rezistentní višně v České republice



host - 168.81 (?)
9.7.2020 16:01

Morina je také plodná. JG

Morina plodnost
Morina plodnost
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.236 (?), 13.4.2016 7:02

ja vysadil asi 13 stromku Ujfeh.F. na podzim, onehdá jsme delali test džemu z jednotlivych odrud a ze 13 lidí vybralo 11 jako nejlepsi Ujf.F., včetně mě, mám ji na coltu, takze velikost nebude prilis velka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.193 (?), 28.6.2017 13:21

Mám na zahradě asi 5-6 letou višeň Erdi Bötermö, na výšku tak 1,5m. Moniliovým úžehem trpí opravdu hodně. Vážně uvažuji že bych ji nahradil odolnější odrůdou. Dobré reference jsou na odrůdy Achat a Jade, které se dají sehnat na Slovensku.

Myslíte si, že můžu svoji višeň přeroubovat? Korunku má stejně založenou příliš nízko, takže bych narouboval terminál a postupně spodní větve odřezal. Ovšem netuším, jestli nebude vadit ta mezivložka z Erdi Botermo - nebude mít nějaký vliv na náchylnost stromku k moniliovému úžehu?

Nebo mám radeji strom vykopat a nasadit nový?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.110 (?), 28.12.2017 22:58

Roubování višní a třešní není vůbec jednoduchou záležitostí. Je nutný včasný odběr roubů (kolem Nového roku) a jejich uchování při nízké teplotě (4-8 C) a přiměřené vlhkosti (chladnička rouby vysuší). Staří zahradníci roubovali v květu a na jednoleté výhony (stromek proto rok předem seřízli, aby podpořili obrůstání nových výhonů).

I tak mi rouby třešně často přejdou v následujícím roce do plodnosti na úkor růstu. Je ovšem možné, že je to způsobeno odběrem roubů ze starých stromů. Pokud se rouby na mladé podnoži znovu dostanou do stadia růstu, je možné, že problémy se zabržděním růstu a rychlým nástupem do květu a plodnosti u nově odebraných roubů odpadnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 29.12.2017 7:49

Zdravá zakořeněná višeň nebo třešeň se dá na mladém výhonu (i na terminálu) snadno přeroubovat. Proto vám asi nikdo nebude radit stromek hned vykopat. Ačkoliv výška 1,5 m o zdravém pětiletém stromku nesvědčí. Nenarašenými rouby odebranými kdykoliv roubujte kopulací koncem února nebo v březnu za bezmrazého počasí. Na místo roubování dejte mikrotenový sáček nebo fólii asi na 3 týdny. Pravděpodobnost ujmutí roubu se výrazně zvýší. V minulosti jsem po naroubování přidával níže ještě očko s neovázaným pupenem. Obvykle se obojí chytlo, takže už jen roubuji. Vliv mezivložky na výsledný stromek si netroufnu posoudit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 223.242 (?), 29.12.2017 14:03

Přeroubování terminálu je dobrá myšlenka, ale musíte si dát pozor, aby patrové větve nedělaly konkurenci apikální dominance terminálu. Tj. je potřeba roubovat až v úrovni vrcholů postraních větví a nebo tyto větve upravit vystříháním dominantních letorostů v rozvětvení víceletého dřeva.

Mezivložka bude epigeneticky zmenšovat vzrůstnost stromku, proto počítejte s použitím vzrůstnějších odrůd sledkovišní a skleňovek. Pro takovou Morelu by to bylo redukující tak, že by jste měl něco alá "balkónové lízátko" se sklonem k přeplozování a vyholování. Mám známého, co má Erdi B.přeroubovanou na Ujfehertoi F. ve výši ramen a docela je to fungující stromek s korunkou na hlavou (kmínek 2,2 m).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.12.2017 17:00

Je zde řada zajímavých postřehů, ale taky pár nepřesností.

Staří zahradníci roubovali v květu a na jednoleté výhony

V květu se třešně a višně roubují za kůru, na jednoleté výhony se roubují v únoru a březnu. V květu to jde sice taky, ale dělá se to špatně, protože již vyrašené pupeny na jednoletých podnožích překážejí

Mezivložka bude zmenšovat vzrůstnost stromku, proto počítejte s použitím vzrůstnějších odrůd sladkovišní a skleňovek. Pro takovou Morelu by to bylo redukující tak, že by jste měl něco alá "balkónové lízátko"...

Mezivložka brzdí růst naštěpované odrůdy pouze v případě, že roste slaběji než podnož i než vrcholová odrůda. Jinak se její brzdící účinek neprojeví. Naštěpujete-li slabě rostoucí Morelu na Erdi, pak vám Morela poroste stejně jako kdyby rostla přímo na podnoži. 

Mezivložka bude epigeneticky zmenšovat vzrůstnost

Brzdící účinek mezivložky nemá nic společného s epigenetikou (mimojadernou dědičností). Zeslabený růst se dál nepřenese, tedy semena i rouby odebrané z takto bržděného stromku porostou stejně jako každé jiné téže odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.81 (?), 9.7.2020 15:57

Foto rezistentních višní tu také moc není. Tak aspoň moje Morina. Škoda, že pan doktor Vysloužil už nepíše (třeba aspoň "hodí očko"). Stromek, jako rašící očko, je asi ve vláknu "Očko čerešne" ("takový časosběr"). JG

Morina zdravotní stav
Morina zdravotní stav
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.81 (?), 9.7.2020 16:01

Morina je také plodná. JG

Morina plodnost
Morina plodnost
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.81 (?), 9.7.2020 16:06

Velikost ovoce Moriny je asi průměrná. Vysočina 450 m/m. JG

Morina ovoce
Morina ovoce
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.6 (?), 10.7.2020 13:30

Pan JG, je Morina rezistentná na moníliový úžeh? Robíte na nej na jar postreky?     F

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika