Hrábě na zapracování travního semena do substrátu



host - 243.114 (?)
7.9.2017 10:41

To bych chtěla vidět, jak "cukrujete" plochu 2000 m²  wink  Viděla jsem zakládat trávníky profi firmou - pravidelný krok a rozhoz na široko... Tím vaším způsobem by si nevydělali ani na slanou vodu. Tak to možná dělají hobbíci s pár metry čtverečnými. A semeno do substrátu taky nezapravovali a kupodivu všem trávníky vzešly. On ani na loukách nikdo ta semena nezapravuje, vysemení se na povrch...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (118) - 242.213 (?), 1.9.2017 18:35, zobrazeno: 14493x

Jaké jsou nejvhodnější hrábě na zapracování travního semena do připravené půdy? 

Koupil jsem pro lepší vyklíčení semen zakládací trávníkový substrát (od AgroProfi - 2m3 substratu na 200m2 plochy). Je lepší nejprve provést výsev a poté přikrýt cca 1cm vrstvou substrátu?  Anebo rozprostřít substrát, poté výsev a poté se snažit zapracovat nějakými spec. hráběmi?

Je mi jasné, že nejlépe to bude fungovat, když semena budou uvnitř substrátu a ne moc hluboko, ale bojím se, že neodborným zapracováním hráběmi dojde k ještě horšímu výsledku, než kdybch nechal semeno ležet na povrchu.

Co je lepší pro stejnosměrný rozhoz semene v případě všudypřítomných záhodnů po stranách budoucí travní plochy (aby se travní semeno nedostalo kam nemá)? Vozík nebo rozmetadlo? Rozmetadlo mám Wolf Garten WE-B, vozík si můžu půjčit. Na vozíky jsem zde nečetl nejlepši reakce, rozmetadlo mi ale semeno pošle i kam nechci.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 14.170 (?), 1.9.2017 22:44

Rozházel bych to na substrát (růčo), pak lehce zapravil hráběmi (normálními hráběmi na uhrabávání záhonků) Pracuje se špičkama. Následně se výsev přejede válcem.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?), 7.9.2017 9:02

ano jedná se o hrábě na trávu, mají dlouhé, úzské a husté hroty, ale chce to trochu zkušenosti a opatrnosti. Nejlepší je když se osivo pokryje slabounkou vrstvou subtrátu cca do 1 cm a poté uválcuje. Na rozhos semene jsou nejlepší ruce a nerozhazovat do dálky, ale opatrně postupně "cukrovat" celou plochu a opticky sledovat rovnoměrnost. Dělám to tak, že vezmu do dlaně osivo a mezi prsty při tzv. "cukrování" rukou pouštím na zem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 7.9.2017 9:57

Nevím, jak často zakládáte trávníky. Ale pořizovat jednoúčelové nářadí jako vozíky, rozmetadla či hrábě na založení jednoho trávníku kolem domu mi nedává smysl. 
  Travní semeno vzejde pouze rozhozené i (lépe) zapravené pod povrch. Důležité jsou příprava půdy, uválení, zálivka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?), 7.9.2017 10:58

ten vozík je nesmysl a navíc je u trávníků na nic, ale hrábě a rozmetadlo jsou věci co použijete snad více-krát než jednou?. Např. hrábě co mám na mysli používám pořád, čistím a vyhrabuji tím trávník po vertikutaci, dají se používat k jemnénu uhrabání záhonů a celkově je to pro mne jedno z nejpoužívanějšího nářadí co mám doma. Kvalitní rozmetadlo je pak základ správného hnojení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.114 (?), 7.9.2017 10:41

To bych chtěla vidět, jak "cukrujete" plochu 2000 m²  wink  Viděla jsem zakládat trávníky profi firmou - pravidelný krok a rozhoz na široko... Tím vaším způsobem by si nevydělali ani na slanou vodu. Tak to možná dělají hobbíci s pár metry čtverečnými. A semeno do substrátu taky nezapravovali a kupodivu všem trávníky vzešly. On ani na loukách nikdo ta semena nezapravuje, vysemení se na povrch...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?), 7.9.2017 10:52

2000 m/2 to ne, ale těch 200m/2 jak píše tazatel v pohodě :-). Možná je lepší nejdříve pozorně číst a potom psát. Navíc řešíme zde hobby trávníky kolem domů a ne činnosti profi firem, ale vše co píšete s odvíjí od toho, že jste si pozorně nepřečetla zadání a přidala si jednu nulu navíc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.114 (?), 7.9.2017 12:30

Ale přečetla, sama jsem si okolo domu osívala cca 2,5 tisíce metrů, stejně jako to dělají profi firmy wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?), 7.9.2017 12:48

a prosím tedy co to má vaše odpověď a zkušenosti společného s otázkou tazatele na zapravení osiva na ploše 200 m/2?. Určitě to co jsem mu poradil je pečlivější a s větším procentem úspěšnosti než když jen pohodí osivo. Jde mne především o to aby výsledek byl co nejlepší. Napadáte mne jen proto, že někomu na velmi malou plochu poradím něco pracnějšího a ne podle toho jak se osévá louka?. Nikde o loukách a výměrách v tisících metrech zde nebyla řeč a jak jste osévala vašich 2,5 tis m/2 snad nechcete srovnávat s plochou 200 m/2. Až bude někdo osévat tísíce metrů tak mu poradím něco v duchu toho co píšete. Znám profi trávníkáře co zakládají luxusní trávníky kolem rod. domů a postupují zcela stejně osivo překryjí substrátem nebo jej dobře zapraví do půdy a jediné co dějají jinak je rozhos, ale oni to dělají často a umí to. Jejich zákazníky nezajímá cena, ale především kvalita odvedené práce a jsou ochotni za ni zaplatit. Píši to jen proto, že jste začala s těmi profesionály, i v tomto "řemeslu" není trávníkář jako trávníkář.

Není lepší napsat přehlédla jsem se, omlouvám se a netahat sem zakládání trávníků ve zcela jiných podmínkách než o jakých je tu řeč?. Otázka zněla na 200m/2 a já tedy řeším případ v rozsahu zadané otázky. Hodí se mne přirovnání jeden o voze a druhý o koze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 242.213 (?), 7.9.2017 12:47

Tak nakonec výsev proběhl včera ráno (jediných bezvětrných pár hodin na dlouhou dobu dopředu i dozadu) a jelikož jsem vozík kupovat nechtěl, ale pouze si ho půjčit a k zápůjčce nedošlo, tak jsem na to šel rozmetadlem na baterky, které jsem si pořídil primárně pro hnojení. V návodu psali nějaké doporučené hodnoty nastavení i pro výsev trávy, tak jsem si řekl, že to horší jako ruční neumětelův rozhoz být nemůže. A byl jsem velmi mile překvapen, jak rovnoměrný výsev se mi s tím podařil. Posledních cca 50m už to by za lehčího větru, takže se semena dostaly i kam neměly :)

Výsev byl do travníkového substrátu a poté jsem to chtěl buď přikrýt tenkou vrstvou toho samého nebo zapracovat hráběmi. Jelikož je substrát i po uvalcovaní takový nadýchaný, nešlo mi to hráběmi (mám pouze Fiskars solid L a solid univerzální) vůbec dostat dovnitř. Musel jsem tedy cukrovat (směsí vlastní výroby "a la co dum dal" - 50% katrovaná zemina, 30% trávníkový substrát a 20% křemičitý písek). A po šesti hodinách bylo pocukrováno :) Po zalití rozprašovačem ale i tak cca 1/3 semen kouká na povrchu

Mohl bych poprosit o odkaz/název, o jaké konkrétní hrábě se jedná? 

A ještě dotaz k setí: všechny dávky semena jsem pečlivě měřil na přesné kuchyňské váze, pro 220m2 jsem měl při 30g/m2 použít 6,6kg. Fyzicky jsem dle váhy vysel 6,9kg - takže relativné malá odchylka. Co mě ale zaráží je, že v 10kg pytli (travní směs VV-6/1) zbylo jen 1,5kg semena.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika