UV lampa automatické zapínání



Kutil.cz - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 149.2 (?)
27.4.2016 23:31

Proudové relé by šlo použít, a bylo by to asi nejjednodušší řešení, není to nic složitýho, ale nejspíš byste to svěřil elektromechanikovi. Šel by tlakový spínač ale musel by být velmi citlivý, šel by použít stejný plovák, jakým spínáte čerpadlo, samostatně zapojený pouze pro lampu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 153.120 (?), 27.4.2016 22:51, zobrazeno: 5392x

UV lampa by měla svítit pouze když přes ní teče voda. Jelikož používám k cirkulaci vody ponorné čerpadlo ovládané plovákovým spínačem, které je umístěno v poslední komore filtru a které občas vypne potřeboval bych odvodit zapínání UV lampy od zapnutí čerpadla. Kontakt od plováku nelze použít, je to součást čerpadla, takový ta plovoucí krabička na kabelu. Našel jsem na internetu tzv. hlídací proudové relé ale nerozumím zapojení.Nezná někdo řešení.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kutil.cz - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 149.2 (?), 27.4.2016 23:31

Proudové relé by šlo použít, a bylo by to asi nejjednodušší řešení, není to nic složitýho, ale nejspíš byste to svěřil elektromechanikovi. Šel by tlakový spínač ale musel by být velmi citlivý, šel by použít stejný plovák, jakým spínáte čerpadlo, samostatně zapojený pouze pro lampu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Dasty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (311) - 245.29 (?), 30.4.2016 8:35

Nebo ještě lepší by bylo dát na hadici od čerpadla průtokovej snímač.Ten sepne lampu jedině v případě průtoku dostatečného množství vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mjancar - (34) - 20.84 (?), 2.5.2016 8:56

Já to mám zapojené na plovák společně s čerpadlem (běží-li čerpadlo svítí lampa). Samostatný plovák není drahý. Vzhledem k tomu, že čerpadla s plovákem jsou většinou kalová s vysokou spotřebou elektřiny, tak by se asi i vyplatilo použít klasické jezírkové čerpadlo s výrazně nižší spotřebou (např. 6500 lt s cca 65 W) + externí společný plovák.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 153.120 (?), 14.5.2016 21:01

Díky za typ. Už to realizuji. Plovák jsem koupil v Sigmě za 260,- Kč délka 3m. Bohužel jsem si nepřečetl návod a mám to připravené na spínání fáze, oni mají v návodu spínání N (nuláku), nevím proč , funkce je stejná, možná to předělám podle návodu. Ještě musím trvale zavěsit původní plovák čerpadla aby byl trvale zapnutý. Teď mám ještě obavy ze zanášení křemíkové trubice UV lampy vodním kamenem. Mám v jezírku totiž dost tvrdou vodu a UV lampa 110W je pořádný macek 130 cm (Wiltec) tak nevím jak to bude s rozebíráním a čištěním. Tato lampa má ještě nerezové zrcadlo, které se také bude určitě zanášet. Uvažuji o průtokovém magnetu, který prodávají v Datartu před pračky a myčky. V recenzi to lidé chválí, že dávají méně prášku atd. No nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 2.5.2016 15:49

Dovolil bych si trochu pozměnit větu "UV lampa by měla svítit pouze když přes ní teče voda" na "..v UV lampě by vždycky měla být voda..."
Pokud máte lampu běžného výkonu - dejme tomu do 110 W - a bude plná vody i když nedejbože nepoběží čerpadlo, téměř s jistotou se uchladí.  A vám jde právě o chlazení. Když vezmu běžný Bitron C, tak v něm bude hezkých pár litrů vody, a tu už jako balastní chaldicí medium určitě použít jde.  Pomijím tepelnou pojistku samotné lampy.
Lampu bych tedy na potrubí zapojil tak, aby byla v něčem co bych pracovně nazvval "sifon", a i když Vám vypne čerpadlo, lampa bude plná vody.
Když si totiž představím že lampu Vám bude opakovaně vypínat plovák čerpadla, jsem zvědav jak dlouho v ní vydrží samotné žárovky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 249.4 (?), 8.5.2016 16:52

Nebo použít prodlužku se zásuvkami, kde jedna je hlavní a ostatní se sepnou při odběru z první zásuvky. Používá se to k audio technice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika