Levandule



host - 45.222 (?)
7.8.2008 15:56

Moje mamka ma levanduli doslova zaplevelenou celou zahradu (bydli v Brne). Je ji lito ostrihat levanduli hned po odkvetu, zvlast, kdyz mezi odkvetlymi stonky zacinaji kvest nove, a tak se ji levandule sama vysemenuje a rostou dalsi nove rostlinky. Jinak levanduli vzdy ostriha nejpozdeji v puli srpna do kulateho kompaktniho tvaru. Pripadne i "zmlazuje" stare drevnate keriky hlubokym strihem do dreva. Nikdy jim to neublizilo, naopak drevnate stonky krasne obrazily. Jinak se o ni moc nestara - minimalni zalivka, zadne hnojeni. Jeji levandule roste skoro stejne jako ta divoka v Provence.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 231.165 (?), 23.2.2008 12:06

Jesli je to jednoletá rostlina, tak to je normální. Levandule vypěstovaná ze semínka kvete až druhým rokem.

RAdim

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.222 (?), 4.5.2012 22:20

já s vámi úplně souhlasím, ale v Ostravě je jiné klima než na jihu.Chtěla bych ty vaše krásky vidět v plném květu - musí to být nádhera

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.91 (?), 13.3.2012 14:05

Levandule nema rada mokre nohy , to znamena nezalevat, tak aby byla hlina porad mokra.Spis ma radsi sussi podminky !  Mam to skusene.Lidus

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 60.47 (?), 18.6.2008 20:59

Dobry den,

asi před měsícem jsem si koupila trs levandule, kterou jsem dala do hlíny pro okrasné květiny (všelijak hnojená). Všude čtu, že levandule miluje písčitou hlínu atd., ale to asi neviděli tu mojí :-). Roste jako blázen a už je na ní asi 12 stonečků s květy...  Do té samé hlíny jsem zkusila vysadit semínka... a ejhle, asi za týden mi začali postupně vyrůstat zelené malé kytičky. Z pytlíčku mi vyrostlo asi 13 rostlinek, a už jsou ve velkém truhlíku spolu s velkou :-) Takže pokud má někdo problémy s písčitou hlínou, vyzkoušejte toto ;-)

S pozdravem

Mich.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 212.59 (?), 21.7.2008 10:42

Dobrý den,

často se v příspěvcích objevují protichůdné informace, ale pěstitelé pocházejí z různých oblastí a také rostlinky se kolikrát chovají jinak, než předepisuje literatura. Já pěstuji levanduli už roky v nm. výšce 470m na kamenité půdě-řečiště, kde kromě posledních dvou let byly celkem tuhé zimy s velkým množstvím sněhu. Proto přežily, díky pokrývce, takže v chladnějších oblastech by byla opravdu dobrá nastýlka listím, chvojí mapod. srpnový sestřih nemá být do starého dřeva, ale jarní naopak může. Raději počkat, až začne mírně rašit. rostliny by bez sestřihu lety vyholily a rašily by pouze na vrcholcích. Kdo viděl staré, volně rostoucí rostliny v jejich domovině Středomoří, mohl spatřit zdřevnatělě, nevzhledné keře s obrostlou vrchní částí. Pokud po odkvětu nebo v době květu - užíváme-li jako bylinku - sestřihneme s květem i výhony cca o 1/2, do podzimu znovu obroste a může i slaběji zakvést.

Semínka klíčí poměrně dlouho, tak se některým pěstitelům zdá, že nevzešla i když klíčivost nemusí být vždy 100%. Paní Mich. asi zažila ojedinělý úkaz, že po týdnu začly růst malé rostlinky.

Renata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.47 (?), 18.8.2008 21:51

Dobrý den,
chci ještě doplnit, že tedy asi nešlo o týden, ale jistě do 14 dnů začali klíčit malé zelené rostlinky! Byla jsem mile překvapena :-)

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 45.222 (?), 7.8.2008 15:56

Moje mamka ma levanduli doslova zaplevelenou celou zahradu (bydli v Brne). Je ji lito ostrihat levanduli hned po odkvetu, zvlast, kdyz mezi odkvetlymi stonky zacinaji kvest nove, a tak se ji levandule sama vysemenuje a rostou dalsi nove rostlinky. Jinak levanduli vzdy ostriha nejpozdeji v puli srpna do kulateho kompaktniho tvaru. Pripadne i "zmlazuje" stare drevnate keriky hlubokym strihem do dreva. Nikdy jim to neublizilo, naopak drevnate stonky krasne obrazily. Jinak se o ni moc nestara - minimalni zalivka, zadne hnojeni. Jeji levandule roste skoro stejne jako ta divoka v Provence.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 67.50 (?), 30.9.2008 11:43

Já mám jen jednu levanduli na balkonu. Je vytvarovaná do stromečku asi 30 cm vysokého. Koupila jsem ji na jeře, ale vůbec nekvetla. Poradíte někdo co s ní?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 53.209 (?), 6.4.2009 15:59

Prosím jak daleko od sebe mám vysadit k betonovému plotu-podezdívce koupené keříčky levandulí?? díky! Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 21.175 (?), 13.6.2009 15:27

To bych taky ráda věděla.

Také bych ráda věděla, jak se mám starat o levanduli zakoupenou v marketu. Na letáčku bylo označeno hodně vody a přitom všude jsem četla, že nemusí mít moc vody. Jedná se o kytičku z Holandska Lavendel Royal Blue.

Děkuji za radu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika