Fenykl obecný



host - 130.140 (?)
26.8.2012 22:50

Dobrý večer, Fenykl je jako kopr a stejně se chová, jenom je trochu větší, asi do dvou metrů, divoký roste třeba v Chorvatsku a je asi metrový, bulvu nemá, ale kořen podobný jako peržel nebo třeba ten kopr. Péče není potřeba, jenom trochu slušná půda, asi jako pro každou běžnou zeleninu, ale myslím že vlastně prodávají fenykl řapíkatý, ale jeho pěstování neznám, ale určitě to bude podobné jako třeba řapíkatý celer, na jaře zasadit, na podzim sklidit, nebo teda postupně. Zimu určitě nepřežije nato je moc šlechtěne.

Vláďa

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 71.9 (?), 19.7.2012 15:51, zobrazeno: 8557x

Dobrý den, mám otázku.Pěstuji fenykl obecý a mám asi 15 rostlinek.Chtěl bych se zeptat na pár otázek

1.Je fenykl trvalka?Případně přežije venku celý rok?

2.Vzhledem k tomu že mám více sazenic než jsem chtěl tak bych se chtěl zeptat za jak dlouho ho budu moci sklidit pokud chci bulvu (nevím jak to nazvat) a jestli se dají konzumovat také listy.

3.Některé bych si chtěl nechat, neboť původně jsem ho chtěl pěstovat kvůli vynikajícím semenům.Semena rodí každý rok?

4.Jak ho případně zazimovat?

5.Jakou potřebuje péči (na zimu ostříhat, půdu, hnojiva...)

Předem děkuji za každý názor

Na internetu nemohu najít žádné přesné instrikce.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 245.219 (?), 22.8.2012 12:55

Dle mé zkušenosti, fenykl je dvouletka. Já ho mám na zahradě trvale, leč ne tu jednu stejnou rostlinku. Nechám ho, aby dozrály semena, posbírám je, některá spadnou na zem a z nich další rok vyrostou nové rostlinky. A tak si je v zahradě udržuji na jednom místě u maliní, aby nepřekážel.  Používám jemné aromatické listy do salátů nebo jako asparágus do kytic, kytka pak krásně voní. Bulvu jsem nehledala, ani nevím, jestli ji má každý fenykl nebo existuje bulvový, tak jako např. celer /listový i bulvový/. Tolik mé zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 245.219 (?), 22.8.2012 12:55

Dle mé zkušenosti fenykl je dvouletka. Já ho mám na zahradě trvale, leč ne tu jednu stejnou rostlinku. Nechám ho, aby dozrály semena, posbírám je, některá spadnou na zem a z nich další rok vyrostou nové rostlinky. A tak si je v zahradě udržuji na jednom místě u maliní, aby nepřekážel.  Používám jemné aromatické listy do salátů nebo jako asparágus do kytic, kytka pak krásně voní. Bulvu jsem nehledala, ani nevím, jestli ji má každý fenykl nebo existuje bulvový, tak jako např. celer /listový i bulvový/. Tolik mé zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 147.174 (?), 22.8.2012 14:43

Sel jsem fenykl letos v dubnu, rostliny jsou metrové, že je musím uvazovat, strašně kvetou, předpokládám, že semeno i letos uzraje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 130.140 (?), 26.8.2012 22:50

Dobrý večer, Fenykl je jako kopr a stejně se chová, jenom je trochu větší, asi do dvou metrů, divoký roste třeba v Chorvatsku a je asi metrový, bulvu nemá, ale kořen podobný jako peržel nebo třeba ten kopr. Péče není potřeba, jenom trochu slušná půda, asi jako pro každou běžnou zeleninu, ale myslím že vlastně prodávají fenykl řapíkatý, ale jeho pěstování neznám, ale určitě to bude podobné jako třeba řapíkatý celer, na jaře zasadit, na podzim sklidit, nebo teda postupně. Zimu určitě nepřežije nato je moc šlechtěne.

Vláďa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 35.95 (?), 21.4.2014 18:10

Dostala jsem semínka fenyklu divokého z Itálie, v prvním roce kvetl a měl asi semínka, to nevím, protože jsme sbírali květy do salátů v restauraci, ale k mému údivu na jaře opět obrazil od kořenů a je teď v dubnu hustý a košatý keřík. Hledala jsem na internetu, zda je to trvalka, kdyby byl dvouletka, tak by snad nekvetl v prvním roce života.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 38.49 (?), 31.5.2014 20:38

Píšu znovu, dneska je prvního června a z toho fenyklu je keř pomalu metr a půl, původní rostlinka obrazila tak, že má devět tlustých stonků, že kterých vyrážejí listy stále výš. Když jsem jej loni na jaře zasela, nebyl tak obrovský a kvetl a všechny květy jsme otrhali do salátů v restauraci, takže vysemenit neměl šanci.. Vedle něj jsou další tři rostliny, které byly loni opravdu chudinky a letos dohánějí ten největší, jen nemají tolik výhonů, ale zase mají stonky hodně silné. Nevím o fenyklu nic, tak bych se o něm něco ráda dozvěděla..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 29.8.2017 19:58

Kdysi jsem pěstoval fenykl jako bylinku. Vykvetl a uzrál několik měsíců po výsevu. Planý fenykl mi občas vyrazí na zahradě. Pěkně voní a slétají se k němu desítky broukú, motýlů, mušek, včel apod. Tak jsem ho nechal. Má dva metry na výšku a pokud kořen nezmrzne, měl by na jaře obrazit. Pokud zmrzne, bude mít asi tisíc semínek...

Fenykl
Fenykl
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika