Kdy správně zavlažovat?



host - 76.241 (?)
18.2.2008 16:35

V ziadnom pripade cez horuce dni. Vecer je zem este horuca a tiez rastliny. Nadranom cim skor, tym lepsie. V zahrade je najnizsia teplota a zavlaha je efektivna. Ak su horka, tak sa odporuca aj davka neskoro vecer, na osviezenie. Schladi to trosku. Ale teraz tieto problemy niesu, vsak.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 198.29 (?), 20.1.2008 9:38, zobrazeno: 7492x

Dobrý den,

snažím se marně dozvědět, jak to přesně funguje kolem teorie zavlažování rostlin, kdy je vhodné zalévat více a kdy méně v průběhu dne. Mám v praxi namysli např. velká vedra v poledne, např. v létě. Z laického pohledu si myslím, že rostlina by měla mít v poledne mnohem více vody, aby mohla vůbec probíhat fotosynéza a póry listů zůstaly otevřené. Jinak je rostlina zavírá, aby zabránila nadměrnému odpařování vody, a proces fotosyntézy se prakticky zastaví. Odpařování vody naopak umožňuje tahat vodu od kořene rostliny nahoru k listům, což je vlastně celý princip, jak rostlina vůbec funguje, aspoň jak jsem pochopil.

Zajímá mne, jak to opravdu funguje. Jestli ve vedrech chránit rostlinu větším přísunem vody, a naopak na večer by teoreticky mělo stačit zalévat jen málo, vyhledem k tomu, že ve tmě k fotosyntéze nedochází. Pouze se zpracovává energie získaná přes den. Aspoň co jsem se z teorie dozvěděl.

Možná se to bude zdát jako zbytečná teorie, a že stačí zalévat jak koho napadne, ale mne by zajímalo, jak prostě udržet proces růstu co nejefektivnější.

Díky za každou rady ze zkušenosti!

Marek

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 169.30 (?), 20.1.2008 9:54

S ohledem na to, že nezaléváme zpravidla rostliny ale zem není třeba to řešit takto. V půdě se vytvoří zásoba kterou rostlina čerpá dle své potřeby. Zaléváním v době kdy je rostlina a zem vyhřátá na vysokou teplotu sluncem je možné jen ohřátou vodou, jinak hrozí nebezpečí že rostlina zahyne vlivem tepelného šoku. Množství vody ve tkáních kolísá v závislosti na řadě faktorů a její potřebu spojovat pouze s fotosyntezou není možné. JP..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 100.5 (?), 20.1.2008 10:09

1. Jen malé procento vody se spotřebuje pro fotosyntézu - většina se odpaří.
2. Rostlina má sice póry, ale ty neumí uzavřít. Uzavírá průduchy.
3. Kapky vody na rostlinách v poledne mohou působit jako lupa a tím popálit listy
4. Voda je drahá a zaléváním v poledne se jí mnoho odpaří dřív než dojde ke kořenům
5. V horkých letních dnech je fotosyntéza intenzivnější v ranních hodinách  (s tím si ale nejsem úplně jistý)
6. Je třeba počítat s koloběhem vody v čase, tedy voda, která odchází v poledne průduchem listu má původ patrně ve večerní či ranní zálivce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.29 (?), 22.1.2008 9:39

Díky za informace!

Zajímalo by mne, co se z rostlinou děje v takové horké poledne, kdy je zem vyprahlá a na listech je vyloženě vidět, že sotva přežívají. Proto mne napadá, že jedině přísun vody by to mohl napravit. Vychází mi, že v těchto podmínkách neroste.

Četl jsem pár článků, jak rostlina funguje, a bylo to o tom, že proudění vody rostlinou směrem od kořenů k listu zajišťuje právě odpařování z jeho povrchu, což vytváří potřebný tlak pro "pumpování" vody rostlinou. Z toho by mohlo vyplynout, že to zase naakumulované v té rostlině někde není. Ale nevím, je se o to zajímám a zajímá mne každý názor nebo zkušenost.

Marek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 85.27 (?), 22.1.2008 11:43

Pokud se rostliny pravidelně zalévají, je zem v poledne vyprahlá pouze na povrchu, nikoli u vlasových kořínků, které vodu čerpají. Skutečnost, že je rostlina v poledne lehce povadlá (pravidelně ve skleníku) nemusí ještě znamenat, že trpí absolutním nedostatkem vody a usychá. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 22.1.2008 13:51

Je diskutabilní, zda zavlažovat ráno, či večer. Pokud není možné provést zálivku velmi časně ráno, je lepší zalévat večer. Rostlina má pak dostatek času k nasáknutí  (načerpání)  vody. Fotosyntéza je závislá na mnoha faktorech, z nichž jedním z nejdůležitějších je voda. Při jejím nedostatku dochází k uzavření průduchů ve spodní části listů a tím dochází k  zastavení přístupu CO 2.  Důležitá je intenzita záření slunce, která se mění s výškou slunce. V horkých letních měsících je také důležitá teplota - při teplotě nad 30 °C dochází k velkému poklesu rychlosti fotosyntézy a tím ke snížení výživy a stavby rostlinné buňky - lidově řečeno rostlina přestává růst. Já zalévám převážně večer a snažím se co nejvíc zalévat konví, i když to dá víc práce a běhání. Voda se dostane hlavně ke kořenům a nespotřebuje se jí tolik.     Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 85.27 (?), 22.1.2008 14:27

Taky to tak dělám. I když jsem četl, že večerní zálivka může u některých rostlin podporovat rozvoj houbových chorob.
   Kdo by ale tak brzo vstával kvůli zalévání! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 22.1.2008 15:56

Asi jsem zatím měla kliku, protože jsem nepozorovala, že by houbové choroby napadly nějak neobvykle moji zeleninouvou zahrádku. A vstávání  brzy ráno - to by byla moje smrt, já jsem sova.  D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.241 (?), 18.2.2008 16:35

V ziadnom pripade cez horuce dni. Vecer je zem este horuca a tiez rastliny. Nadranom cim skor, tym lepsie. V zahrade je najnizsia teplota a zavlaha je efektivna. Ak su horka, tak sa odporuca aj davka neskoro vecer, na osviezenie. Schladi to trosku. Ale teraz tieto problemy niesu, vsak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika