Jezírko - co dělat v případě dlouhodobějšího výpadku el. proudu?



HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?)
27.7.2009 11:52

Hm, buď můžete koupit benzínový generátor... a nebo zvolit takovou trošku jednodušší variantu, určitě máte auto, že? Kupte si do auta invertor (nebo jak se tomu říká) taková ta krabička, píchne se do zapalovače a mění 12V proud na 220V, pak je tam normální zásuvka, zaparkujete co nejblíž k domu natáhnete prodlužku a necháte běžet motor (jinak vymlátíte baterku). Tahle věc by měla poskytnout snad takových 50-150wattů, což by mělo stačit na provoz nějakého kompresoru na vzduchování a ušetřit vám nervy, není to samozřejmě nejlevnější (na provoz nějaký benzín asi propálíte) ale určitě je to nejjednodušší na sehnání a taky levnější než normální generátor...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 112.250 (?), 27.7.2009 10:51, zobrazeno: 18489x

Dobrý den,

již jsem zde parkrát žádala o radu. Mám v zimní zahradě malé jezírko)5 m3) s koi kapry a 2 jesetery, pak ještě malinké jezírko plastové, kde mám pár karásků a dva malinké jesetery (až povyrostou tak je dám do toho jezírka většího) a samozřejmě, že mám doma i akvária (jedno velké 300 l a druhé asi 100 l).

Akvária mám již leta a zatím jsem větší problémy neměla, to malé plastové jezírko mám od loňska a v zimní zahradě ani nezamrzlo a karásci všichni přežili. Větší jezírko jsme budovali letos na jaře. Udělali jsme také pár chyb a to právě při výběru filtrace. Vzhledem k omezenému prostoru jsme zvolili tlakový filtr Laguna na 12 m3 s UV lampou 24 W), ale nebyla to nejsprávnější volba. Je tam sice fajn čištění filtru a zabírá málo místa, ale... Jak jsem postupně dovezla koi kapry, nastaly problémy s kvalitou vody - vyšší hodnoty NO2 a voda měla hnědý zákal. Ani nejrůznější přípravky na zlepšení kvality vody a snížení NO2, výměny 1/3 vody atd. moc nepomáhaly... Nezbylo nic jiného než přikoupit ještě jeden fitr (soudek TetraPond na 7 m3) a ten doplnit o keramické kroužky Siporax... Od té doby se po zaběhnutí druhého filtru voda výrazně zlepšila - hnědý zákal zmizel a hlavně hodnoty NO2 jsou OK. Je vidět na dno do 130 cm.  Tohle píšu hlavně pro ty, kteří uvažují o budování jezírka... Nejdůležitější je kvalitní filtrace... Kdybych hned koupila 3 komorový biologicko-mechanicý filtr (který se mi zdál tehdy "drahý") neměla bych tyto starosti... a když jsem teď spočítala na kolik mě "moje" filtrace přišla (2 filtry+čerpadla, Siporax, prostředky na úpravu vody) - tak jsem zaplatila o mnoho více... Jó, chybami se člověk učí... tak to jsou moje zkušenosti s jezírkem. Od té doby ani nemusím nic do vody přidávat - je pořád krásně čistá...

Dnes se chci zeptat a poprosit o radu s jiným problémem.. Teď- minulý týden se při vichřici přetrhaly dráty el. vedení a my byli bez el. proudu. Stalo se to večer v 19 hodin a nikdo nevěděl, kdy el. proud znovu půjde. Vypadalo to na celou noc. Lítala jsem mezi 2 jezírky a velkým akváriem a "čeřila" vodu. Koi i karásci sice vypadali, že jim to tolik nevadí, ale problémy měli jeseteři, kteří jsou na nedostatek kyslíku hodně náchylní a rybičky v akváriu. Proud pustili až ve čtyři hodiny ráno (naštěstí), ryby jsem všechny zachránila, ale jelikož se může situace opakovat  - prosím o radu jak zajistit nebo čím zajistit náhradní vzduchování nebo čeření vody v případě dlouhodobějšího výpadku el. energie?

Nechtěla bych podobnou situaci znovu zažít.

Děkuji předem za rady,  Helena

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 27.7.2009 11:52

Hm, buď můžete koupit benzínový generátor... a nebo zvolit takovou trošku jednodušší variantu, určitě máte auto, že? Kupte si do auta invertor (nebo jak se tomu říká) taková ta krabička, píchne se do zapalovače a mění 12V proud na 220V, pak je tam normální zásuvka, zaparkujete co nejblíž k domu natáhnete prodlužku a necháte běžet motor (jinak vymlátíte baterku). Tahle věc by měla poskytnout snad takových 50-150wattů, což by mělo stačit na provoz nějakého kompresoru na vzduchování a ušetřit vám nervy, není to samozřejmě nejlevnější (na provoz nějaký benzín asi propálíte) ale určitě je to nejjednodušší na sehnání a taky levnější než normální generátor...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 165.35 (?), 28.7.2009 15:38

Zdravím, známí používají v takových to akutních případech, které nejsou příliš časté, spíše nečekané - okysličovací tablety, dají se koupit a do vody stačí celkem malé množství, vždy lze přidat dle potřeby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bobr470 - (7) - 216.102 (?), 30.7.2009 12:53

5m3 je dost. A karasi těch pár hodin bez kyslíku? (ti snad ani nejdou zabít). S jesetery nemám zkušenost. Každopádně se prodávají bateriové vzduchovače. Stojí pár korun. Vlastní zkušenost s nimi nemám, ale havarijní řešení...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 112.250 (?), 31.7.2009 9:36

Dobrý den,

všem děkuji za cenné rady. To s tím autem by bylo fajn, ale vzhledem k umístění jezírka, to je bohužel neproveditelné, tedy aspoň pro nás. Ale jinak dobrý nápad.

O kyslíkových tabletách jsem něco slyšela, takže si je určitě opatřím a vzduchovací motorek na baterie také.

Někdo ze známých mi ještě radil, že by se dal použít záložní zdroj na PC.

Doufám, že se již podobná situace nebude opakovat, ale je lépe být připraven na vše.

Tak ještě jednou díky, Helena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 31.7.2009 10:44

Umístění není problém... stačí prodlužka...

záložní zdroj na PC vám vydrží pár minut, ty slouží pouze pro bezpečné dokončení a uložení práce na PC v případě výpadku proudu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.20 (?), 31.7.2009 11:32
V akvaristice se k jednorázovému okysličení vody pro ryby používá peroxid vodíku. Dá se sehnat buď v tabletách, nebo můžete použít běžný 3% roztok, který se dá sehnat v drogerii (i v lékárně, ale tam je dražší). K okysličení vody se používá dávkování cca 5 ml peroxidu na 100 litrů vody každých 12 hodin. Na jednu okysličovací dávku pro jezírko s 5 m3 vody tedy budete potřebovat 250 ml (čtvrt litru) peroxidu. Pokud se ryby očividně dusí nedostatkem kyslíku, můžete jednorázově použít až pětinásobně silnější dávku (25 ml na 100 litrů). Opakované používání této dávky rybám nevadí, může však poškodit vodní rostliny a bezobratlé živočichy (například plže).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bobr470 - (7) - 216.102 (?), 31.7.2009 12:58

Obdobně se dá využít i hypermangan, ale pozor na dávkování

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 31.7.2009 20:16

těch dávek by se bál u obojího, pokud jsou ve vodě některé další látky můžou tam zůstávat všemožné sloučeniny a navíc u hypermanganu vám ve vodě zůstane mangan tedy těžký kov, což taky není dobré, pokud na okysličení, volil bych peroxid a né ten lékarnový ale opravdu koupený někde v akvaristice nebo u prodejce jezírek s jasně psaným dávkováním, kolik tablet na kolik litrů a tak dále.

Věřím, že pokud má někdo Koi jezírko v interiéru nechová zrovna nejlevnější rybky a nemůže si dovolit takovéto chemické pokusy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 243.20 (?), 31.7.2009 23:49
"Tuhý peroxid" prodávaný v akvaristikách (i v drogeriích jako "tuhý kysličník") je v podstatě karbamidperoxid (CH6N2O3), který se ve vodě zpětně rozkládá na močovinu a peroxid vodíku. Jeho dávkování tedy bude srovnatelně přesné jako dávkování roztoku peroxidu vodíku o známé koncentraci (zpravidla 3%), navíc zatěžuje vodu dusíkem (i když v relativně zanedbatelném množství). V akvaristice se běžně používají i trvalé "chemické" okysličovače, které vždy pracují na bázi tekutého H2O2, nikoliv tablet. Dávkování peroxidu (tuhého i tekutého) pro účely okysličení vody je relativně bezproblémové, protože ryby (na rozdíl od řas, bezobratlých i bakterií) bez problémů vydrží koncentraci i o řád vyšší, než je doporučená. Sám s pomocí peroxidu transportuji akvarijní ryby i na velmi dlouhé vzdálenosti - 48 hodin v polyetylénovém sáčku není výjimkou. Věřte, že v podmínkách přírodního odchytu není moc času na přesné dávkování - prostě do sáčku kápnu trochu peroxidu z lahvičky nebo od oka nadrobím trochu tablety (podle toho, co mám zrovna při ruce). Ani jednou jsem s kyslíkem neměl problémy. Reakcí peroxidu s látkami rozpuštěnými ve vodě se lze "bát" pouze v tom smyslu, že část kyslíku je zoxiduje a o to méně zůstane pro ryby. Že by při tom vznikaly nějaké nebezpečné sloučeniny, o tom pochybuji. Vždyť kyslík je ve vodě přítomen neustále a jeho trochu zvýšené množství nemůže hrát žádnou významnou roli.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika