moc nevěřil.Jinak všechny trysky a kapače máme Cleber v zemi a jen to na zimu vyfoukám stlačeným vzduchem.Provazujeme to již 7 let bez jakékoliv závady.Řídící jednotka je ORBIT.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 250.122 (?), 3.5.2015 8:00

Souhlas, já pořád pracuju s tím, že mám hadici na plotech. Na zimu stačí spojky se stopkou sundat, kvalitní obyčejné hadice jsou u plotu v zemi nebo na zemi. Nic nevyfoukávám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 3.5.2015 8:18

Rovnotlakost platí pro rozvod bez odběru, nebo u odběrů (ztrát) ke nedochází k tlakové ztrátě třením (kapání kohoutku, některé kapkové závlahy). Ptotože tlaková ztráta závisí na rychlosti proudění a to je při jistém odběru Q nepřímo úměrné ploše průřezu, tak čím tenčí trobička a větší odběr, tím větší tlaková ztráta. Pokud tedy nechcete používat drahé čerpadlo (dávající vyšší výstupní tlak) a platit vyšší spotřebu elektřiny na čerpání při vyšším tlaku, pak zvolíte větší profil potrubí.

Cybu dimenze většinou poznáte tak, že na kohoutku u čerpadla natočíte 10 konev k zalévání za 1 minutu, ale na konci slabého rozvodu Vám k jejímu natočení nebudou stačit ani minuty 4 (o dostřiku postřikovače nemluvě).

Gardena vyrábí i velké profily, ale ty obchodníci neberou, protože u nich je více vidět rozdíl oproti ceně běžného vodárenského potrubí a lidi by jim to nechali ležet na skladě. Ten profil 20×1,4 mají skladem, protože vodárenské profily se dělají až od 25x2,3 (přípojky domů jen s 2 současnými výtoky např. umývadlo + splachovač WC).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika