Lipnice roční v trávníku



fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 209.79 (?)
14.7.2015 20:27

Podla foto to vypada, ze je to presne to iste ako mam ja. Extremne husta jemnucka trava, makucka ako prave naklicena, sem tam sirsia cepel tmavo zeleneho Jilku vytrvaleho. Zajtra doobeda skocim na chatu tak hodim foto aj ja, snad sa dopatrame aj k tomu co to je ale hlavne co je pricinou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 122.122 (?), 20.4.2015 18:25

Dobrý den,

pokud Vám toto funguje tak super, mne bohužel ne. Herbicid Targa Super mám poměrně dost vyzkoušený. Naposledy jsem jej na eliminaci jílku vytrvalého a lipnice luční, záměr byl vytvořit monokulturu kostřav. Ano kostřavy jsou více méně odolné, mírně zpomalí růst, ale přežijí to. Jílky se mne podařilo takto z 90 % vytlačit, lipnice luční na cca 70 % a linici roční ani náhodou. Mám pocit, že i v návodu je, že Targa právě na lipnici roční neučinkuje, bohužel není lipnice jako lipnice. Dobře třeba učinkuje na ježatklu kuří nohu a jiné jednoděložné plevele. Dávkoval jsem 10 ml na 1l vody. Pokud se dávkování zvýší více jak 20 ml tak to odnesou i kostřavy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 14.7.2015 11:34

Tak presli takmer 3 mesiace co zacal boj s lipnicou a chcel by som sa teda podelit o vysledky.

Na zaciatku boja som urobil poriadnu vertikutaciu (do kriza) a znizil zavlavlazovanie o cca. 20%. Bohuzial musim konstatovat, ze tadialto (zavlazovanie) cesta nevedie. Ano Lipnica dostala co jej patri ale schytal to aj cely ostatny porast. Ani po mesiaci nebol travnik schopny zregenerovat a rychlo vyschynal. Vratil som sa teda k povodnym hodnotam zavlazovania a presiel na pravidelnu vertikutaciu kazde 3 tyzdne. Travnik naozaj ozil. Vertikutacia mu naozaj pomaha, uz po par dnoch by ste nepovedali, ze nejaka vertikacia prebehla. Podla mnozstva kvetnych stebiel Lipnice pred kosenim, by som povedal, ze z povodneho asi 30% zamorenia je dnes ani nie 5%.

Co ma vsak stale znepokokuje, ze flaky roznej sytosti zelenej na travniku zostali. Zaujimave ale je, ze flaky su tentoraz sposobene asi niecim inym ako Lipnica. Jedna sa o jemnolisty druh travy sytozelenej farby ale nie tak bledej ako typicka dospela Lipnica rocna. V tychto flakoch dokonca niet ani stopy po okvetnych steblách. Mam pre to rozne vysvetlenia ale budem rad za kazdu radu.

1. Jedna sa o Kostravovy druh travy kt. dokazal na rozdiel od Jilku prezit obdobie sucha (znizenej zavlahy) a teraz svojou farbou kontrastuje k tmavozelenemu Jilku.

2. Lipnicu rocnu sa zredukovat nepodarilo a toto je len ranne stadium kliciacej Lipnice. Proti hovori fakt, ze Lipnica by mala byt ready za 6tyz ale toto je stav trvajuci uz viac ako mesiac.

3. Jedná sa o nejaky dalsi invazny druh travy.

Pre uplnost este zlozenie vysadenej zmesy:

45% Kostrava cervena vybezkata

20% kostrava cervena trsnata

5% kostrava ovci

30% jilek vytrvaly

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 14.7.2015 12:45

Bez fotky se to težko určuje, bude to buď verze 1 nebo 2. Jinak kostřavu od lipnice roční poznáte spolehlivě a to i velice malou. Pro info, zhruba před měsícem jsem si myslel, že jsem se lipnice zbavil prakticky na 100 %, nikde po ní nebylo ani památky. Poté přišli deště a později horka a já více zaléval a lipnice se opět hlásí k životu :-), alespoň, že v daleko menší míře. Snažím se jí tedy odstranit mechanicky. Vertikutace je určitě vhodné řešení již jsem tady o tom také nedávno psal, také to chce častou a nízkou výšku kosení. Pokud nepokvete a bude se stále omezovat tak by jste ji mohl takto vytlačit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
kal-el - (13) - 21.131 (?), 14.7.2015 18:43

Zdravím,

podobný problém mám aj ja.

Bojoval som s nitkovitosťou, pomaly ju potláčam, vertiktutácia ešte len prebehne, každopádne celý trávnik mám skôr tmavšej farby, keďže široké listy tmavozelenej Lipnice lúčnej (ako sme nedávno určili) v spojitosti s pravdepodobne Jílkom.

Začali sa mi ale tvoriť dominantné kruhy nejakej trávy, ktorú neviem zatiaľ s pomocou nikoho s určitosťou identifikovať. Je o niečo tmavšia ako L. ročná, nekvitne, tiež ju viem vylúčiť, ale zároveň som si ani nie istý, že by mohlo ísť o nejaký Jílek svetlejšej farby. Nepripomína mi to ani Kostravy, ale kto vie. Jediný poznatok zatiaľ mám, že tie kruhy tvorené touto trávou sú luxus pre nohy, tým, že je hustá, vytvára naozaj hustý koberec, veľmi plstnatie, má naozaj hustý spleť keď ten drn pootvorím a listy sú naozaj, naozaj jemné, všetko menej ako 1 mm, aj na stúpnutie naozaj cítiť ako sa formujú pd nohami, nič tvrdé.

V podstate nie je zlá, len je výrazne bledšia ako zvyšok trávnika, takže to nie je úplne estetické. Nemáme podobný problém?

Lipnice v trávníku
Lipnice v trávníku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 209.79 (?), 14.7.2015 20:27

Podla foto to vypada, ze je to presne to iste ako mam ja. Extremne husta jemnucka trava, makucka ako prave naklicena, sem tam sirsia cepel tmavo zeleneho Jilku vytrvaleho. Zajtra doobeda skocim na chatu tak hodim foto aj ja, snad sa dopatrame aj k tomu co to je ale hlavne co je pricinou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kal-el - (13) - 21.131 (?), 14.7.2015 21:01

No, mne bolo tvrdené, že ten "sem tam" širší tmavší list je Lipnica lúčna, ale to mi je v podstate jedno... aj mne ide skôr o tú jemnú, vedieť čo to je.

Uvidíme, možno niečo vypátrame ;).Ja som to zaslal aj do stanice Vetřov, tak uvidíme či sa niekto ozve...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.136 (?), 14.7.2015 21:06

dobry den,

ake osivo ste osievali?... ja mam to iste

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kal-el - (13) - 21.131 (?), 14.7.2015 21:19

Ak táto otázka smerovala na mňa, tak nepomôžem. Práve preto riešime tento problém, že od začiatku netuším aká zmes bola vysiata a preto len postupne identifikujem čo je čo. Tmavé široké listy mi boli určené ako Lipnica lúčna (Kentucky blue grass), Kostravy určiť viem, sú to vyslovene ihlice, no a s týmto druhom ako vidím bojujeme viacerí. Bojujeme v zmysle, snažíme sa určiť. 

Už by nebolo odveci keby do toho niekto vniesol viac svetla :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.136 (?), 14.7.2015 21:31

par rokov som toto forum len cital a prispievat som zacal az poslednu dobu...

ja som vysieval Gazon

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 128.165 (?), 15.7.2015 0:03

Jemná úzkolistá tráva by mohl být některý z psinečků.

V jednotkách procent se také přidává do směsí (snad) kvůli jeho rozlézavosti a schopnosti zaplnit případná holá místa.

Taky, myslím, má rád vlhko.

A některé speciální golfové trávníky, myslím, že na jamkovištích, prý bývají čistě psinečkové. A taky kvůli tomu, že snáší extrémně nízké kosení (v jednotkách milimetrů).

Ale co s tím,, ve vašich trávnících, nevím.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika