Kapková závlaha, nebo průsaková hadice?



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?)
25.7.2019 12:41

Kombinovať rôzne typy závlah na tak malých plochách nepôjde. Buď dáte rozprašovače alebo kvapkaciu hadicu. K rajčinám určite rozprašovače nie, tam bude vhodnejšia kvapková závlaha. Rozprašovače sa dajú použiť k mrkve, petržlenu, reďkovkám, cibuli,... Jednoducho k plodinám, ktoré sa sadia v hustejšom spone a nebudú pri ovlhčení listov náchylné k hubovým ochoreniam. Host 185.138 mal na mysli asi niečo takéto (viď foto). Aj to je riešenie, no blbo sa potom okopáva. Výhodou je, že si viete kvapkaciu ihlicu nasmerovať kam potrebujete, nie Ste obmedzená výrobcom presne daným rozostupom kvapkačov.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 56.54 (?), 24.7.2019 12:06, zobrazeno: 20359x
Dobry den, chtěla bych zalévat zeleninové záhony pomoci nějaké techniky, ale nejsem si jistá, co koupit. Mám povětšinou smíšenou výsadbu, polykulturni záhon a jeden vyvýšený záhon (výška 70cm). Myslím tedy, že kapková zavlaha nebude dostačující, protože (až na pár výjimek) potřebuju zalévat celé plochy... nebo ta kapková bude stačit? Docetla jsem se i o te průsakové hadici, ale ta mi asi bude zavlažovat i cestičky a nevím, jestli ji můžu vyvést na ten vyvýšený záhon...? Budu vděčná, když mi poradíte a podělite se o zkušenosti... Případně, když poradíte, od jaké firmy koupit, zatím jsem koukala na karcher. Potrebuju taky, aby se s hadicí dobře manipulovalo (byla ohebná). Mám studnu a čerpadlo. Dekuju moc Saša
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 24.7.2019 21:39

Zalievať celé plochy znamená, že budete zavlažovať rozprašovaním a nie ku koreňom? Ak je to tak, bude najvhodnejšie riešenie kúpiť rozprašovacie trysky a tie inštalovať rovnomerne po obvode zavlažovanej plochy. Neviem o aké veľké plochy sa jedná, no na bežné hriadky (napr. 2x4 m) by mala stačiť do každého rohu 90°-ňová tryska a do stredu dlhších strán 180°-ňová. Trysky by mali byť rozlíšené aj podľa hodinovej výdatnosti zálievky. Presakovacia hadica sa dá použiť pri pásovej výsadbe (napr. zemiaky, mrkva), no museli by Ste ju natiahnuť do každého radu zvlášť a neskôr pri zbere Vám bude zavadzať. Trysky tento problém nemajú.  Pre predstavu, ja mám závlahu riešenú takto už 6 rokov a zatiaľ maximálna spokojnosť.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 56.54 (?), 25.7.2019 10:27
No prave rozprašováním nechci, chci jen ke kořenům. Ale povětšinou nemám řádky a jednotlivé sazenice kus od sebe; spis mám taková malá políčka, kde mám různe zeleniny dohromady tak, aby tam nebyla volná plocha - třeba mezi hráškem petržel, mezi rajčaty řepu, saláty a bylinky apod. A mezi těmi políčky pak jsou chodníčky Nejsem teď doma a nemám aktuální fotku, ale přidám ji; teď jen jednu starší, která ani není celek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 25.7.2019 11:09

Tie políčka su dosť malinké, myslel som, že to bude väčšie. Píšete, že máte kombinované záhony. Závlahu by som preto prispôsobil pestovaným plodinám. Ak máte napr. rajčiny a šalát spolu, bude vhodná aj kvapková závlaha. Treba ale zvoliť vhodný spon výsadby, aby pasoval rozostup kvapkačov na hadici. Ak však máte na jednej hriadke husto sadenú zeleninu, lepšie je polievať ju rozprašovaním. Neviem si predstaviť, že by bola v každom riadku natiahnutá hadica. Voda by síce tiekla priamo ku koreňom, no hadice by zavadzali. Problém nastáva, ak budete pestovať napr. rajčiny v kombinácii s niečím husto sadeným.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 17.96 (?), 25.7.2019 12:07
No jsem z toho jelen. Dají se ty různé typy zavlah kombinovat? A taky nastavit na každý rok jinak? Bojím se, že to rozprašovaní se nebude moc líbit rajčatum - ale problém je, že je mám rozstrkaný skoro všude
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 185.138 (?), 25.7.2019 12:18

Já mám obyč kapkovou závlahu vrchem, kapače jsou v o něco větší vzdálenosti, než sázím rajčata, a zapíchnu to podle potřeby, když mi zbyde, pokračuju k další plodině. Na podzim to sbalím a uklidím. Stačí mít po zahradě přípojky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 25.7.2019 12:41

Kombinovať rôzne typy závlah na tak malých plochách nepôjde. Buď dáte rozprašovače alebo kvapkaciu hadicu. K rajčinám určite rozprašovače nie, tam bude vhodnejšia kvapková závlaha. Rozprašovače sa dajú použiť k mrkve, petržlenu, reďkovkám, cibuli,... Jednoducho k plodinám, ktoré sa sadia v hustejšom spone a nebudú pri ovlhčení listov náchylné k hubovým ochoreniam. Host 185.138 mal na mysli asi niečo takéto (viď foto). Aj to je riešenie, no blbo sa potom okopáva. Výhodou je, že si viete kvapkaciu ihlicu nasmerovať kam potrebujete, nie Ste obmedzená výrobcom presne daným rozostupom kvapkačov.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.96 (?), 25.7.2019 14:19
A neexistuje něco, z čeho crčí voda? Tedy nerozprašuje se, ale s mírným proudem se rozlévá po okolí? U těch kapek zůstane mokro jen v malem okruhu od místa vykapávání, ale kdyby ta voda crčela, tak mokrá mapa bude širší... to by asi bylo nejlepší, ale nevím, jestli tak jdou třeba nastavit trysky u rozstrikovace? (Jako když se nastavuje proud u hadice). Jinak- já prave s touhle výsadbou neokopávám, občas vytrhnu, co překáží. Dekuju moc za rady
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 25.7.2019 14:36

Na eBay koupíte štelovatelné trysky (10 kusů za16 Kč, ve větším množství ještě levněji). Stejně tak hadičky (50 Kč za 10 m) a T-spojky (20 Kč za 10 kusů). Já měl takto vytvořeno po záhonech 5 větví, každou po 20 tryskách, a i při použití slabého tlaku vody (1 - 2 bary) se trysky daly postupně seštelovat tak, aby ze všech 20 tekla voda slabým čůrkem. Takže pokud je připojíte k normálnímu silnému zdroji vody, nevidím v tom problém. Uděláte po záhoně hada nebo několik hadů a nastavíte trysky tak, aby z nich slabě tekla voda.

Používal jsem to u rajčat, dýní a okurek, ale nakonec od toho upustil, protože mě nebavilo každé jaro roztahovat a na podsim sklízet tyto hady. wink Měl jsem k tomu ještě 5 jednoduchých elektroventilů, do kterých jsem napojil jednotlivé větve, naprogramoval si nějaké staré PLC, které tyto ventily otevíralo 3x denně a postupně je střídalo, aby voda šla vždy jen do jedné větve.

Nyní už sázím rajčata cca 0.5 m hluboko, dýně mulčuji trávou, takže vše vydrží v podstatě bez zalévání, nebo jen s drobnou občasnou dopomocí.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 25.7.2019 15:26

Osobne by som do tejto závlahy nešiel, ale aspoň nebudete ľutovať, že Ste vyhodila veľké peniaze, keď to nebude fungovať podľa predstáv. Ešte dôležitá vec, zavlažovacia voda by mala byť čistá, bez väčších mechanických nečistôt, inak Vám to upchá dierky na kvapkačoch. Časom môže robiť problém aj vodný kameň, ale to sa dá vyriešiť´octom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika