"Černá" sousedova studna na mém pozemku



vagabund - (48) - 220.250 (?)
23.2.2016 18:43

Jo. Zrušte ji. Jistě tím mezi zahrádkáři získáte mnoho dalších přátel a mít dobré sousedy to je k nezaplacení.

sad

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 210.155 (?), 23.2.2016 17:26, zobrazeno: 18312x

Dobrý den,

jak nejlépe postupovat?

Koupil jsem pozemek sousedící se zahrádkářskou osadou. Před nedávnem jsem s překvapením zjistil, že na mém pozemku je asi 20m od plotu k osadě ukryta studna osazená betonovými skružemi. Místo je v současnosti porostlé břízami, příliš tam nechodím a objevil jsem studnu až při čištění břízek.

Co se studnou?

Jistě byla založena po roce 1955, takže by byla vhodná přihlásit. Ve smlouvám k pozemku o ní není ani zmínka, jen když jsem se poptával, prý si ji kdysi dávno zbudovali na černo zahrádkáři a natáhli si trubku k sobě do osady.

Já studnu nevyužiju, nepotřebuji ji. Bohužel zahrádkáři na téma studna nic neví, či nechtějí vědět a nikdo se nechce o tomto tématu bavit. Dle mě je prostě tichá šeptanda u zahrádkářů, odkud voda jde a nechtějí na sebe upozorňovat.

Někteří jsou ovšem až agresivní a proto uvažuji, že prostě studnu zruším. Jak na to? Oficiálně je to na hydrogeologa, což jsou peníze. Přemýšlím o uzamčení krycího betonu.

Měl někdo podobný problém?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vagabund - (48) - 220.250 (?), 23.2.2016 18:43

Jo. Zrušte ji. Jistě tím mezi zahrádkáři získáte mnoho dalších přátel a mít dobré sousedy to je k nezaplacení.

sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.22 (?), 23.2.2016 19:05

Kdyby vodu z ní používali zahrádkáři, museli by tam mít čerpadlo + přívod el. Zkuste se s nimi domluvit, určitě mají v osadě nějaký svůj výbor. A i kdyby ne - být vámi si studnu nechám (a nahlásím), v dnešní době, kdy vody neustále ubývá, je studna nad zlato.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.218 (?), 27.2.2016 8:25

Ano, to vše tam je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 23.2.2016 20:06

Já osobně bych, pokud nemají zapsané věcné břemeno, s nimi uzavřel nájemní smlouvu. Prostě ať pokud vodu potřebují, tak ať platí roční pacht ve výši 2000 až 4000 Kč/rok (nebo 200Kč/rok za prvního a 100Kč/rok za každého dalšího napojeného zahrádkáře). Nezajímal bych se o to, jestli je studna legální a kolik vody berou. Je to jako s bytem, vlastníka také nezajímá, jestli nájemník tráví v garsonce volná odpoledne a nebo jen přespává přes noc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.178 (?), 23.2.2016 20:20

Každopádně zabezpečit.Aby tam někdo nespadl.Vykopání takové studny stojí pěkné peníze a tak bych ji nerušil.Ale ani nic nehlásil.Při nějakých problémech bych tvrdil že nevím kdo ani kdy jí vykopal a že si myslím že je tam snad z první republiky.Jak znám naše úřady když po nich nic nechcete je klid.Jak to nahlásíte začnou problémy.Se zahrádkáři bych si hlavu nelámal pokud vodu nepotřebujete pro sebe ať si jí berou aspoň se nebude kazit a nezanesou se přítoky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vagabund - (48) - 220.250 (?), 24.2.2016 7:41

Nevím, možná jsem hlupák ale já bych po zahrádkářích žádné peníze nechtěl. Jen bych zašel za právníkem, aby mi poradil co v tomto případě udělat aby mi do budoucna nevznikly problémy. Například někdo se vody napije a vzniknou zdravotní problémy, nebo aby časem nepožádali zahrádkáři zápis do katastru nemovitostí jako věcné břemeno získané vydržením a taky aby nevznikly potíže s úřady. Jinak se se sousedy snažím vycházet tak že jednou potřebují oni mne a jindy zase já je. Pokud mám velkou úrodu meruněk nebo rajčat tak je rozdám sousedům. Pokud mne soused o něco požádá a já mohu vyhovět, tak vyhovím bez toho, že bych požadoval peníze. Oni mi taky na oplátku ve všem vyhoví. Zatím to vychází a se sousedy vycházím bezvadně. 

smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 24.2.2016 8:51

Nájemní smlouva spolu se smlouvou kupní udělá vlastně tlustou čáru za minulostí. Kde je nájemní smlouva, tam nemůže vzniknout "věcné břemeno vydržením", které není uvedeno ve vaší smlouvě kupní. Protože jim pronajímáte studnu ale neprodáváte vodu, nejste zodpovědný za kvalitu a množství dodávané vody. Odebírané množství (pokud je motor čerpadla do 2kW) nedosahuje hranice, kdy by jste měl povinnost hlásit množství odebrané podzemní vody příslušnému úřadu (správci povodí). Pokud se sousedy vycházíte dobře, můžete nájem stanovit na nejnižší možné úrovni, která bude daňově neutrální (nemusíte to uvádět do daňového přiznání ani Vy ani oni, tj cca 100 až 1000,- Kč/rok).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 210.218 (?), 27.2.2016 8:23

To vydržení mě taky trochu znervozňuje.

Ad sousedské vztahy: bohužel ne vždy je druhá strana vstřícná. Já se snažím chovat se korektně. Co si ale mám myslet o členech zahrádkářské kolonie, kteří na mém současném pozemku, který dřívě nebyl vlastníkem kontrolován, vysázela několik třešní a hrušní, udělala si zahradní posezení a když zjistili, že pozemek někdo koupil a že se o něj začínám starat, posezení rozbili, neuklidili a ony třešně a hrušně raději pokáceli, at z nich nemám užitek ani já, ani moje vnučky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 147.46 (?), 27.2.2016 9:40

Čím víc budete vstřícnější, tím víc na to doplatíte!! Chovejte se minimálně, tak jako oni. Advokáta, postavit plot, nechat odborně odpojit elekktřinu, uříznout odvodní trubku, jednat je potřebné urychleně, protože se klidně může stát, že o část pozemku se studnou příjdete bez náhrady!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika