Geotextilie do vody?



host - 165.2 (?)
18.2.2018 13:16
Zadal jsem pár dotazů na prodejce, až něco vyberu, vezmu vzorek a udělám si několika měsíční demo test vyplavování v 800l akváriu s nějakým silným akvárijnim čerpadlem na simulaci vln. Kopat jámu začneme nejdřív v červenci a pak je to ještě běh na dlouhou trať takže času snad dost :)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 165.2 (?), 17.2.2018 6:47, zobrazeno: 3911x
Zdravím, nástin mé situace: budu kopat střední jezírko(cca1600m3) s přítokem. NA břehy pod vodou(sklon 1:1) chci nasucho poskládat betonové dlaždice či zámkovou dlažbu a pod tuto ochranou vrstvu jsem si říkal že by byla dobrá nějaká geotextilie jež by zamezila vymývání hlíny/bahna krs spáry v dlažbě... Uv degradace tu nehrozí, přesto se bojím o životnost materiálu, když se dlažba jednou položí, nechci to už nikdy rozebírat... Aby mi to za pár let neodešlo a vlny mi nezačaly podemílat dlažbu... Zároveň nechci dát za textilii horentní sumu, zhruba odhaduji plochu stěn na 600-800m2, takže použít drahé materiály jako jezírkové fólie je pro mne mimo realitu. Samozřejmě by měl být materiál netoxický, bude to jezírko na chov pstruhů. Nebo má někdo lepší nápad na opevnění hrází? Přemýšlím už nějaký ten rok a výše popsané opevnění mi vychází jako nejschůdnější. Starou dlažbu mohu sehnat kolem 50kč na metr. Z žulových odseků do betonu by to bylo nejhezčí, ale s dopravou min.100km by těch 200 + tun šutru vyšlo sakra mimo finanční možnosti. Štěrkový pohoz je prostě hnusný a na zabití, zvlášť když po tom má člověk lézt při údržbě... Kameny z lomu můžou být hezké a seženu je levně, ale musel bych je skládat do betonu což by bylo hodně náročné na čas, práci, záda a beton. Za každý postřeh předem díky. Nery
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 17.2.2018 21:11

Sáhněte geotextlii která se použivá v pozemních stavbách, např. při stavbách dálnic atd. Obávám se ale že k výplachu stejně dojde

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.2 (?), 18.2.2018 13:16
Zadal jsem pár dotazů na prodejce, až něco vyberu, vezmu vzorek a udělám si několika měsíční demo test vyplavování v 800l akváriu s nějakým silným akvárijnim čerpadlem na simulaci vln. Kopat jámu začneme nejdřív v červenci a pak je to ještě běh na dlouhou trať takže času snad dost :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 167.138 (?), 7.4.2018 16:09

My máme jezírko na jílu bez folie, cca 10x20m, uprostřed je hloubka 2m - ta hluboká část (plavací) je "obestavěná" skoro kolmým ztraceným bedněním s pochozím prknem nahoře. Bednění sahá cca 0,7 m pod hladinu a od něj se dno pozvolna zvyšuje. Na dně hluboké části je geotextilie a na ní jsou volně položené klasické levné betonové dlaždice, sražené k sobě.

V pozvolné části (čístící, s rostlinami) je na uplácaném jílu geotextilie a na ní jsou volně ložené a sražené k sobě placaté pískovcové kameny, co se vykopaly na pozemku- textilie a kameny sahají až na břeh cca 1m od čáry hladiny.

Princip je takový, že na dně se do rybníka tlačí spodní voda a uplácaný jíl v horní části zabraňuje úniku vody - drží vyšší hladinu.

Rostliny jsou v mělké části zastrkané pod kameny nebo někde je místo kamenů vrstva oblázků, tak do oblázků - bez hlíny, bez hnojení, aby byly hladové a čistily vodu.

Takhle už to máme asi 5-6 let, zcela bez problémů, geotextilie se nerozpadá (vyberte kvalitní, jak už psal p.Hrkal). Rostliny rostou bujně a čistota vody je kromě časného jara, kdy nejrychleji bují vláknité řasy, velmi dobrá.

Počítejte s tím, že za pár let se mezi kameny usadí bahýnko - z prachu, mrtvých rostlin ap - to lze řešit "vysáváním" hadicí napojenou na čerpadlo a odvedenou někde po spádu pod keře ap. 

Toto řešení můžu rozhodně doporučit!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.2 (?), 21.4.2018 21:32
Děkuji, to je přesně reakce v kterou jsem doufal, nějaké fotky někde vystavené nemáte? Také jsem chtěl ztracené bednění, ale projektant to pár měsíců nemohl pochopit a pak konzultoval se statikem a ač to všude v menším funguje, řekli rezolutně NE (prý by to stavební úřad hned smetl ze stolu). Nakonec jsem rád, nedoplatil bych se za bednění a beton. Nery
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika