Višeň do 1m skruže



host - 134.38 (?)
30.3.2012 10:15

Len na inšpiráciu: niekde som čítal odporúčanie pestovať v takejto betónovej skruži čučoriedky. Je to celkom praktické - izolácia kyslej rašeliny od vonkajšieho prostredia, vhodná veľkosť... Už len nasypať dostatok rašeliny a hotovo.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 240.105 (?), 29.3.2012 11:04, zobrazeno: 8292x

Zdravím.

Na pozemku mám velice málo prostoru na výsadbu normálně vzrostlých ovocných stromů do volné půdy, takže musím hodně uvážit, co kam dám. Mám tu jednu betonovou skruž, průměr metr, výška metr, naplněnou kvalitní zeminou. Uvažuji o tom, dát do ní ovocný stromek na slabě rostoucí podnoži a konkrétně uvažuju o višni. Mohl by jí daný prostor stačit? Nebo na to mám zapomenout a uvažovat akorát o stromku rybízu nebo nějakém jiném keři?

Předem děkuji zkušeným ovocnářům za rady.

Pěkný den.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.3.2012 11:17

Není mi jasné, k čemu by měla ta skruž sloužit. Jestli ji zakopete do země, aby bránila kořenům v rozrůstání do stran, pak je to, dle mého, zbytečná práce a plýtvání betonem.  Kořeny si beztak cestu najdou i pod metrovou skruží a omezovací efekt nebude velký. Chcete-li skruž nechat stát v zahradě jako velký květináč, taky mi to příliš dobré nepřipadá. Stromek vysazený metr nad terénem bude trpět suchem a bude odkázaný na pravidelnou zálivku. Taky nevím, jak to bude vypadat.
   Jinak ale v podstatě prostor ohraničený metrovou skruží vyplněný zeminou je pro kořeny stromku na slabé podnoži vcelku dostatečný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.105 (?), 29.3.2012 17:13

Děkuji za odpověď.

Doplním - ta skruž je napevno zabudovaná do opěrných zdí kryjících základy pod domem, dělá kulatý roh. Dům je ve svahu, skruž je na jeho rohu, její střed je asi dva metry od domu. Zemina je vevnitř skruže i vně. Zdi jsou postaveny v úhlu tak, že ze skruže vyčnívá volně asi třetina stěny.

Jde mi o její využití. Jasně, dají se tam vysadit letničky nebo krušpánek, ale ráda bych ji využila víc prakticky, protože pozemku moc nemám. Proto se ptám na ten ovocný stromek.  Zálivka není problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 29.3.2012 17:22

jestli skruž trčí, bude strom schnout, dejte kytky a neomezujte strom v růstu, není to bonsai, ať se chudák netrápí... nebo skruž vyhoďte, když se vám přestane časem líbit a strom bude uvnitř?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 240.105 (?), 29.3.2012 18:55

Skruž je tam napevno zabudovaná, dělá roh těch opěrných zdí, ve kterých je nasypaná zemina, aby nebyly odkryté základy domu a aby se to celé nesesunulo. Ta tam bude doufám hodně dlouho. Hledám její praktické využití a radši bych v ní měla něco, z čeho je užitek i jiný než jen estetický. Zvažuju možnosti, nechci tam jen tak dat něco a pak čekat, co to s tím udělá.  Ale asi tam dám stromkový červený rybíz a podsadím to levandulí nebo tak něco, když nenajdu dobrou oporu pro svůj výmysl s višní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.150 (?), 29.3.2012 19:30

Dobrý večer. Pro lepší představu nebyla by  fotka?. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 196.190 (?), 30.3.2012 15:40

Kdysi jsem višeň zasadil do bývalého hnojáku (zbylo jen po něm asi v 3/4 metrové hloubce jen dno). Višeň zprvu krásně rostla, ale asi po 4 letech přestala růst a nakonec uschla. Po vykopání měla málo prostoru (hloubky) pro kořenový val. Nedoporučuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.202 (?), 29.3.2012 22:46

Napadá mě, že by ideální bylo skruž osadit jahodami.

Já jsem jahody zrušil v 70 letech se špatně ohýbám na pletí atd.

Kéž bych měl takovou skruž!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 134.38 (?), 30.3.2012 10:15

Len na inšpiráciu: niekde som čítal odporúčanie pestovať v takejto betónovej skruži čučoriedky. Je to celkom praktické - izolácia kyslej rašeliny od vonkajšieho prostredia, vhodná veľkosť... Už len nasypať dostatok rašeliny a hotovo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 152.34 (?), 30.3.2012 11:47

No, a protože je ta skruž na terénem, tak ještě hlídat zálivku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika