Řezání třešně?



host - 107.116 (?)
11.7.2007 20:01

Vážení pánové, hodně jsem se z Vaší diskuze poučil, protože mám také problém řezat či neřezat. Jedna odnož trpí silným klejotokem kouse nad rozbočením. Uříznout či neuříznout. Čím je strom starší tím má plody menší. Je to stářím? Díky za odpověď. Frantiček

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 68.240 (?), 3.4.2007 20:31, zobrazeno: 46150x

Zdravím.
Je možné třešeň řezáním omezovat  na určitou výšku ? Jedná se o problém s vysokánskými stromy, které mají většinu plodů v nedostupných výškách a dole ve stínu jsou malé kuličky. Mám namysli řezání zavčasu, ne u přestárlého stromu.  Má smysl vyřezávat větve, které rostou přímo do středu stromu ?
Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 3.4.2007 21:04
Plodící třešeň většinou řez nepotřebuje, protože obvykle roste tak, jak má. Řežeme proto pouze podle potřeb pěstitele. Když se mu nějaká větev nehodí, ořízneme ji. Stejně tak lze odříznutím horního patra snížit korunu. Nejlepší čas je v době zrání plodů - je to totiž nejpraktičtější - ušetříme česání a rány ještě stihnout do zimy alespoň zaschnout.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 11.143 (?), 4.4.2007 22:06
Je možné ještě v této době provést řez třešně a to dost radikální abych získal nové přírustky.jedná se o velmi starý strom(žlutá třešně) ale je dobrá.Zahradu mám teprve druhý rok,tak ještě nevím co s některými stromy,vzhledem ke stáří.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.1 (?), 5.4.2007 6:56
Tresen se reze vetsinou za zelena ale na jare by sem ji serizl v dobe kvetu nebo jeste pozdeji rany se lepe hoji .Nechavali se na stare tresni vetsi pahyli ktere se odrizli az nasledujici rok nebo pri sklizni tresni.Zlutou tresni jsem take pestoval mela dlouhe stopky a byla hodne cerviva.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.251 (?), 19.4.2007 14:01
Já mám zkušenosti, že třešeň, Napoleonova nesnáší řez. Rána kolikrát nezaschne a třešeň tam roky trpí klejotokem. Když řezat silnější větvičky, tak jen ty nejnutnější, do koruny nebo polámané. Ale možná je to tím, že ty řezy byly vždy na jaře.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 19.4.2007 19:33
Napoleonova trpí klejotokem ze všech třešní nejméně. Ten je způsoben, spíš než řezem, špatným stanovištěm, půdou, či vysokou spodní vodou. Řez v době květu se asi nejlépe hojí, v době zrání plodů však navíc češete třešně na zemi.  
  Pravidelně řezat třešně je ovšem zbytečné, prořezané stromy, na rozdíl od jádrovin, neplodí kvalitnější ovoce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 202.6 (?), 12.6.2007 0:19
proboha !!
všechny peckoviny + ořešáky se nikdy nemají řezat na jaře !!!
-----
jak už bylo výše řečeno : třešně je ideální řezat hned po sklizni = třešeň netrpí klejotokem.
zatírat ránu nemá cenu, stejně zaschne kus dřeva pod řezem = tento tzv. čípek chrání zbytek koruny. čím větší průměr řezané větve, tím delší čípek nechte, aby strom byl dlouho živ a zdráv. 
= takto lze snižovat i dost přerostlou třešeň = ne celou naráz, ale po každý rok po částech.
------
+ navíc se doporučuje řezat strom v době novoluní = má sílu více v kořenech než v koruně a tak snáze zregeneruje.
naopak v úplňku je vhodné provádět "likvidační řezy" = pařez čehokoliv má pak menší tendenci k obrážení výmladků. = rada pro inteligentní lenochy co si nehodlají ničit zdraví kopáním pařezů.

Slávek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 12.6.2007 9:36

Bůh nám s řezem peckovin nepomůže. Máte pravdu, že peckoviny není dobré řezat v zimě a v předjaří, ale jaro je široký pojem - koneckonců nyní je taky ještě jaro.  Řezat třešně při sklizni se doporučuje proto, že je to praktické (spojeno se sklizní na zemi). Řez v květnu a červnu je stejně dobrý, ne-li lepší, je delší čas na zahojení ran do zimy. 
   V dalším odstavci s Vámi již úplně nesouhlasím. Nedoporučuji ponechávat čípky a už vůbec ne ještě delší pahýly u silných větví. Tyto pahýly uschnou a trouchniví. Považuji za lepší řezat v místě rozvětvení na kroužek a rány zatírat. Tím se brání vysychání rány i vstupu infekce. Míza proudící kolem rány do ponechané větve pomáhá ránu zahojit svalkem.
   Postupné několikaleté sesazování staršího stromu po větvích považuji za správné.
   Lunární kalendář mě nadchl před 8 lety - přečetl jsem tehdy populární knížky a zkusil aplikovat rady - kdy řezat, roubovat, hnojit, trhat plevel, ale taky kdy prát prádlo, podstupovat operace, atd. Ze začátku jsem pozoroval úspěchy. Pak jsem rozdělil ošetřované rostliny na řezané tak, jak se má (v novoluní, klesajícím měsíci...) a na ty, které jsem ošetřil bez ohledu na Lunu. Se smutným rozčarováním jsem zjistil, že v hojení sice byly rozdíly, ale nikoli v závislosti na lunárním kalendáři.  Nemohu dělat statistické závěry - neměl jsem žádné stohlavé soubory, ale přesto jsem na Měsíc trochu zanevřel.
   To, co píšete s tím pařezem, považuji trochu za úlet. Pařezy na zahradu nepatří, ba ani pařezy bez výmladků. Nejsem žádný pesticidofil, ale potěr roundupem umlčí výmladky  spolehlivěji než celá sluneční soustava. I tak považuji za lepší odstranit strom současně i s kořeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.6 (?), 20.6.2007 17:10
Kdo při snižování koruny častěji řezal větší větve  třešně tak jak se řežou např. jabloně  = to jest na větevní kroužek,  tak se sám přesvědčí, že ani sebepečlivější zamazání nemusí být nic platné = prostě tak jako tak hrozí, že zaschne a odumře ještě kus vodivého pletiva  pod řezem =  a pokud byla takto odříznuta nějaká větší boční větev, hrozí zaschnutí všeho, co rostlo nad tímto řezem.

Jedině dostatečně dlouhý čípek toto riziko dokáže eliminovat.

Samozřejmě není nutné nechat čípky (pahýly po řezu) na stromu donekonečna !!  Po nějaké době je možno delší čípky na třešni odřezat = když už je na něm vidět, že do něj nejde míza.
----------
Slávek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 107.116 (?), 11.7.2007 20:01

Vážení pánové, hodně jsem se z Vaší diskuze poučil, protože mám také problém řezat či neřezat. Jedna odnož trpí silným klejotokem kouse nad rozbočením. Uříznout či neuříznout. Čím je strom starší tím má plody menší. Je to stářím? Díky za odpověď. Frantiček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika