Řízkování azal a rododendronů



host - 106.216 (?) 
17.5.2009 21:29, zobrazeno: 28331x

Zkoušela jsem řízkovat azalky i azaly a rododendrony, moc se nedařilo, ale letos jsem dostala radu jak množit řízky z vinné révy, nádherně se podařilo úspěšnost 90%.Šlo vzít pet láhev, naříznout podél nacpat tam zeminu, otvorem pro víčko jsem dala řízek, zalila,zavíčkovala a nechala v teple.Máte někdo zkušenost s tímto množením rostlin a jak se dařilo.Dík Ivana

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 186.98 (?), 21.5.2009 10:30

Asi tak. Réva se bezproblémů řízkuje do čehokoliv, třeba i do vody. Není ale špatné kopírovat postup profíků, kteří řízkují do smrkových pilin, které jsou propařené. V tom to koření krásně, lépe než v perlitu, tedy svazky řízků normálně dám do desetilitrového kbelíku s pilinami, a v pokoji nechám zakořenit. Pak přímo sázím na záhon.

Azalky:

Knap-hill opadavé azalky jsou řízkovat docela dobře. Stimulátor je výhodou, ale není nutný. Nutné je vyhmatat optimální termín, kdy není řízek ani měkký ani tvrdý. Nyní se nacházíme zhruba v optimu... pro většinu odrůd knap-hillek, u některých ještě počkat. Moc tvrdý řízek bude ale hůře zakořeňovat, moc měkký vám i uhnije, nebo bude moc vadnout. Jednoduše stačí rašelina s perlitem, do truhlíku... dobrá drenáž a přikrýt igelitem. Dáte to někam do stinného místa ve skleníku´nebo foliovníku a čekáte. Občas porosíte... aby natáhly vodu.

Jelínkovy azalky(typ R. obtusum, poloopadavé drobné) jdou řízkovat také v tuto dobu a koření perfektně.

Rhododendrony stálezelené se řízkují v létě, nebo i ve skleníku v zimě. pro Vás tedy na parapetu nepřetopené místnosti. Ne každý však dobře zakořeňuje. V praxi se řízkuje odrůda Cuningham white, a na tu se pak roubuje v zimě. Tahle odrůda a spousta dalších koření dobře, ale mnoho odrůd nekoření prakticky vůbec... je třeba vyhledat v literatuře, třeba od pana Karla Hiekeho.

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 186.98 (?), 21.5.2009 14:48

Teď mě známý (odborník) upozornil, že spousta knap-hillek také nekoření, nebo blbě roste jako řízkovanec... takže asi tak...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 249.6 (?), 26.5.2015 21:29

revu jsme ustrihli u sousedu a rovnou zapichli do zeme s kompostem urodu za dva roky bych vam prala videt ale rododendrony zasly vsechny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika