Kleopatřina jehla



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?) 
12.11.2008 16:12

Eremurus - liliochvostec . Kniphohofie - kleopatřina jehla - mnohokvět.  Pravdou je, že název kleopatřina jehla se sem tam používá pro obě rostliny, Ptala jsem se po různých zahradnictvích a název kl. jehla patří ke kniphofii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                     
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 73.206 (?), 12.11.2008 16:14

Tato debata by se mohla uzavřít odkazem na stránky biolib.cz, kde je seznam latinských = vědeckých a českých jmen živočichů a rostlin. Jsou zde statisíce jmen.

Takže rod Eremurus (M.Bieb.) má jediné platné české jméno liliochvostec.

Rod Kniphofia (Moench.)  má jediné platné české jméno mnohokvět.

Všechna ostatní česká jména jsou lidová, většinou vzniklá překladem ze zahraniční literatury.

Končím citátem zakladatele rostlinné a živočišné taxonomie Linného: " Kdo nezná jméno, nezná nic! "

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 12.11.2008 22:09

Připojuji se k hostům 191.35 a 166.18 - také tvrdím, že Eremurus = liliochvostec a Kniphofia = Kleopatřina jehla. Jsou to dva rody rostlin. Nelze vyvozovat, že když je v katalogu LB uveden kultivar Eremutus "Cleopatra",jak uvádí host 143.205, říká se mu proto "Kleopatřina jehla - to kdyby se nějaká růže jmenovala "Cleopatra", budete jí také říkat Kleopatřina jehla?

Jinak Eremurus "Piccolo" jsem si letos vysadila a Kniphofii nechci - nelíbí se mi to, že květy poměrně brzy odspodu odkvétají, ještě dřív, než se horní otevřou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.211 (?), 26.12.2009 20:56

Nesmysl.Eremurusy pěstujem už 40 let. Eremurus NENÍ tzv."Kleopatřina jehla"!! Pokud to mají v tom katalogu tak tam mají kravinu. Eremurus má dva kultivary větší je robustus a druhý menší bungei. Kvetou od bledé žluté až po oranžovou.Na zimu /srpen/rostlina kompletně zatahuje a NENÍ ji nutno na zimu zakrývat, jak např. ukazovali v Receptáři.Ze semen rostlina začíná kvést až cca po pěti letech.Pochází ze stepí Asie a je tedy "stavěná" na suché a slunné prostředí.Je nenáročná a nevyžaduje zvláštní opatrování.Raší časně z jara a nevadí ji ani když ji mráz sežehne špičky listů.V době květu je hojně navštěvována včelami.Květ má silnou medovou vůni.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.123 (?), 26.12.2009 21:44

Vzdit je Eremurus Cleopatra mozna proto se tomu zacalo rikat Kleopatrina jehla.Jinac je taky znama jako Foxtail Lily a nebo Desert Candle tak ze je na vybranou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.117 (?), 17.2.2015 16:19

zdravím,,,pěstujete Eremurus? Moc bych ho chtěla a nemohu ho sehnat.Ale chtěla bych, aby mi ještě tento rok kvetl děkuji vám

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 17.2.2015 17:15

Liliochvostec se sází na začátku podzimu, nejlépe v září. Proto asi nemůžete jeho hlízky sehnat. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 120.94 (?), 16.6.2009 12:19

Mohu Kleopatřinu jehlu přihnojit "slepičákem"? Mám ji už třetím rokem, nekvetla a ani růst se jí moc nechce... Děkuji Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 8.189 (?), 20.9.2009 19:59

aaaato by mne též zajímalo. Loni kvetla jedním květem a letos nic. Je na slunci, půda lehce kyselejší, na jaře jsem přidala jen kompost, ale asi to nestačilo? Slepičák nemám, chystám se přidat na jaře Kristalon květ. Snad moc nezkazím. Zdravím, Vlaďka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 93.15 (?), 20.9.2009 21:38
ona zrovna moc vyhnojene pudy nesnasi, radeji propustne, piscitejsi nezli prilis vyhnojene, pak take muze nastat to, ze rostlina z nadbytku N spatne prezimuje ci dokonce shnije nasledkem prebytku N
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika