Azalka



lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 39.100 (?)
5.6.2014 15:29

Jenže... na těch neěťastných bělostných liliích je jich viditelně spousta a já každoročně sbírám... myslíte, že mohly občas přeskočit i na azalky? Nikdy jsem je přímo na azalce neviděla a to dvě jsou od lilií tak 15 daleko

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 39.100 (?), 5.6.2014 11:25

Lído, já je něčím postříkám, mě jen děsí, že na některých místech je list vykousán jakoby do oblouku a to přece dělá jen lalokonosec? A na ten běžné insekticidy nezabírají. zase je to první rok, tak by ještě nmusl být usídlen v kořenech... no nic, podívám se, co mám v dílně a pak si dovolím, to s Vámi zkonzultovat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 5.6.2014 11:31

Parazitické hlístice proti larvám lalokonosců na Pěnišnících, Azalkách,a jiných.

Parazitické hlístice rodu Heterorhabditis jsou velké 0,6 mm. Larvy invazního stádia se v půdě aktivně pohybují a čichem vyhledávají hostitele. Do něj se dostávají trávicím či dýchacím ústrojím. Napadené larvy do 48 hodin hynou. V uhynulých tělech se hlístice dále množí. Jedna samice produkuje asi 1500 vajíček, z nichž se líhnou larvy, následně opouští hostitele a vyhledávají nového. Takto je zajištěna dlouhodobější ochrana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.95 (?), 5.6.2014 13:47

Našla jsem (v poznámkách dobře uložené) tohle :

Většina chemických přípravků, které dokáží lalokonosce zničit, pracuje tak, že rostlina vstřebá insekticid do sebe a brouk ho při ožírání rostliny pozře. Patří mezi ně například Regent nebo Mospilan. Tyto přípravky jsou ovšem nevhodné, pokud máte napadenou užitkovou zahradu, případně vaše napadená okrasná zahrada či trávník na sebe s užitkovou zahradou navazují.

Pak ještě píší o těch hlísticích, jako v přispěvku nade mnou.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 39.100 (?), 5.6.2014 14:05

tak jsem je zatím postříkala Decis mega, ovšem nevim, nevim. Když už jsem byla v ráži, postříkala jsem i "červené brouky" (jak jim důvěrně říkám) na liliích a mám dojem, že z toho měli jen legraci

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 5.6.2014 14:23

Aaa... tak to bude náš dobře známý z čeledi mandelinkovitých.Vývojové stádium, dospělec chřestovníčka liliového.

No arciže z toho měli jedinci velkou radost-byli v rauši,...vždyť oni nemájí prakticky žádného přirozeného nepřítele. Dobrou ochranou je ruční sběr larev a vajíček chřestovníčka přímo z rostliny a jejich následná likvidace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 39.100 (?), 5.6.2014 15:29

Jenže... na těch neěťastných bělostných liliích je jich viditelně spousta a já každoročně sbírám... myslíte, že mohly občas přeskočit i na azalky? Nikdy jsem je přímo na azalce neviděla a to dvě jsou od lilií tak 15 daleko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 5.6.2014 15:50

Dospělí brouci chřestovníčka liliového se živí žírem liliovitých rostlin, na Azalce neškodí.Hledejte mezi jinými žravými škůdci npř.Vzpřímenka azalková, housenka zavíječe, Píďalka,Lalokonosec rýhovaný.Použijte doporučené insekticidy, npř.přípravek Metation E50.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marijka.O - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 54.70 (?), 5.6.2014 16:25

Před asi 10 dny jsem našla sousedovic 30-ti letou azalku totálně ožranou (a to kontroluji jejich zahradu co 2 dny), jen 2 poslední růžice neohlodané, z ostatních jak píše Lída jen středová žebra. Kde byly sežrané listy, vrhaly se i na květy. Při dotyku se pouští, spadnou na zem a znovu poměrně velice rychle šplhají po kmíncích keře za novým žrádýlkem. V tu dobu jsou ale nejlépe vidět a k odchycení.

Strávila jsem u keře přes 2h, jemně prsty z růžic sbírala housenky a rozmačkávala je, bylo jich dobře přes 200. Zbylé květy jsem otrhala a rozemnula v prstech - housenky na listech byly barevně naprosto stejné s žebry a často je nebylo ani rozeznat, až hmatem, na květech měly přece jen tmavě naplněná střeva a byly tedy alespoň rozeznatelné. Po sběru všeho jsem namíchala vyšší koncentraci Mospilanu (cca 15% - kolem dokola nic jiného nekvetlo a nejbližší jabloň je 15m) a keř komplet postříkala - na keři se jich kroutilo dalších snad 50, které ani nebyly díky dokonalému barevnému splynutí vidět ani při předchozí bližší inspekci. 

Na našich azalkách - 20m - bez jediné housenky, po okolí pouze v jediné zahradě (asi 100m?), kde jsme to chytli včas. Dnes jsem keř nafotila, vzpamatuje se.

Konečně rozumím pojmu "holožír". Máte někdo podobnou zkušenost?

M.

10 dnů poté... 1
10 dnů poté... 1
10 dnů poté... 2
10 dnů poté... 2
10 dnů poté... 3
10 dnů poté... 3
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Marijka.O - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 54.70 (?), 19.6.2014 12:59

Dodatečná informace - Státní rostlinolékařská správa sleduje výskyt pilatek, žádají o hlášení výskytu - více info + seznam insekticidů viz Nový druh pilatky může na azalkách způsobit holožíry

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika