Tvarování třešně



giovanim - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 226.214 (?)
30.6.2015 9:35
ako postupovat pri tvarovani mladej ceresne, ktorá ma vytvorené 2 poschodia, a z tohtorocnych letorastov sa vytvara tretie? Nechat ju tahat sa hore, alebo tretie poschodie odrezat na rameno druheho, alebo na tohtorocny letorast? Aky je idealna vzdialenost medzi 2 a 3? Predlzujuce letorasty ramien prveho a druheho, by nebolo dobre zastipnut, ked su dlhe?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 160.74 (?), 13.4.2015 9:41

Díky, myslel jsem si to i když na předčasný obrost mi to připadalo silné. Také výška koruny mi nevyhovuje. Jen jsem měl strach z toho radikálníjo střihu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 29.4.2015 0:43

Mám podobný dotaz. Loni na podzim jsem zasadil Burlat, podnož Colt. Větvení v 60-70cm od země, 2 větve silně rostlé, ponechal jsem je tak 30cm dlouhé, možná trochu víc. Třetí větvička byla slabší, je odstraněna. Terminál už pěkně obrůstá, tak mi bylo líto ho moc zkracovat. A co víc, spoustu pupenů, které by byly ve vhodnější výšce, je vylomeno, nebo rostou dost slabě, a jenom sem tam některý vypadá fakt bujně. Takže jsem jenom odstřihl zvrchu terminálu kousíček špatně rostoucích pupenů, a nyní je tedy terminál vyšší, oproti ukončením ramen, asi o 50-60cm. Kořenová soustava byla ve výborném stavu, teď to všecko divě přirůstá. Můj dotaz zní, budou ty kosterní větve co k čemu? Chtěl bych trochu užší tvar, ale zase ne žádné vřeteno. Taky bych kolem něj chtěl v nějaké vzdálenosti menší než velké procházet, takže kosterní větve druhého patra by tomu mohly vyhovovat. Mimochodem teď máme na zahradě třešeň, která rostla zcela volně, takové přerostlé vřeteno, s jednou kosterní větví (o kterou teda už bohužel přišla) takže mám jakousi představu, jak to roste když volně, a jak to vypadá se silnými kosterními, to vidím všude v okolí. Jak to ale může dopadnout se dvěma slabšími kosterními větvemi? Je nějaká šance, že budou mít dost síly na to, aby nezakrněly v nějaké polokosterní, jako u přerostlého vřetene? Nebo bude nejlepší ještě střihnout ten terminál, a ony se ty silné pupeny přihlásí? Když ty přírůstky už jsou skoro 5 cm :(jsem čekal na dobu kvetení, pak až nebude pršet, pak až budu mít čas... za názory díky, Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 29.4.2015 22:26

Tak jsem to poměřil, a:

- vyšší kosterní vetev je dlouhá 49cm
- nižší kosterní je 56cm dlouhá
- terminál převyšuje konce kosterních větví o 61cm
- kosterní větve mají úhel 40°-45°
- terminál má přírůstky pěkné, cca 3cm u vrcholu, kosterní větve zatím žádné...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 29.4.2015 22:51

1/4 z délky obou kosterních větví je cca 15 cm, takže cca 15-20 cm od kmínku vyberete pupeny, které jdou do boku (= tedy ani vzhůru ani ven z korunky.) a za nimi střihnete Je dobré, pokud třetí pupen od místa střihu půjde dolů ven z korunky.  Pak by Vám mělo vzniknout spodní kosterní patro pohledem shora přibližně ve tvaru  >-o-<    ... dokud nebudo letorosty dřevnaté, je potřeba je vytvarovat do širokého Y, aby každá z větví obsadila svoji půlku patra (tj. až )-o-(    ...).

Terminál zkrátíte cca o 20 cm, pokud je ukloněn k nějaké straně, tak na očko jdoucí do středu a vyrovnávající úklon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 30.4.2015 23:09

Díky za reakci. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, o čem hovoříte. A došlo mi že jsem zapomněl zmínit jednu důležitou skutečnost - ty kosterní větve už byly tak o 1/2 zkráceny, asi před týdem. A ten terminál jenom o pár centimetrů. Představoval jsem si, že by ty kosterní větve spodního patra nějak moc nevětvily, a jen se prodlužovaly (+ slabší obrost), větvení třeba až po několika metrech. A nad nima že by bylo ještě jedno patro kosterních větví. Je to reálné?

Vaše instrukce jsem však pochopil, a ještě nad tím pouvažuji, zní to totiž dobře. Ještě tedy pohledám ústřižky z kosterních větví, abych odhadl původní délku. Když bych teda nechal prodlužující pupen směrem ven z koruny, fungovalo by to taky? Silný postranní obrost jsem měl v plánu trochu zaštípnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 1.5.2015 17:02

ták jsem ty ústřižky našel, a:

  • vyšší odbočující výhon měl 83 cm, teď má 49 cm
  • nižší odbočující výhon měl 82 cm, teď 56 cm
  • terminál byl sestřižen asi o 4 cm, teď převyšuje kosterní větve o 60cm

a váhám, co dál

prohlížel jsem ten terminál, kde bych ho střihl, a ty pupeny stojí za dvě věci, vůbec nerostou, sem tam z nějakého lístek, někdy jenom jakýsi náznak květu, který se nepovedl... je to snížení terminálu o 20 cm důležité? kdyby jo, musel bych tam holt něco najít, co by mohlo chtít začít růst, mám z toho však špatný pocit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
giovanim - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 226.214 (?), 30.6.2015 9:35
ako postupovat pri tvarovani mladej ceresne, ktorá ma vytvorené 2 poschodia, a z tohtorocnych letorastov sa vytvara tretie? Nechat ju tahat sa hore, alebo tretie poschodie odrezat na rameno druheho, alebo na tohtorocny letorast? Aky je idealna vzdialenost medzi 2 a 3? Predlzujuce letorasty ramien prveho a druheho, by nebolo dobre zastipnut, ked su dlhe?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 30.6.2015 10:00

Aky je idealna vzdialenost medzi 2 a 3?...a co myslíte, bude ta ideální vzdálenost stejná, když budete chtít aby strom měl dva a půl metru nebo třeba šest?

Takže dost bl *bá otázka, takže jesti nechcete bl*bou odpověď, tak musíte napsat co chcete mít nakonec za strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
giovanim - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 225.165 (?), 30.6.2015 10:35
strom uz teraz ma 3m. Chcem skor širší strom ako vysoký. Tak si vravím, že to hodím na fórum, ako by to iní riešili. Niekto by sa možno aj rozpísal. Ci strom zrezat za 2 poschodim a nechat otvorene, nech spodok trochu obrastie a to 3 poschodie v pripade potreby vytvarovat neskor. A si myslím, že oproti niektorým primitívným dotazom tu na fóre, to vôbec nie je blbá otázka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 30.6.2015 11:20

Je to především Váš strom. Můžete tak mít klidně kotlovitou korunku, ale budete muset stále vystřihávat pokusy stromku o vytvoření náhradního terminálu s vyššími patry.  Foník (jakýsi SfK) tady dokonce sliboval fotky svých "jednopatrových" korun ve tvaru deštníku, který se dá sklízet bez žebříku (připustil snad štokrle).

Takže nyní v 5TT nebo na jaře v době kvetení klidně proveďte Vámi popisovanou úpravu tvaru korunky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika