Rost na molitan do filtracie



Stránky: 1,  2   
ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 234.235 (?) 
4.1.2018 11:04, zobrazeno: 5458x
Zdravim. Rozmyslam nad filtraciou k jazierku. Prvy stupen bubnovy filter, nasledne 1000l plast nadoba s molitanim, 1000l nadoba s narezanymi hadicami (ako elektrikarske chranicky), potom prip 200l sud so zeolitom a nasled e korenova cisticka (viacmenej bude sluzit ako zahon s kvetmi a mat skor dekoracnu ulohu). Neviem ako poriesit ten molitan. Mam k dispozicii kusy ktore maju hrubku cca 2cm a rozmer 30x30cm. Su zdravotne nezavadne a mam ich zadarmo. Predstava je urobit rost velkosti 100x120cm podla velkosti vnutra plastovej nadoby: obvod rostu z materialu hrubky 2cm, v roste par plechacov ako mriezka (nerezovy plech nasekany na 2-3cm sirku) aby tie jednotlve kusy molitanu neprepadli (navyse molitan zosijem spolu hrubymi stehmi) A tiez rovnake plechace a rovnaka mriezka aby to neprepadlo na druhu stranu :-) Jedna mriezka bude napevno spojena s rostom, druha mriezka... asi by sm chcel aby sa dala vybrat, takze spojim s rostom srubami (vybrat a vycistit molitan). A taketo rosty aj s molitanom osadim do 1000l pladt nadoby (presnejsie zasuniem do bocnych vodiacich list aby sa dali rosty vybrat a vycistit). Osadim ich striedavo jeden vyssie a druhy nizsie, predstava je ze voda potecie cik-cak pozdlz molitanu (nieco aj priamo cez molitan ale to nevadi). Rosty som planoval usadit do vodiacich list (napriklad nejaky U-ckovy profil z vnutornym rozmerom cca 2,5cm aby sa tam s rezervou zasunul rost hrubky 2cm). Otazka je z coho vyrobit rost. Ja som planoval nerezovy profil 2x2cm (prip U-cko) vodiace listy tiez nerezove U-cko, mriezka tiez nerezove plochace (narezane z plechu). Vsetko je to parada, akurat cena vysla sialena cca 600€. Takze co s tym??? Mriezku robim z nerezu (plech zo srotoviska) ale rost neviem. (Na srotovisku nenajdem vhodny rozmer v takom velkom mnozstve a kupovat novy je dost drahe). Vodiace listy... mozno by som kupil nerez profil a pouzil kratsie kusky, napr 10cmna bocnej stene plast nadoby hore a 10cm dole (asi by som ich prilepil k stene nadoby pur tmelom). Dakujem za radu. P.s. sa ospravedlnujem za dlhsi prispevok ale nevedel som ako to napisat aby bolo zrejme kde je problem.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 53.212 (?), 8.1.2018 10:11

Dobrý den, několikrát jsem přečetl pro mne velice zajímavý příspěvek. Je v něm otázka z čeho rošt a vodící lišty aby byl materiál cenově dostupný. Pokud je nerez tak drahý zkuste hliník. Když jsem si stavěl volieru tak jsem zjistil, že existují pro stavbu volier různé hliníkové profily s plastovými spojkami. V podstatě pouze flexkou říznete a použijete odpovídající spojku. Taktéž pletivo na voliery je nerez i pozink. Ten pozink je levný. Nevím jaká je životnost pozinku ale vzhledem k ceně není problém ho jednou za 10 let vyměnit.

Zvolil jste stejnou filosofii filtrace k jaké jsem i já došel úvahou. Měl bych však otázky:

- proč fitrační nádoby musí být kaskádovitě

- jak by měla vypadat kořenová filtrace

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 234.235 (?), 10.1.2018 8:43
Dobry den. Pozink nechcem pouzivat, lebo chcem chovat pstruhy a im by to vadilo. S hlinikom som si nie isty, hlinik je skodlivy ak sa dostane do organizmu... ci sa vyplavuje do vody z profilov neviem. Kaskadove zapojenie... nerozmyslal som o inom, popravde ani neviem ako inak by sa filtracia dala riesit. Ja svoje jazierko staviam uz dost dlho... su to uz roky (nie je cas, musim aj doma riesit veci... manzelke sa to uz teraz nepaci :-)) molitan ak by som nasekal na male kusky a dal do vrie by som nemal ziaden problem. Ale rozmyslam nad rostami aby voda pekne rovnomerne obtekala okolo rostov s molitanmi. Teraz som znova skusil pospekulovat, zmensil som velkost profilu (mohol by stacit aj 20x15x1.2mm pri roste 80x90cm), vodiace U-profily budu tiez iba kratke, oslovil som jedneho predajcu, ktory prislubil urobit cenu... a hadam to bude do 300€, dufam ze mozno aj do 250€. (ako som spomenul nejake plochace mam, maximalne dokupim na srotovisku). Tie plastove rosty vyzeraju dobre... vcera som nemal casu to pozriet blizsie (na mobile je to otrava pozerat). Ad korenova cisticka: ako som spomenul robim jazierko par rokov. Na zaciatku som cital prispevky ohladom filtracie jazierok kde sa korenovka chvalila, teraz su postoje ku korenovke zdrzanlivejsie. Vtedy som vybetonoval zliab cca 3x1x0,8m. Viem o moznych problemoch, ale je to uz vybetonovane, navyse kvetiny mam rad. Aj ked ak by bol velky problem... mozno raz budem musiet prerobit. (Ale jazierko nie je este ani spustene preto sa mi nechce ist do prerabania)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 53.212 (?), 11.1.2018 7:58

Děkuji za odpověď. Vůbec jsem si neuvědomil, že zinek a hliník může mít vliv na rybí osádku. Vaším upozorněním se vyhnu začátečnické chybě. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 11.1.2018 11:44

Hliník se vyplavuje do vody až při pH tak nízkém, že jej krátkodobě přežije jen Siven (trvale snáší 4,5, krátkodobě i pouhé pH 4). V jezírku budete mít pH někde mezi neutrálním a běžnou dešťovou vodou (tj. od 7 do 5,6). Vyjímečně může pH poklesnout pod biofilmem, pokud pod svrchní kůrou aerobních bakterií vznikne prostředí pro bakterie anaerovbní a pod nimi pak může být na povrchu podkladu i těch kyselých pH3,9. To však předpokládá, že v jezírku bude dost síry, například použitím algicidů na bázi modré skalice.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 8.1.2018 19:36

Plastový rošt jako stavebnice

Dříve jsem osobně použil tento ze včelařských potřeb

Samozřejmě nosná konstrukce nutná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 9.1.2018 8:45

Celkově je myšlena dobrá, ale mám několik připomínek. Ta úplně zásadní je, že voda do filtrační nádoby přitéká ze spodu, aby ten největší kal zůstával hned u dna a šel jednoduše vypustit odkalovacím kohoutem ve dně nádoby. V samo-domo nádobách se to řeší trubkou, která za průchodkou přes stěnu nádoby vede vodu dolů až ke dnu nádoby pod rošt.

Molitan se řeže na kostičky (aby se docílilo co největší plochy), které se dávají do síťových pytlů. Lze použít komerčně vyráběné a nebo např. pytle od brambor. 

Jako filtrační rošt je možné použít např. plastovou zatravňovací dlažbu. Není třeba řešit složité upevnění roštu. Stačí na dno nádoby položit čtyři cihly na které se rošt položí. Do mezery pod rošt pak vyúsťuje přívodní potrubí vody. Molitan v pytlích se poskládá na rošt a při čištění se jednoduše pytle vyndají a propláchnou vodou (já to dělám 1x ročně a to mám nádrž jen 300 litrů).

Nařezané husí krky (biokuličky apod.) se obvykle dávají volně. Na dno pod rošt (mám řešeno stejně, jako u molitanu) vede hadička se stlačeným vzduchem, který svým probubláváním víří husí krky. Toto médium spíše plave, takže více práce jsem měl s roštem na výtoku, aby mě kuličky neprchali do jezírka. Po vypuštění vody na podzim opět jen krátce propláchnu hadicí a je to připravené na další sezónu.

Osobně považuji 1000 litrů nádoby za zbytečně veliké. Vhodnější je spíše použít několik menších nádob za sebou. Zeolit bych nedával, časem se zanáší. Vhodnější by byla matala rohož (pokud ještě něco přidávat). Výše popsanou sestavu považuji za zcela dostatečnou, zejména pokud jako předfiltr bude bubnový filtr (já mám jen štěrbinový). Kořenovku bych vynechal úplně. Pokud uděláte filtraci podle popsaného záměru, mohla by vodu spíše znečišťovat zbytky rostlin apod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 53.212 (?), 9.1.2018 9:05

Využiji toho, že umíte srozumitelně popisovat. Pokud je filtrační nádoba válcovitého tvaru tak musí být složitější průchodku utěsnit. Jednodušší by měl být tvar nádoby kvádrového tvaru. Jak utěsňujete takovou průchodku u válcovitého tvaru? Váš názor kolik litrů by měly mít dvě filtrační nádoby za bubnovým filtrem pro jezírko 20 kubíků?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 9.1.2018 19:44

Jedna z nejsledovanějších diskuzí zde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 234.249 (?), 10.1.2018 10:00
Pridam aj ja svoju skusenost. Mam uz par rokv v pvnici nadrz spojenu s plastovym sudom s nasekanymi husimi krkami ako filtraciu. Prechod som riesil vyrezanim diery o nexo mensieho priemeru nez je prechodova rura, nasledne nahriatie horucovzdusnou pistolou, natpacit tam ruru, okolo rury vznikne akoby lievikovity tvar (trychtyr), ktory som utesnil pur tmelom. Funguje mi to tak minim 5-6rokov (nepamatam presne, mal som aj nejake pauzy) Teraz tam mam cca 150ks 15cm pstrubov a zatial sa im dari dobre P.s. ak sa chcete podelit o skusenosti aka velka filtracia sa vam osvedcila tak taku informaciu by ocenil viacej ludi, takze to tu mozte popisat. Vdaka.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika