Mrkvová



Stránky: 1,  2   
host - 63.110 (?) 
11.4.2011 14:08, zobrazeno: 12596x

Přátelé, zase lahůdka.-))  dostal jsem se k recepisu v angličtině a mám naloženo podle návodu.   Ale tuším tam malý zádrhel. Proto Vás prosím o radu případně pomoc, jestli mám skutečně postupovat tak, jak je tam uvedeno.

Jedná se o překlad, tak se prosím nedívejte na slovíčkaření.  Poměry mám přepočítané na naši soustavu.

Zde je návod:

1) nastrouhejte neloupane mrkve
2) dejte je do 7 pint vody, uvedte do varu a povaerte do mekka 25-30minut
3) mezitim dejte polovinu cukru do XXXXX (Primary - asi zaklad, nevim)
4) nakrajejte Citrony/pomerance na platky a narovnejte je navrch curku
5) kdyz jsou Mrkve hotove scedte je, vodu lejte pres cukr a platky
6) michejte dokud se nerozpusti cukr a voda nebude vlazna.
7) pridejte hrozinky a psenici, prekapejte winimy kvasinkami
8) Prekryjte sterilnimi (? cistym) hadrem, a dejte "nastranu" - denne
michejte
9) po sesti dnechech pridejte zbytek cukru a poctive zamichejte nez se
rozpusti
10) Fermentuje po dobu 8 dnu, denne michejte
11) prelijte a uzavrete proti vniknuti vzduchu.
12) uskladnete na 30 dni a pote znovu na 30 dni (???)
13) dejte do lahve, ochutnejte po roce.

jsem v bodu 9 - 10.  Materiál kvasí dost bouřlivě. Mám pak počkat až bude po kvasu a teprve pak to zavírat, aby jsem zamezil přístupu vzduchu?  Mám pocit, že to bude trvat trošku déle.

Díky za rady, začátečník

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 63.110 (?), 11.4.2011 15:17

Pro upřesnění. Jde mi o to, v jakém okamžiku materiál scedit a uzavřít... Bojím se, aby mi to nezkyslo... a na druhou stranu, aby nedošlo k výbuchu..?.)))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.184 (?), 12.4.2011 17:47

Specifikem "anglických receptů" na ovocná a zeleninová vína je jejich "prvotní kvašení" v otevřených nádobách (větčinou plastový kbelík, někdy jen přikrytý plachetkou proti hmyzu) po dodu 5 - 6 dnů a pravidelně promíchávaný. Poté kvas scedí do uzavřené nádoby (demižon s kvasnou zátkou), kde kvašení nechají dokončit (dokud se "obsah" nezačne čistit). Poté teprve čistý obsah stáhnou hadičkou do dalšího demižonu a nechají ještě jednou dočistit. Pak se již víno lahvuje a nechává "odležet".

Podrobnosti lze najít v publikaci : Výroba domácích vín, Judith Irwinová, překlad 1995, vydala Agentura CESTY,

Já bych po 5-6 dnech obsah "kbelíku" scedil do demižonu, přidal zbývající cukr (předem rozpuštěný v převařené vodě), řádně promíchal, uzavřel kvasnou zátkou a nechal dokvasit...

Zdravím Lojza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 63.110 (?), 13.4.2011 8:34

Vše tedy běží tak jak má,  mám to pod zátkou, jen jsem neprovedl první scezení.   Snad to nebude taková závada.  Už nyní mě kvas moc chutná.. _))

Jinak moc děkuji za radu.  Až to bude podám hlášení jak to dopadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.128 (?), 16.4.2011 16:03

jinak, aby jsem neudělal nějakou botu...    kde mám ty demižony uskladnit?  teplo? světlo? chad? tma? stálá teplota?  díky za info a za radu...  jsem doopravdy začátečník...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.36 (?), 17.4.2011 19:00

Většinou se nechávají při pokojové teplotě, tj. kolem 20°C, teplota by neměla překročit cca 26°C (to již dochází k většímu úniku jak alkoholu, tak i "buketních" látek, spolu s C02 a je též větší nebezpečí "zvrhnutí" kvasu) a neměla by klesnout pod cca 15°C (to se zase zpomaluje kvašení ). Chce to rozumný kompromis a pokud možno stálou teplotu. Jinak může být jak na světle, tak i ve tmě. Když jste "pole neorané", chce si to také něco o tom přečíst, publikací je dnes již "hafo", nebo zkuste web (stačí zadat do vyhledávače "příprava domácích vín"...).    Přeji hodně zdaru.  Lojza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 63.110 (?), 24.5.2011 8:22

tak jsem stočil... ochutnal..  je to lahodné a osvěžující, ale trošku kyselé... , tak kyselost je příjemná...  Podle návodu mám s další ochutnávkou počkat do roku...  Vzhledem k tomu, že to ještě maličko perlí, nechal jsem kvasnou zátku...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.3 (?), 24.5.2011 9:20

Takže gratuluji... počkejte tak ještě cca 2 měsíce, to by mělo stačit.

Zdravím Lojza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.110 (?), 24.5.2011 9:36

:-))  vyčkám, ale přiznám se, že v tomhle vedru je to fakt ok.. :-))   ale původní představa byla trošku jiná...    ještě zkusím změřit kolik to má..., ale nevím..., mám lihoměr... a asi tam nějaká korekce...  přeci jen to není pálenka..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.110 (?), 24.5.2011 12:25

Vzhledem k tomu, že jsme s prací na "mrkvové" začali březnu, tak se asi čas projevil na kvalitě mrkve - karoten..  Těším se, až to uděláme z čerstvé mrkve.  Předpokládám, že to bude lepší...  :-)):-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika