Jak a kdy stříhat hortenzie?



host - 136.241 (?)
7.4.2020 12:38

Dobrý den 

Manžel ostříhal keřík úplně nad zemi teď na jaře, vyraší nějaké větvičky?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 157.239 (?), 6.10.2015 18:33

Pro chybný střih mají Vaše háčkacheeky velký přetlak energie, střihem jste je doposud zbavovala částí, ve kterých se ukrývají zárodky květů. Já být pánem Vašeho keře, tak bych max.ustřihl odkvetlé+deformované, slaboučké+v pozdním jaře zjevně nerašící. Než navalíte chvojí-po opadu a úklidu většiny listí- vytvořte nad keřem-kolem něj-z tyčí, prutů něco jako základnu týpí, nebo podobnou konstrukci z kari sítě, místo chvoje můžete použít např.bílou netku, ta je lehká, keř se pod ní asi cítí lépe-i co se vlhkosti a světla týká. Jestli bude H. v dobré kondici-přiměřená zálivka, mrzne-li u Vás, je dobré její nožky zasypat zeminou-jako růže-zjara rozhrnout-můžete se těšit až na stovky květů. S.P.,Ch. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
EvčaEvča - (7) - 114.159 (?), 9.10.2015 5:04

Moc děkuji za odpověď. Zkusím to tedy letos udělat tak, jak radíte. Jen si říkám, že ta konstrukce teda bude něco! :-) taková veliká věc hned před vstupem do domu... no - musím vymyslet, jak to vtipně zamaskovat... 

Na jaře to mám poté ostříhat jak? Jak poznám květní pupeny od listových?

Děkuji, Evča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 61.125 (?), 9.10.2015 9:41

Dobrý den, mám takových hortenzií několik a jen na zimu přihrnu více zeminy ke kmínku. Na jaře ostříhám pouze zaschlá květenství (ostatně ty Vám v zimě keř zdobí, že není úplně holý), případně suché větvičky. Žádné konstrukce, žádné zakrývání, protože to bych se na zahradě z toho množství zbláznila. Ještě se mi nestalo za celá léta, že by kompletně nějaký keř odešel.P.S. Upřímně, neslyšela jsem od zkušených zahradníků, že by nad svými hortenziemi tvořili nějaké konstrukce :), pouze je někdo chrání chvojím. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 9.10.2015 10:05

Radši to udělejte jako ostatní. Mezi pruty dole nasypte před zimou vrstvu rašeliny (nyní je módní prodávat na tento účel rašelinu nastavenou pilinami a drcenou kůrou za cenu, která neodpovídá této nižší kvalitě i nižší výrobní ceně) a na to dejte vrstvičku listí, kterou proti rozfoukání (i kvůli estetickému dojmu) zatížíte zeleným chvojím.

Květní pupeny jsou vždy ty nejvyšší dva páry, které nenamrznou. Tedy pokud bude mírná zima, tak ty nezakryté konce prutů... Pokud budou silné mrazy, budou květní pupeny až tam dole, pod chvojím.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.6 (?), 9.10.2015 13:18

Dobrý den s tím vším co píšete souhlasím až na to, že jestli budou velké mrazy tak se asi květů nedočkáte, protože právě ty květní pupeny zmrznou, mám hortenzie už leta a teprve tento rok kvetly, protože byla mírná zima a to jsem je balila a dělala všechno možné, hodně záleží na tom kde jsou zasazeny, zda jsou chráněny před studeným větrem.Jarka  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
EvčaEvča - (7) - 114.159 (?), 9.10.2015 16:02

Děkuji všem... udělám to tedy tak, že mezi ně dám listí, zeminu a zakryji chvojím...  I když právě nevím, jak to tam bude držet, když mám hortenzie vysoké přes 150cm...

No zkusím a uvidím...  Strašně bych si přála, aby konečně kvetly...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 9.10.2015 16:25

Ono stačí mít z těch 150 cm zakrytých jen spodních 15-20 cm.

Pokud budou hlásit extrémní mrazy, tak to celé zakryjete lehkou netkanou textilií, aby okolo holých prutů nebyl průvan, ale jakmile extrémní mrazy pominou (oteplí se na mínus 5°C) tak textilii sejmete, aby nenarašily a nenamrly z důvodu předčasného narašení.

Hlavně nůžky schovat a stříhat až když jsou zelené lístky nezaměnitelně vidět. To že u paty raší listové pupeny a nahoře se nic neděje ještě neznamená, že květní pupeny pomrzly. Je lepší stříhat o 14 dní později než o 3 dny dříve. Chcete se přeci chlubit, jak Vám kvetou a ne "jak vše stíháte před termínem".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.89 (?), 12.10.2015 19:46

Dobry den, i velkou hortenzii lze prehodit netkankou a kolicky na pradlo, drevenymi, pricvakat k vetvickam, nic neodleti a drzi to dobre. Zdravim Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 98.207 (?), 15.10.2015 11:40

Mě se nejvíc na zakrývání osvědčilo pletivo. Původně králičí, ale to nahradilo plastové (je lehké a líp se s ním pracuje). Kolem hortenzie vytvořím kruh, který zasypu listím až po okraj. Tak je keř zcela zakrytý. U nás mi velkolisté hortenzie vždy pomrzly. Pokud jsem chtěla aby kvetla, tak musela na zimu do květináče a do studené chodby. 

Plast sice na zahradě nemusím, ale v zimě to beru jako nutnost a ten válec je docela úhledný.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.241 (?), 7.4.2020 12:38

Dobrý den 

Manžel ostříhal keřík úplně nad zemi teď na jaře, vyraší nějaké větvičky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika