Strata vody v saní



host - 213.126 (?)
18.5.2015 8:58

Proč tam nedáte čerpadlo s mechanickou ucpávkou ta naopak potřebuje aby na ní byl tlak.Co se týká koše tak nejleší co jsem viděl tak byl z bývalé NDR, plastový se skleněnou koulí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
         
host - 72.149 (?), 17.5.2015 9:46

Jen bych chtěl upozornit na to, že ucpávka (ať lojová nebo teflonová šŇůra) je chlazena vodou, proto musí odkapávat, tedy nesmí absolutně těsnit. To znamená, že kudy musí ven voda, tudy půjde dovnitř vzduch. Celé to záleží na těsnosti koše. Ten, tak pěkně vypadající koš nerezové sítko namontované na euro zpětný ventil, je největší šmejd. Mě bez problémů léta funguje starý osvědčený litinový.  Jen je nutné, aby byl osazen v dostatečné výšce(25cm) nade dnem studny, které by mělo být pokryto hrubším štěrkem.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 17.5.2015 22:40

Lůj je tixotropní mazivo. Při otáčení hřídele se stane polotekutým a při zastavení hřídele ztuhne. Pokud je hřídel hladký, tak hydratovaný lůj jistý podtlak udrží. Tedy v plastickém stavu prosakuje při přetlaku 6 bar trochu vody, ale při podtlaku 0,5 bar přilne k hladké ose a vzduch propouští minimálně. Avšak i nerezová hřídel časem koroduje, a pak přilnutí není dokonalé a je potřeba aby spolupůsobila zpětná klapka kdekoliv v sání. Když píši kdekoliv, tak může být jak součástí sacího koše, tak i těsně na vstupu do čerpadla. U starého dobrého litinového koše s ZK tvořené koženou klapkou s litinovým závažíčkem je umístění v koši i z důvodu, že tlak vodního sloupce pomáhá v klidu dovírat klapku a zároveň při otevření má tato klapka menší hydraulický odpor než ZK s pružinkou. Já osobně mám u jednoho čerpadla ZK těsně před vstupem a následuje černá PE 2" trubka ukončená 1 m ode dna studny natupo (bez koše či jiné úpravy).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 17.5.2015 22:55

zrejme mate v mazivach vacsi rozhlad ako ja. tak ak sa mozem spytat viete mi popisat teda rozdiel v pouziti upchavkovej snury?

1. lojovej

2. teflonovej

3. grafit (pripadne uhlik + grafit) aj ked jej pouzitie v sva som nikde nenasiel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 17.5.2015 23:11

Lojová je klasika, kdy směs vody a loje dělá mazlavou vaselinu. Pokud stoupne teplota, z provazce se vypotí více loje, ten se rozmíchá s prosakující vodou a lépe to maže = teplota opět klesne.

Teflonová ucpávka průsak vody nepotřebuje. Teflon je tepelně vodivý a teplotně odolný, takže případné teplo vzniklé třením odvede do kovového pláště čerpadla a tam se to odchladí... Teflonová ucpávka vlastně vytvoří gufero nepropouštějící vodu. Konkrétní zkušenost s touto ucpávkou nemám. Mám nadnormativní zásoby lojové šňůry (z pozůstalosti) a u žádného z čerpadel jsem nepotřeboval přejít na "beprůsakovou verzi".

Grafit je sice mazivo, ale nevím o žádné jeho vlastnosti, která by byla využitelná pro danou aplikaci. Navíc je drahý, takže asi standardní gufero (jiná konstrukce uložení hřídele čerpadla) by bylo levnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 17.5.2015 23:36

pytam sa preto lebo dosla mi snura a pojdem kupovat novu. Pri tej lojovej je problem v tom, ze pri silnejsom dotiahnuti je mazivo vytlacene, pri slabsom a vyssich tlakoch zase nadmerne prepusta a znesie tlaky max 8 niekde je pisane dokonca iba 5bar. Ten tenflon by mal zniest viac ako 20bar

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 17.5.2015 23:54

Pro správnou funkci je nejdůležitější správná montáž. Je potřeba při vyjímání staré nepoškrábat hřídel (totéž co koroze) a před vkládáním zkontrolovat, že podmínky pro opravu výměnou ucpávky jsou splněny.

No, pokud nemáte s výměnou těsnící šňůry zkušenost, na cvičnou výměnu bych radil koupit levnější lojovou a pokud bude už nějaká zkušenost, tak by se následná výměna provedla se šňůrou teflon-grafitovou, která bude mít při Vašem vyšším tlaku dost podstatně delší životnost..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 18.5.2015 0:11

s vymenou ucpavky skusenosti mam. zaujal ma system pootocenia ucpavky. v mojom cerpadle su 4. sigma pise aby boli k sebe natocene o 180 stupnov ale na internetu je pri 4 ucpavkach doporucene natocenie 90 stupnov

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 18.5.2015 0:33

Ono je to v podstatě jedno, jestli je pootočíte 4× po 90°nebo 4× po 120°. Důležité je, aby v případě "sražení" prstýnku následovaly před spárou a za spárou v součtu dvě průběžné ucpávky. Někdy se přihlíží i k směru rotace - tj. aby kapalina prosáklá v místě přerušení kroužku byla strhávaná k místu přerušení následného kroužku po delší dráze (tj. od spáry u tlakové strany ke spáře blíže k vzdušnímu líci - přítlačnému prtýnku).

Tj. otáčí li se křídel po směru hodinových ručiček, pak první spára je na 12 hodině druhá na 9 třetí na 6 a poslední na 3 hodině při schematu 90°, nebo 12h 8h 4h a 12h při schematu 120°, nebo 12h 6h 3h a 9h při schematu 2×180°.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 9.135 (?), 18.5.2015 8:02

I ve starém návodu k Sigma Darling Mikro je nakreslené pootočení o 180. Stejně je to jedno, až to tam budete cpát, trochu to ujede a nijak to nezměříte. Nevím, zda kouzla s ucpávkou popsaná SfK budou na vodu pod tlakem 6 bar mít nějaký zásadní vliv. Tipuju, že ne, že si prosákne kudy chce. Ucpávku seřiďte a pak jen pravidelně kontrolujte aby při plném tlaku odkapávala a dál bych to neřešil. Že zpátky prosaje to prosaje ale máte tam hejno klapek tak to snad nějaká udrží. (Doufejte). Ještě ke koši, já nemohu pouižít ten vychvalovaný litinový, neb se za sezónu celý obalí rzí - nějaká divná voda. A to tak, že nárůsty jsou i na těsnících plochách a přestane fungovat. Používám MS.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.126 (?), 18.5.2015 8:58

Proč tam nedáte čerpadlo s mechanickou ucpávkou ta naopak potřebuje aby na ní byl tlak.Co se týká koše tak nejleší co jsem viděl tak byl z bývalé NDR, plastový se skleněnou koulí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika