Zakalena voda v bazenu



Stránky: 1,  2   
host - 102.238 (?) 
9.8.2015 16:25, zobrazeno: 10701x

Dobry den mam bazen 30kubiku a pouzivam modrou skalici, vodu jsem mel krasne cistou. Ted jse zacala trosku kazit, je kalna, ale ne zelena. Nevim jestli jsem to neudelal sam protoze jsem pouzil vlockovac. Dekuji za kazdou radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 11.6 (?), 9.8.2015 16:46

to bude ten vlckovac, hlavne ak sa pouzije viac ako treba tak nastane toto. Skuste to odfiltrovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 9.8.2015 19:03

Samotná skalice k oěetření bazénu nestačí. Kdo to píše, píše pohádky. Neuvádíte kolik vločkovače jste dal, jak jste postupoval. Zákal může být bakteriální a ten bez chlóru nebo jině desinfekce neodstraníte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 7.98 (?), 9.8.2015 21:12

Toto leto dosiahla teplota v bazene hodnoty kt. este nikdy nedosiahla (rekord 33.8) ale podstatne je podla mojich pozorovani to, ze si tuto teplotu drzi uz hodne dlho. Tento rok som tak ziskal nove skusenosti a tie su nasledovne:

Pokial teplota vody v bazene nedosiahne 30 stupnov, da sa udrzat kvalita vody iba s pouzitim modrej skalice. Akonahle sa teplota vody priblizuje k 30,  treba spozorniet a pokial tieto teploty pretrvavaju viac ako 3dni treba zasiahnut. Pri teplotach vody 30 a viac sa zhruba po 3dnoch zacina vytracat "iskra", po 5dnoch je viditelny jemny mliecny zakal sposobeny bakterialnym znecistenim. Riešeni je viacero:

1. Pokial je voda v stadiu, ze straca iskru, staci do plavaka hodit chlorovu tabletu a nastavit najmensie vyplavovanie. Chlor je sice bazenovym testerom nemeratelny ale aj takto nizke hodnoty dokazu vode prinavratit iskru a udrzat ju cistu. Tableta pri takomto davkovani vydrzi cca. 2-3 tyzdne podla teploty a inych faktorov.

2. Pokial uz doslo k viditelnemu zakalu, postaci pouzit polovicnu odporucanu davku chlorshoku, nechat 24h filtrovat a potom vyvlockovat a povysavat. Nasledne pre udrzanie kvality vody pouzit uz vyssie zmienovanu tabletu v plavaku.

Riesenim moze byt aj nechavat bazen na noc odokryty aby sa teplota vody znizovala pod 30, aj ked v mojom pripade ani to v tychto horucavach nepomohlo.

Pokial by niekomu vrtalo v hlave to male davkovanie chloru, tak dovod je prozaicky. Pri pouzivani modrej skalice je z dovodu zabranenia jej vyzrazania do uhlicitanov potrebne udrzovat pH vody pod 7. Pre zaujimavost, mnozstvo kyseliny chlornej kt. vznika pouzitim akejkolvek chlorovej dezinfekcie je pri pH 7.2 66% ale pri pH 6.8 uz 85%!!! Pri nizkom pH tak nevznika len viac kyseliny chlornej ale nasledne aj viac plynneho chloru kt. ma zo vsetkych foriem chloru najvyssiu dezinfekcnu ucinnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 9.8.2015 21:45

Oč jsem tedy horší, než vy, kterému celý rok jede bazén jen na skalici a teď najednou to nejde. A najednou znáte chloršok a tablety. A když už tam ten zákal jednou máte, tak kdybyste vodu měl od skalice jak chrpu, tak to bez chloru nepude. Zkuste to bez chloru a uvidíte ten tanec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.186 (?), 9.8.2015 22:24

zakal od vlockovaca sa v kyseline dokonale vytrati. V pripade bakterialneho nie. Da sa otestovat. Skuste znizit pH, to vam moze odstranit zakal, zvysit ucinnost skalice a posobi aj proti bakteriam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 7.98 (?), 9.8.2015 22:55

Ale ja to skusil bez chloru. v sezone 2014, 2013, 2012 a fungovalo to perfektne, len s tym rozdielom, ze oproti tohtorocnej sezone sa voda nevysplhala nad 28 a nedrzala sa tam vyse tyzdna. Okrem toho prvu 200g tabletu som pouzil 19.7., zmienka o tom je vo vlakne "voda z 40m vrtane studny". Dnes, voda 32.9 stupna a do plavaku isla 3 tableta. Kolko kg ste tento rok minuli uz vy?

Preto som napisal, ze ano mate pravdu, pokial sa zacne tvorit zakal, bez dezinfekcie to naozaj nepojde. Otazka, na ktorej odpovedi sa vsak obaja rozchadzame je: "Ma zmysel do bazenu pchat kila dezinfekcie len tak preventivne aj ked ziaden zakal nie je?".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 10.8.2015 8:13

To není závod o tablety. To se přece nedá srovnávat. Každý má jiné podmínky, velikost bazénu, teploty, vodu, filtraci, četnost koupání atd. Pchát do bazénu desinfekci preventivně určitě smysl má. Někdo kila, někdo čtvrt tablety nebo minitabletu. Je třeba měřit a mít zákaly pod kontrolou a včas zasáhnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Dasty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (311) - 245.29 (?), 10.8.2015 9:25

Já to vezmu podle sebe a mohu klidně napsat, že teploty přes 30°C mám hodně často a jelikož používám výhradně tablety 3 v 1 nebo 5 v 1 tak mám pořád vodu křšťálově čistou a nemusím používat žádný chlor šok ani vločkovač.Ono když to spočítáte tak to vyjde finančně na stejno, co ušetří pan Boris na tabletách tak vyhodí za chlor šok a vločkovač a ještě se nemůže koupat než se to vyčistí.Filtr proplachuju pravidelně obden a ne jednou za sezonu.A jak napsal pan PP každý máme jiné podmínky.A na noc nepřikrývat bazén je taky dobrá rada.Ale jiný kraj jiný mrav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 7.98 (?), 10.8.2015 10:42

...co ušetří pan Boris na tabletách tak vyhodí za chlor šok a vločkovač...

len si dovolim poznamenat, ze tych 500g chlorsoku za 5€ a 2dl vlockovaca za 1€ je treba pouzit az v pripade, ze sa necha voda zajst do mliecneho stavu. To sa rozumnemu cloveku stane iba raz a nabuduce uz stihne zasiahnut tabletou pri prvych priznakoch.

Inak z ekonomickeho hladiska som k dnesnemu dnu preinvestoval:

7L HCL x 1.30€/liter

330g skalice - 5€/kg

500g Chlorshok - 10€/kg

200ml vlockovaca - 5€/liter

3ks 200g tablety - 8€/kg

suma sumarum od napustenia 40m3 bazenu v aprili, do dnesneho dna na chemii cca.  22€. Zato kamarat s 30m3 bazenom a ciste komercnym sposobom sa blizi uz k 100€.

Ako bolo uz spomenute vsetko zavisi od vela faktorov, hodnot vstupnej vody, teploty, pH, mnozsta zaneseneho organickeho odpadu atd., avsak vo vseobecnosti sa da povedat, ze pri rozumnom prevadzkovani sa da usetrit min. 50% oproti ludom kt. prevadzkuju bazen iba komercnou chemiou a hlavne podla navodov bezenovych firiem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika