Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Minulý rok v lete som si dal vyvŕtať studňu hlbokú 21m. Vŕtaná bola vrtákom priemeru 30cm a osadené sú rúry priemeru 16cm. Zloženie podložia je od hora: 3m zemina, od 3 do 15m je piesok, potom je íl až do 21m. Na rúrach bola urobená perforácia flexibrúskou v úseku od 7,5 do 12,5m. Perforácia bola, na moje naliehanie obalená sieťkou. Rúra je obsypaná riečnym štrkom frakcie 4-8. Po vyvŕtaní bola studňa čerpaná asi 3dni, spolu asi 30 - 35h. Studniar obmedzil prietok na výstupe, ináč studňa príliš pieskovala. Studniar umiestnil ponorku pod perforáciu do hĺbky 17m. Pôvodne som si myslel, že sa bude začerpávať silným čerpadlom, aby sa to poriadne vyčistilo od piesku, namiesto toho bolo čerpané ustáleným prietokom, podľa studniara asi 40l/min. Voda išla neskôr už relatívne čistá. 

Studňa stála asi 8mesiacov. Až teraz som si kúpil ponorku.Predajca mi ju odporučil umiestniť jednoznačne nad perforáciu, najmä kvôli chladeniu motora. Umiestnil som ju teda asi 0,5m nad perforáciu, ktorá začína v hĺbke 7,5m.  Voda v studni je v úrovni 2m pod povrchom. Spustil som ponorku, zatiaľ bez obmedzenia prietoku (75l/min), asi za 10-15min. hladina klesla na úroveň ponorky, pričom išla dosť špinavá voda. Obmedzil som prietok asi na 30l/min, hladina klesla asi o necelé 3m a potom už neklesala. Asi po hodine išla voda už takmer čistá. Na druhý deň som zvýšil prietok na 35l/min, hladina klesla asi o necelé 4m. V studni bolo viditeľne vidieť, ako voda strieka cez spoj 1. a 2. rúry. Pri prechode hladiny k tomuto miestu sa voda vždy zapieskovala, asi po hodine išla už celkom čistá, ale stále tam bol viditeľný piesok.

Ja som pôvodne očakával prietok v studni 50-60l/min. Tých 30-35l/min sa mi zdá málo, pretože vody je tam naozaj veľa.

Moje otázky: Je prietok pre vrtanú studňu v pieskovom podloží dostatočný? Bude sa výdatnosť studne postupne zvyšovať? Prestane časom pieskovanie? Mám dať ponorku radšej pod úroveň peforácie? Spravili studniari niekde chybu?

Mám podozrenie, že perforácia nebola dostatočná, porobili tam síce zárezy, ale nie je isté, že zárezy boli cez celú hrúbku steny. Toto som si neodkontroloval.  Takisto je problematický ten spoj na rozhraní rúr.  Dal som ponorku aj hlbšie, do úrovne perforácie a sledoval som po poklese hladiny prítok cez perforáciu. Keď hladina klesla na úroveň perforácie, žiadny prítok tam nebolo vidno, voda pritekala iba cez spoj rúr.  

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 13.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika