Špané opylení? nekompatabilita? Pomůže roubování?



franta7 - (35) - 195.186 (?) 
10.6.2022 16:16, zobrazeno: 564x

Mám na zahradě třešni čtvrtkmen. 4 roky krásně a velmi bohatě plodila. Ale protože byla malá, tak úroda nestačila. Tak jsem koupil ještě jednu třešní, klasickou velikost a zasadil jsem jí vedle.
No a je po úrodě. Vyroste na ní jen pár třešní. A ta nová má malé plody.

Problém je, že si nepamatuji odrůdy, protože jsem nic netušil o kompatabilitě opylení.
Ta druhá jen vím že začínala na K (asi Kaštanka nebo Karešovka). U první, která krásně plodila, odrůdu netuším vůbec.

Mám za to, nejsem ale odborník, že ty odrůdy mohou být nekompatabilní. A vyroste jen pár třešní, které jsou opylené z nějakého vzdáleného stromu a ty třešně (většina), které jsou opylené z vedlejšího stromu, nevyrostou.

Dá se to vyřešit roubováním?
Pokud je druhá třešeň přeroubována z větvičky první třešně funguje pak vzájemné opýlení?
...roub ze stejného stromu = stejný biologický materiál. Dojde k vzájemnému opylení?
Jsem lajk, takže se tak blbě ptám.
Roub z jiného stromu použít nechci, protože neznám odrůdu a nevím z jakého bych měl roub použít.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 91.196 (?), 10.6.2022 19:06

Franto, ve hře je mnoho proměnných. Jedna je, že první třešínku jste asi tzv.strhnul-nechal v jejím nejranějším věku příliš rodit-ona by to nejspíš zvládla, měla-li by ideálu blízké podmínky. Nebo je už starší? To ale nemění nic na tom, že zatím nevíme, jestli své ov.stromky průběžně vhodně hnojíte a přiměřeně průběhu počasí zavlažujete? Že se občas-rok či více za sebou nedočkáme plodů, není nic neznámého-chladno až mrazivo v době kvetení, zakádání plůdků, tlak chorob a škůdců -to bývají silní protivníci. Nejen mě se osvědčuje v čase rozkvětu třešní, ale i višní, že nastříhám např.u silnic nakvétající větévky různých odrůd těchto druhů a vložené do pet lahví s vodou, pověšené v koruně pořebného stromku tyto přispějí ke kvalitnímu opylení, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 10.6.2022 22:31
Můžete jednu větev přeroubovat jinou odrůdou, můžete mít na každé větvi jinou odrůdu. Loni se mně na Těchlovanu stalo, že dost květy zakrněly, někdo to přikládá monilii, jiný mrazu, nebo opylení. V minulosti takové problémy nebyly. Letos je Ok, ale pro změnu se to vyskytlo na Granátu, i když ne tak moc. Může to být i nějaká viroza, čert ví co se dnes všechno šíří.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika