Filtrace nexus



Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?)
10.11.2017 8:51

Reakce na host - xxx.xxx.118.212 (?) 9.11.2017 21:36

Já mám takovou zkušenost, že hodnota průtoku u bubnových filtrů je reálně vyšší než udává výrobce, pokud to tedy úplně ženete do extrému. Ono to tedy pak sebou nese ještě trochu provozních komplikací pohybovat se na těch mezních hodnotách, ale v principu to tak zhruba je.
U čerpadel v gravitačním zapojení se to obvykle řeší nákupem silnějšího motoru s nějakou možností regulace. Tou nemusí být jen elektronika, pod výraz "regulace" můžete zařadit třeba i kulový ventil nebo tažný uzávěr.
Nejčastějším "úzkým hrdlem" celého systému obecně bývá potrubí - s tím se setkávám celkem často.
K Vašim dotazům :
1) Jaký by měl být maximální průtok v bubnovém filtru - maximální možný co Vám řešení dovolí, s možností regulace dolů
2) Jaký by měl být minimální výkon čerpadla aby pohnul hladinou při skimerovém a dnovém sání... -  na to nejde jednoznačně odpovědět, vycházel bych spíše z objemu jezírka, schopnosti filtru a zatížení vody - a ten výsledek bych pak pasoval na technologické vlastnosti filtru

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 9.11.2017 22:23

Pokud je průtok 20000 l a za něj dám čerpadlo 20000 l tak musí přisávat vzduch

Nemusí, a nesmí, elektronika řízení filtru si to ohlídá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 9.11.2017 22:35

jaky typ bubnovyho filtru jste poridil

Objednal jsem přímo u výrobce v Holandsku buben pro gravitační zapojení. Důvodem je, že tento výrobce u nás neprodává a vyhovoval mě nejen technickými parametry, ale dostal jsem i výbornou cenu. Výrobce se jmenuje Makoi a jedná se o buben s 4x110mm na vstupu, tím může natékat do bubnu hodinově kolem 50m3. Já podle stupně znečistění měním průtok od cca 15m3/hod až do cca 30m3 (mám čerpadla s frekvenční měničem). Věším průtokem nemůžu jet, protože mám bohužel pouze 2x110mm potrubí (gula a skimmer).

Možná se někdy v zimě dostanu k tomu, abych poslal nějaké fotky s popisem. Za mě spokojenost obrovská.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 9.11.2017 22:43

Pokud se zde zabýváte filtrem AEM Easy Drum, doporučuji pročíst diskuzi z reálné instalace se spoustou obrázků a zkušeností:

AEM Easy Drum Review

Kdysi jsem o tomto typu filtru uvažoval, takže pročtenou ji mám skoro komplet. Doporučuji.

Jinak ten filtr prodává více výrobců jako OEM produkt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
abc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 82.192 (?), 10.11.2017 6:15

moc se mi libi jak muzete regulovat prutok, to je fakt paradasmileya za fotky bych byl v prubehu zimy rad, uz ten predchozi vas prispevek hodne napovedel na jakym principu to funguje, akorat si tak rikam ze na tom mym krcalku by byl ubytek vody co by se spotreboval na cisteni sita asi dost znat, jak nad tim tak nejak premyslim tak by se to dalo mozna u me vyresit tak ze bych pouzival na cisteni naky externi zdroj, placnu treba sud s destovkou popripadne vodou ze studny ale na to mam dost casu, chvili potrva nez dam dohromady naky penizkysmileyted pres zimu chci dat jeste jeden radoby nexus abych snizil prutok a tim padem prodlouzil interval cisteni, ted co mi tam jde jen ten skimmer tak jsem na to jeste nesahl a je to furt v poho ze na to nebudu muset sahnout jeste dalsi tyden

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.212 (?), 10.11.2017 7:36

Děkuji za informaci. Potom jsem špatně pochopil technika v zahradních jezírcích. Já pod pojmem pohnout hladinou jsem chápal, že hlavice skmimeru se v důsledku čerpání vody sníží o tolik, že do ní stéká voda z okolí. Neptal se na plochu hladiny, tak jsem si myslel, že je to nějaký obecný podtlak který způsobí dostatečný proud na průměr sací trubice 110 mmm. Z Vaší informace vyplývá, že tomu tak není a Vám se při průtoku 5 500 l voda viditelně sbíhá z hladiny do skimeru. Uvědomil jsem si, že jsem neřekl o jaký skimer se mi jedná a to je zřejmě zásadní informace. Oase AguaSkim gravity, průměr trubice 110 mm. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.212 (?), 10.11.2017 8:11

Otázka zněla: Pokud je průtok bubnového filtru 20000 l a za něj dám čerpadlo 20000 l tak musím přisávat vzduch.

Odpovědˇ: Nemusí a nesmí, elektonika řízení filtru si to ohlídá.

Laický závěr: To znamená, že elektronika bubnového fitru řídí i výkon čerpadla za bubnovým filtrem.

Předběžný pocit: Myslím si, že je to technicky překombinováno. Jednoduchost a bezporuchovost vortexu je protiagrument, který je potřeba zvážit. Čím více problematiku filtrace vody v jezírkách studuji a čtu diskuse tím více docházím k závěru, že jsem z toho volako zmetěný.

Děkuji za poskytnuté technické informace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.212 (?), 10.11.2017 8:45

Ještě jedna otázka na zkušené praktiky. Já jsem ze schématu bubnového filtru Oase pochopil, že voda z jezírka teče dovnitř bubnu a skrze stěnu bubnu protéká vyčistěná voda ven do biologického filtru k dalšímu zpracování. Ze schematu jsem však nepochopil do jaké výše je voda v bubnu. Logicky bych tipnul do poloviny. Když znečistěná voda protéká přes stěnu bubnu tak se vevnitř na stěně bubnu usadí listí a bahno. Když toto bahno omezí průtok vody tak poklesne výše hladiny za bubnem a to je informace pootočit filtrem a opláchnout ho. A ni kde jsem nevyčetl informaci zda tento oplach je dostatečný nebo jednou za rok se v rámci pravidelné údržby bubnové síto ručně vyčistí, jelikož tryskový oplach není dokonalý. Pořád si nedovedu představit jaká je složitost údržby a práce kolem bubnových filtrů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 10.11.2017 8:51

Reakce na host - xxx.xxx.118.212 (?) 9.11.2017 21:36

Já mám takovou zkušenost, že hodnota průtoku u bubnových filtrů je reálně vyšší než udává výrobce, pokud to tedy úplně ženete do extrému. Ono to tedy pak sebou nese ještě trochu provozních komplikací pohybovat se na těch mezních hodnotách, ale v principu to tak zhruba je.
U čerpadel v gravitačním zapojení se to obvykle řeší nákupem silnějšího motoru s nějakou možností regulace. Tou nemusí být jen elektronika, pod výraz "regulace" můžete zařadit třeba i kulový ventil nebo tažný uzávěr.
Nejčastějším "úzkým hrdlem" celého systému obecně bývá potrubí - s tím se setkávám celkem často.
K Vašim dotazům :
1) Jaký by měl být maximální průtok v bubnovém filtru - maximální možný co Vám řešení dovolí, s možností regulace dolů
2) Jaký by měl být minimální výkon čerpadla aby pohnul hladinou při skimerovém a dnovém sání... -  na to nejde jednoznačně odpovědět, vycházel bych spíše z objemu jezírka, schopnosti filtru a zatížení vody - a ten výsledek bych pak pasoval na technologické vlastnosti filtru

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 10.11.2017 8:59

EXN to krásně shrnul, já bych jen připojil poznámku k výkonovým křivkám čerpadel a výkonu obecně - dalším parametrem který ovlivňuje reálný výkon jsou vlastnosti potrubí. Ty, na rozdíl od přepravní výšky, ovlivnit můžete.
Jaký výkon z čerpadla reálně dostanete se nechá celkem jednoduše odhadnout - vemte si stopky, nádobu známého velkého objemu a vyzkoušejte to.  Jen předesílám že budete patrně překvapen rozdílem mezi hodnotami na krabici čerpadla a těmi co naměříte.. :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 10.11.2017 9:06

Reakce na host - xxx.xxx.53.212 (?)
Laický závěr že elektronika bubnového filtru řídí výkon čerpadla za ním se sice nabízí, ale je chybný (alespoň u OASE bubnů)
Souhlasím s vámi v tom že jednoduchost je určitě jedním z parametrů která by měla hrát při výběru filtru určitě roli. Jak moc velkou váhu tomuhle parametru při rozhodování pak dáte záleží na Vás. Dovedu si představit nádrže kde technicky pokročilé systémy budou skvělé a zároveň si umím představit nádrže kde bude koulí na noze.

Ještě k sítům - obvykle se ještě čistí, podle vlastností vody několikrát za sezonu, oplach nezvládne všechno.  Oproti jiným typům filtrů je to ale úplně zanedbatelná věc co se času i námahy týče

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika