Vertikutátor a sieť proti krtkom



host - 226.249 (?) 
6.5.2015 21:03, zobrazeno: 5195x

Zdravím a prosím o skúsenosť.Pri zakladaní trávnika sme dali original sieť proti krtom, lenže napadlo ma, či vertikutátor tú sieť neroztrhá, pretože sa dala vrstva zeminy cca 3-4cm.Ako prevzdušňovať teda trávnik a nepoškodiť sieť?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 6.5.2015 22:48

Většina vertikutátorů má nastavitelnou hloubku prořezávání. Je však pravdou, že většinou se nastaví maximum a tak se to provozuje až do smrti. Koukněte do návodu k vertikutátoru, jaké tam máte uvedené maximum. Pokud bude méně než 30 mm, pak bych se místního porušení sítě proti krtkům nebál a nastavil maximum. Většinou totiž k vrstvě zeminy přibyde i vrtva oddenků a plsti, takže pojížděná plocha kolečky je až o 15 mm výše než byl urovnaný terén v době osevu. No, ale aby jste se postupně k síti nedostali, musíte pravidelně dopískovat náhradu za vyčesanou zeminu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 17.210 (?), 7.5.2015 9:21

Ja som vertikutoval 2x a nikdy som ziadnu zeminu neodnasal. Ak som aj nieco "vyoral" zostalo to na tom mieste. Ale proti piesku nic... to je dobre opatrenie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 7.5.2015 9:30

Spravne nastavenie vertikutatora je, ze noze len velmi zlahka brnknu o zeminu. Preto nie je nikde napisane, ze to je na nastaveni dvojka alebo trojka, proste treba pokosit na nizko a vertikutator nastavit priamo na mieste. V takom pripade siet urcite neposkodite.

K tomu hlbkovemu nastaveniu co pisal Standa. Parkrat som skusal co robi hlbsia vertikutacia a rozhodne neodporucam. Pri spravnej vertikutacii je travnik do 2t zahojeny ale pri zarezani nozov 1cm a hlbsie vypada jak stvorcekovy papier a spametava sa z toho 2 mesiace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 7.5.2015 10:54

3-4cm načechrané zeminy-až čapne bude tak na 2...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 7.5.2015 11:12

Slehávání je protikladem k nakypření způsobenému růstem biomasy kořenového systému. Ono stejně tak napumpování živin a vody z podloží může z těch 3 cm udělat 5 a strniště namačkané pod kolečka vertikutátoru dalších 10 mm. V důsledku tak při nastavení AlKo na 35 mm bude to zasahovat jen ten centimetr pod úroveň původní pláně. 

Správná vertikutace noži rozřeže drny v úrovni výběžkování ale neharbe do prostoru kořenů. Noži se nejezdí v jednom měsíci jak podélně tak křížem, ale nejprve jen podélně a při další vertikutaci (min po 4 týdnech) zase křížem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika