Nová vrtaná studňa - pieskovanie, výdatnosť, osadenie čerpadla



host - 120.135 (?)
8.3.2016 13:04

Filter mam tiez 50 mikronov, ale pri vyssom odbere (postrekovace) sa zanasal, tak som ho nechal len v smere do domu a dal nejmensie trysky v postreku a odvtedy nebol problem, odber v dome nie je tak silny. Ked ale bezi postrek a zaroven sa pusta silno voda (vana) tak potom treba preplachnut filter, preto mam postrek nastaveny na noc, ked sa voda nepusta.

Ako je to s poklesom hladiny neviem, kedze nemam meranie, len ked to spustali tak po celodennom cerpani okolo 40-50l/m, bol pokles okolo 3m. Piesok moze poskodit cerpadlo, preto treba radsej pomaly na zaciatku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 151.124 (?), 7.3.2016 9:33, zobrazeno: 29834x

Minulý rok v lete som si dal vyvŕtať studňu hlbokú 21m. Vŕtaná bola vrtákom priemeru 30cm a osadené sú rúry priemeru 16cm. Zloženie podložia je od hora: 3m zemina, od 3 do 15m je piesok, potom je íl až do 21m. Na rúrach bola urobená perforácia flexibrúskou v úseku od 7,5 do 12,5m. Perforácia bola, na moje naliehanie obalená sieťkou. Rúra je obsypaná riečnym štrkom frakcie 4-8. Po vyvŕtaní bola studňa čerpaná asi 3dni, spolu asi 30 - 35h. Studniar obmedzil prietok na výstupe, ináč studňa príliš pieskovala. Studniar umiestnil ponorku pod perforáciu do hĺbky 17m. Pôvodne som si myslel, že sa bude začerpávať silným čerpadlom, aby sa to poriadne vyčistilo od piesku, namiesto toho bolo čerpané ustáleným prietokom, podľa studniara asi 40l/min. Voda išla neskôr už relatívne čistá. 

Studňa stála asi 8mesiacov. Až teraz som si kúpil ponorku.Predajca mi ju odporučil umiestniť jednoznačne nad perforáciu, najmä kvôli chladeniu motora. Umiestnil som ju teda asi 0,5m nad perforáciu, ktorá začína v hĺbke 7,5m.  Voda v studni je v úrovni 2m pod povrchom. Spustil som ponorku, zatiaľ bez obmedzenia prietoku (75l/min), asi za 10-15min. hladina klesla na úroveň ponorky, pričom išla dosť špinavá voda. Obmedzil som prietok asi na 30l/min, hladina klesla asi o necelé 3m a potom už neklesala. Asi po hodine išla voda už takmer čistá. Na druhý deň som zvýšil prietok na 35l/min, hladina klesla asi o necelé 4m. V studni bolo viditeľne vidieť, ako voda strieka cez spoj 1. a 2. rúry. Pri prechode hladiny k tomuto miestu sa voda vždy zapieskovala, asi po hodine išla už celkom čistá, ale stále tam bol viditeľný piesok.

Ja som pôvodne očakával prietok v studni 50-60l/min. Tých 30-35l/min sa mi zdá málo, pretože vody je tam naozaj veľa.

Moje otázky: Je prietok pre vrtanú studňu v pieskovom podloží dostatočný? Bude sa výdatnosť studne postupne zvyšovať? Prestane časom pieskovanie? Mám dať ponorku radšej pod úroveň peforácie? Spravili studniari niekde chybu?

Mám podozrenie, že perforácia nebola dostatočná, porobili tam síce zárezy, ale nie je isté, že zárezy boli cez celú hrúbku steny. Toto som si neodkontroloval.  Takisto je problematický ten spoj na rozhraní rúr.  Dal som ponorku aj hlbšie, do úrovne perforácie a sledoval som po poklese hladiny prítok cez perforáciu. Keď hladina klesla na úroveň perforácie, žiadny prítok tam nebolo vidno, voda pritekala iba cez spoj rúr.  

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 199.251 (?), 7.3.2016 11:22

Když v roce 1957 u nás osazovali cca 300 mm trubku do vývrtu (voda pro 17 třídní školu), tak na posledních 3 metrech bylo navrtané několik tisíc otvorů fí 5 mm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 120.179 (?), 7.3.2016 13:22
Cerpadlo je chladene vodou a tak ne jedno v akej hlbke bude z hladiska chladenia. Z hladiska cerpania ale ma byt POD hladinou pritoku t.j. pod perforaciami ca. 2m od dna studne tak ho mam ja v mojej 50m studni. Perforacie tam urcite mate, to videli ked to robili. Casom sa studna cisti ale netreba ist naplno aby sa nestrhaval piesok do studne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.124 (?), 7.3.2016 13:38

Predajca čerpadla ma na to výslovne upozornil, že keď dám ponorku pod perforáciu, tak nebude dostatočne motor obtekaný prúdom vody, keďže motor je v spodnej časti. Práveže nejdem naplno. Iba postupne pridávam, včera som bol na spomínaných 35l/min. Ale ako som písal, vždy keď na druhý deň pustím čerpadlo a keď pokles hladiny prechádza okolo miesta spojov rúr, tak je voda zakalená od piesku. Bojím sa, že to bude na tom spoki pieskovať stále. Boli použité rúry bez tesnenia, modré - na pitnú vodu. Len sa zasunuli do seba a zoskrutkovali sa krátkymi skrutkami. Ja som pôvodne chcel 200-ku rúru, ale studniari ma nahovorili na 160-ku, že tam bude viacej filtračného obsypu, čo som vtedy bral ako rozumný argument.  Je teoretický možné, že sa časom dostanem na úroveň 50l/min bez pieskovania a veľkého poklesu hladiny? Ono studňa by dala aj 80l/min, len potom to pieskovanie je neúnosné.

A ešte jedna vec.  Je problém, keď sa ponorka opiera o steny studni? Dosť to stŕpa. Rozmýšľal som, že by som na čerpadlo navliekol tenký pásik gumy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 120.135 (?), 8.3.2016 9:01

Cerpadlo je cele vo vode takze je chladene na 12C vsade, nasavanie je naspodu, takze ak je pritok zhora, voda prudi okolo celej dlzky a chladi ho podla mna este lepsie. Studna sa cerpanim cisti, otvaraju sa privodne kanaliky a prietok sa postupne zlepsuje - to bude trvat tyzdne/mesiace, radsej najprv pomalsie. Rury v studni nemam tesnene tiez a prve mesiace som filter casto cistil, postupne uz menej a to mam len 110mm. Vydatnost zavisi hlavne od podmienok v zemi, hlbky vrtu... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 151.124 (?), 8.3.2016 12:32

Moja ponorka má čerpadlo v hornej časti, motor v dolnej časti a sanie je v strede celej ponorky. 

Mám tam pokusne filter, ale musel som vložku odstrániť, pretože sa hneď upchala. Vložku mám 50 mikrónovú. Vy používate akú? Práve na tom spoji rúr to asi najviac pieskuje. Púšťam to každý deň na 2-3 hodiny, voda už ide relatívne čistá, iba vždy po pustení čerpadla sa po pár minútach zakalí. Výdatnosť sa zatiaľ nezlepšuje, meriam to poklesom plaváka pri nezmenenom odbere.

Vo Vašej studni máte aký pokles hladiny a pri akom odbere?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 120.135 (?), 8.3.2016 13:04

Filter mam tiez 50 mikronov, ale pri vyssom odbere (postrekovace) sa zanasal, tak som ho nechal len v smere do domu a dal nejmensie trysky v postreku a odvtedy nebol problem, odber v dome nie je tak silny. Ked ale bezi postrek a zaroven sa pusta silno voda (vana) tak potom treba preplachnut filter, preto mam postrek nastaveny na noc, ked sa voda nepusta.

Ako je to s poklesom hladiny neviem, kedze nemam meranie, len ked to spustali tak po celodennom cerpani okolo 40-50l/m, bol pokles okolo 3m. Piesok moze poskodit cerpadlo, preto treba radsej pomaly na zaciatku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.124 (?), 8.3.2016 14:36

Moja ponorka má deklarovanú odolnosť voči piesku 50g/m3, krátkodobo 150g/m3. Aj kvôli tomu som nechcel dávať čerpadlo pod perforáciu, keďže pri čerpaní padá piesok dole do kalníka a zbytočne by ho čerpadlo strhávalo. Nebudem teraz zvyšovať prietok a budem čerpať niekoľko dní a uvidím ako sa to bude správať. Závlahy som si navrhol na prietok 40l/min, budem to musieť asi prepočítať na prietok 30l/min. Závlahy budem takisto púšťať nadránom, keď nebude v dome žiadny odber. Nemáte problém s tým, že čerpadlo sa opiera o steny studne a rezonuje? Asi to tak necítite, keďže ho máte pomerne hlboko. Máte k ponorke frekvenčný menič, alebo spímate to tlakovým spínačom?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 120.135 (?), 8.3.2016 18:08

Cerpadlo mam ovladane frekv. menicom a kedze je ca. 48m hlboko tak nemam sancu nieco pocut. Prietok som tiez tlmil vymenou trysiek. Naviac je zavlaha rozdelena na 2 serie s prestavkou na doplnenie vody v studni. Idealne by bolo keby medzi polievacimi sekciami boli vzdy pauzy (doplnenie vody), len moj casovac toto nema.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 29.1 (?), 26.6.2018 9:08

cca pred 3 mesiacmi mi vrtali studnu 41 M, 29,5-33,5M je spodna perforacia nadnou mam 27,5 M hladinu vody, 13,5M-17,5M je vrchna perforacia. Povodne bola hladina vody na 17 metroch ale po cca mesiaci pravidelneho rychleho cerpania vody koli cisteniu mi z nicoho nic klesla na 27,5 M tesne nad spodnu perforaciu kde sa drzi. Odvtedy ako mi klesla pocut neustale aj ked sa necerpa ze do studni doteka voda, dal som do studni kameru a zistil som ze doteka z vrchnej perforacie na spodnu hladinu, zblnkoce mi to tam ako nejaky potok a to pripominam ze aj ked netaham vodu, nikde nestupne hladina, cize spodne stoky mam silnejsie. Vody mam dost aj po niekolkohodinovom cerpani mi voda nikdy nedosla. Vsetko by bolo v poriadku len mi ide vzdy na zaciatku cca 5 minut kalna pieskova voda. Cerpadlo som skusal davat nad aj pod aj do spodnej perforacie ale vzdy sa to spravalo rovnako. Po cca 5 minutach ide uz uplne cista voda. Cize sa mi to sprava uplne inak ako vsetkym ostatnym, prvych 5 minut ide kalna pieskova a potom ide aj niekolkohodin cistucka cim dalej tym cistejsia. Takto to ide ale uz mesiac a vobec sa to nezlepsuje. Neviem si rady, klasicke filtre by sa hned zaniesli. Staci ak vypnem cerpadlo ked aj len na 10 sekund a zapnem a opet ide kalna 5 minut a potom zas cista. Vodu potrebujem do chaty cize to pieskovanie je problem. Uvazujem este nad frekvencnym menicom ci nepomoze mozno tie uvodne razy tam nejak rozviria kal, neviem, frekvencny menic by to mohol zmiernit. Este som uvatzoval aj nad nejakou inou filtraciou co by vedela odfiltrovat vecsie mnozstvo piesku, su preplachovatelne filtre s automatickym elektronickym ventilom s casovacom, alebo som uvazoval ci by sa nedala nejak pouzit aj pieskova filtracia od bazenu ze by sa zapojila do systemu? Neviem ale ci je to stavane na taky tlak a co by to urobilo...? Dik za rady...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika