Nádoby na vodu - které jsou opravdu nezávadné?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 124.6 (?) 
28.4.2008 21:57, zobrazeno: 52140x

Zajímaly by mě Vaše názory - jakou zvolit zásobárnu dešťové vody, aby to byl opravdu kvalitní nezávadný materiál? Vidím to třeba na starých železných sudech, jak z nich opadává lak, rez...- a tím se mi opravdu zalévat nechce. Plastové nádoby se jeví nejpraktičtěji, ale zase na druhou stranu nedostatečně prověřené časem... tak nevím, co vybrat. Zaujaly mě takové bílo-průhledné krychlovité, plastové nádrže opatřené zvnějšku mříží- ale v obchodech k vidění nejsou...  Taky uvítám vaše typy na efektivní a nenákladnou filtraci vody ze střechy - přeci jenom- střecha a okapy taky nejsou uplně sterilní... těším se na Vaše tipy, díky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 29.4.2008 0:23

Čím tmavší nádoba, tím menší tvorba řasy, takže bílé a průhledné asi není to nejlepší.  A rez zelenině a kytičkám vůbec nevadí - naopak.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 29.4.2008 7:56

Pravda, střecha není sterilní, ale pokud vodu nepijete, nevadí to. Chcete-li mít vodu čistou, sveďte ji do nádrže pod zem. Jednu takovou jsem viděl u kamaráda a byl jsem překvapen čistotou vody, kterou požívali i k mytí. Není třeba ji vypouštět na zimu, nehrozí ani řasa, ani larvy komárů. 
   Na užitkovou vodu je vhodný materiál nádrží v podstatě jakýkoli. Koroze nevadí. Tedy vadí životnosti sudů. Kdybyste viděl(a) železné vodovodní trubky zevnitř, jsou často taky rezavé. Filtrace na užitkovou vodu nevidím za nutnou, na úlomky tašek, kousky lišejníků a spadané listí stačí šikmo položené síto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 124.6 (?), 29.4.2008 9:39

Moc děkuji! Můžete mi jen poradit, jak hluboko pod zem? - asi ta otázka vypadá hloupě- předpokládám tedy správně že stačí horní okraj nádoby- aby byl v úrovni terénu - pak by možná byl problém s odebíráním vody- protože čerpadlo použí nelze- na pozemku není elektřina...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 29.4.2008 10:14

Ano, jímka na vodu je přikrytá betonovými PZ deskami, na nich trávník.V jednom místě je poklop. Vudu lze čerpat běžnou pumpou jako ze studny nebo benzínovým čerpadlem. Je taky třeba myslet na přepad z jímky a trativod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 29.4.2008 10:32

Míval jsem na zahradě plechové sudy zakopané do země, horní strana v úrovni půdy. Běžně zamrzaly. Nebyly nijak izolované, jen plechové víko. Dával jsem do nich na zimu dřevěný kůl, podle nějaké zahradnické pověry pak voda sud neroztrhne, a neroztrhla, ale možná by to stejně dopadlo i bez kůlu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ARB - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (215) - 177.66 (?), 29.4.2008 21:55

200vky sudy sú dobrá vec až na tú životnosť. Mal som dva plecháče od kastrolu a vydržali 2roky do prederavenia, dlhšie odolával sovietsky hruboplechový model ale už má tiež dno vystužené ipou aby netiekol. Najlepšie by boli asi skutočne tie čo uvádzate - plastové v plechovej klietke. Dajú sa zohnať 600l a kubíkové. Tie menšie biele aj čierne. Ale nie v bežnom obchode. Vyraďujú sa s rôznych firiem aj keď to sú vratné obaly. Teraz používam zelený 500l s pokrievkou z baubau. Je dobrý ľahký len by mohol byť lacnejší pretože by som potreboval ešte asi 3.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 126.168 (?), 29.4.2008 22:21

moc všem děkuji za Vaše tipy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.167 (?), 30.4.2008 8:24

Nezámrzná hloubka je pro CZ podmínky asi 80cm. Pokud je sud zakopaný a plný vody,  nemůže teoreticky nikdy promrznout až na dno, takže se nic nemůže stát. Ale je to jen teorie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 3.4 (?), 30.4.2008 7:04

Kousek od nás prodávají sudy od solených hub (čili vcelku malé riziko reziduí těžkých kovů apod). Koupil jsem z těch lepších - 220 litrů (á 300,-). Má šroubovací víko a v něm ještě šroubovací zátku.

Takové sudy pak není problém spojit do kaskády. Deš´tovku pak přivádím trochu netradičně. Do kotlíku jsem nainstaloval lapač, napojil na něj husí krk a mám tím pádem pěkný spád, vodu nadiriguju kamkoliv na pozemku :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika