Výsadba třešně do kompostu



host - 22.251 (?)
3.4.2013 8:14

Zvětralá spraš je velmi úrodná, ale pokud vezmete materiál z větší hloubky je sterilní/neúrodná. Podobná jílovici. Např. při kopání studny vidíte jak se mění materiál při postupu do hloubky. A u Vás došlo k obnažení materiálu z větší hloubky. Ze spraše se dělaly "vepřovice" nepálené cihly, ne z jílu, spraš musela být čerstvá, mazlavá. Po zbourání domu a zvětrání cihel se mohla dát na pole jako dobrá hlína. Spraš obsahuje jílové minerály, ale jen částečně. Je velmi jemnozrnná, byla nafoukaná větrem i do mnohametrových vrstev. Mám pod svojí zahradou 6 m spraše. Jíl je tvořen rozkladem hornin/nerostů v místě nebo přinesen vodou. Stručně řečeno. Ten je na půdu podstatně horší. Jak již jinde zaznělo buď navést hlínu nebo dlouhá léta zůrodňovat. Plané podnože a zvlášť třešně v tom víceméně porostou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 2.4.2013 14:17

Pane Petře1, tu žlutou mazlavou jílovici, do které se chystáte vysazovat, Vám kolem domu navezli a nebo je to původní podloží, které tam bylo ještě před zahájením výstavby?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
1petr - (42) - 230.38 (?), 2.4.2013 14:24

V tom místě, kde bude třešeň, je půda (asi 1m) navezená kvůli vyrovnání pozemku. Či spíše nahrnutá ze sousedních pozemků. Pod tím už je orignál "moje" jílovice :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 2.4.2013 14:50

Jak už vás informovali kolegové předřečníci (či spíše předpsavci), s tou jílovicí budete válčit věčně a pořád. Pro zahradu je to neřád! Jestli se chcete své zahradě věnovat do budoucna více, tak bych vám poradil toto: Tam, kde budou ovocné stromy a keře, vytěžit jíl do hloubky nejméně 1 m (samozřejmě s přihlédnutím k jejich budoucí velikosti) a nahradit běžnou ornicí. Zemní práce zajistí stavební firma z okolí. Tam, kde budete pěstovat okrasný trávník navézt minimálně 10, lépe však 15 cm lehké, spíše písčité zeminy. Na záhonech, kde budete pěstovat zeleninu, či okrasné rostlinstvo to bude chtít cca 25÷30 cm humózní ornice. Předpokládám, že kolem domu nemáte pozemek moc velký, takže suma sumárum by celá ta půdní operace neměla být zas tak hrozná. Bude vás to stát sice několik tisíc Kč, ale uchráníte se se od neustálých problémů a pokračujících zklamání. Udělejte to hned, a nikoli později, až budete mít zahradu osázenou a zabydlenou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
1petr - (42) - 96.38 (?), 2.4.2013 15:44

Pravdu díte. Já už jsem ale tu zahradu nechal založit. Kromě ovocných stromů. Teď už vím, že to byla pitomost, co nadělám...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.186 (?), 2.4.2013 18:58

A nebylo by nejjednodušší nechat část té jílovice shrábnout a odvézt a pak nechat navozit ornici? Aspoň tam, co to ještě nemáte osázené. Ale nejde mi do hlavy, že by nějaká firma zakládala zahradu u domu jen v jílu bez navezení vrstvy ornice.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 22.251 (?), 2.4.2013 20:17

Čistá jílovice nebývá nikdy na povrchu ani těsně pod povrchem. Bývá více či méně přeměněná a smíchaná. Spíše se jedná o spraš, která je podobná.

Mám hodně třešní planých i roubovaných na semenáči a ty krásně rostou ve spraši i částečné jílovici. Pro zúrodnění Vašeho pozemku doporučuji opakovaně míchat (rýt) jakoukoliv i čerstvou org hmotu a písek s Vaší jílovicí. Přehnojit kompostem nebo hnojem nemůžete. Jílovice váže živiny. Organickou hmotu do půdy a během roku i na povrch jako mulč, jak se Vám namnoží žížaly budou Vám půdu sami míchat. Za pár let bude půda podstatně lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 41.143 (?), 2.4.2013 20:26

Pro xxx.xxx.22.251.

Spraš nelze srovnávat s jílem. Spraše jsou úrodnou zemědělskou půdou.

Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
1petr - (42) - 13.178 (?), 2.4.2013 20:47

Čistá jílovice nebývá nikdy na povrchu ani těsně pod povrchem.

V přírodě asi ne, ale to mé místo je vytvořeno buldozerem. Nicméně, schválně jsem pogoogloval slovo 'spraš' a možná máte pravdu. Kromě kusů slínu a jílovité zeminy se mi tam vyskytují i kusy viz. příloha

Takže tam možná mám i spraš a nebude nakonec tak zle.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 22.251 (?), 3.4.2013 8:14

Zvětralá spraš je velmi úrodná, ale pokud vezmete materiál z větší hloubky je sterilní/neúrodná. Podobná jílovici. Např. při kopání studny vidíte jak se mění materiál při postupu do hloubky. A u Vás došlo k obnažení materiálu z větší hloubky. Ze spraše se dělaly "vepřovice" nepálené cihly, ne z jílu, spraš musela být čerstvá, mazlavá. Po zbourání domu a zvětrání cihel se mohla dát na pole jako dobrá hlína. Spraš obsahuje jílové minerály, ale jen částečně. Je velmi jemnozrnná, byla nafoukaná větrem i do mnohametrových vrstev. Mám pod svojí zahradou 6 m spraše. Jíl je tvořen rozkladem hornin/nerostů v místě nebo přinesen vodou. Stručně řečeno. Ten je na půdu podstatně horší. Jak již jinde zaznělo buď navést hlínu nebo dlouhá léta zůrodňovat. Plané podnože a zvlášť třešně v tom víceméně porostou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 3.4.2013 11:41

Když dovolíte, tak bych ještě opožděně reagoval na svůj včerejší dopolední příspěvek a nebude to zcela k tomuto tématu. Pan Petr první (1petr) se ukázal jako těžký pohodář, kterého jen tak něco nevyvede z míry a jde mu spíše o to něco se dozvědět. To je sympatické. Přesto si nemohu pomoci a musím se vrátit k tomu, co napsal pan PP a co mě tak pobavilo. Bylo to velmi vtipné vykreslení jakého si novodobého městského člověka žijícího kdesi v nějaké "satelitní" novostavbě. Nevím, jestli pan PP má s někým takovým své zkušenosti, ale opravdu to dokonale vyjádřil tím, jak moderní městský člověk trénuje na běžícím pásu a přitom se dívá z okna, jak za něho na zahradě maká "odborný závod". Já se tomu musím smát ještě teď. Ono je náhodou také kumšt, umět někoho pobavit, tak jako to umí kupříkladu pan PP. Škoda, že si všechny ty vtípky člověk nezapamatuje. Vzpomínám si jen na ten z nedávné doby a to, že největším nepřítelem pana "XY" je jaro, léto, podzim a zima. Ale myslím si, že místo toho pána "XY" tam má být slovo "zemědělce", je to tak, pane PP? Ale i když je to asi už starší vtípek, přesto je to stále zábavné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika