Postup roubování



host - 49.39 (?)
1.6.2016 12:30

Kdysi jsem byl účastníkem letního očkování růží.

"Tým" tvořili minimálně dva lidi:

první očistil kořenový krček podnože

za ním šel očkovák: vyříznutí očka, vyloupnutí, T-řez a zasazení očka do řezu; při jednom ohnutí naočkoval několik podnoží. Nezdržoval se přípravou ani vázáním.

Třetí člověk vázal:  gumové obdélníčkky s kovovou sponou (podobně jako u sešívačky).

Šlo to hodně rychle. Ale na skutečný výkon si nevzpomenu.

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 229.116 (?), 31.5.2016 22:49

Ano, to bych taky mohl zkusit. Materiálu je dost, takže si vyzkouším oba způsoby. wink V jaké výšce doporučujete umístit očko? Záleží na tom, kolik podnože zůstane, nebo je lepší očkovat co nejníž?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.81 (?), 1.6.2016 0:51

V jaké výšce je nejlepší očkovat nevím. Viděl jsem fotky očkování ze školky. Mladé dívky očkovaly ve stoje předkloněné ve výši kotníků na kořenový krček. Nevím konkrétně jakou dřevinu, ale tuto metodu jsem zavrhnul. Jednak to takto mám "vzhůru nohama" a pak mě takový předklon bolí. Také očkovat vleže je problematické, pokud Vás nějaký "nezahrádkář" pozoruje. Dobře se mi očkuje vsedě na stoličce (třeba rybářské). Pár oček jde očkovat "na bobku". Výšku očka volím podle kvality podnože (hladká kůra) a výšky předpokládaného založení budoucí korunky, tak o cca 20 cm níže. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 1.6.2016 6:49

Ve školkách se očkuje hodně nízko. Po řezu na ostro totiž potřebujet pěkný rovný špičák. Jen u slabých podnoží se kvůli nebezpečí zpravokořenění a projevení podnože štěpuje cca 20 cm vysoko.

PS: Není to žádná věda. Očkovák ve školce udělá denně cca 2000 očkovanců za směnu a to bez stoličky. U Forkertova očkování jsou výkony ještě lepší.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.6.2016 9:55

Očkovák ve školce udělá denně cca 2000 očkovanců za směnu a to bez stoličky. U Forkertova očkování jsou výkony ještě lepší.

Trochu nás houpete. Pokud by pracovník školky pracoval bez přestávky celou směnu, nemluvil, nešel se vyčurat, nejedl a nenarovnal si záda, musel by i tak stihnout jedno očko - tedy provést zářez, vyříznout očko, zasadit, ovázat - asi za 14 vteřin.  A o kolik že jsou lepší ty výkony u Forkerta?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 49.39 (?), 1.6.2016 12:30

Kdysi jsem byl účastníkem letního očkování růží.

"Tým" tvořili minimálně dva lidi:

první očistil kořenový krček podnože

za ním šel očkovák: vyříznutí očka, vyloupnutí, T-řez a zasazení očka do řezu; při jednom ohnutí naočkoval několik podnoží. Nezdržoval se přípravou ani vázáním.

Třetí člověk vázal:  gumové obdélníčkky s kovovou sponou (podobně jako u sešívačky).

Šlo to hodně rychle. Ale na skutečný výkon si nevzpomenu.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.6.2016 13:24

Myslím, že naštěpuje-li jeden zahradníkza směn 10x méně podnoží, než bylo uvedeno t.j. 200 za směnu, je velmi slušný výkon. Přihlédneme-li k nutným přestávkám, znamená to 30 za hodinu, tedy jeden za 2 minuty. Osobně bych  - při své šikovnosti - ani to nedal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 1.6.2016 20:45

Samozřejmě že váže někdo za ním. S modernímy vázacímy prostředky je možné stíhat odkopat a očistit očkovance a vázat za výkonným očkovákem. Narovnání zad se provází na konci řádku. To že 2000 oček za směnu zvládne dobrý očkovák není žádné tajemství.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 121.3 (?), 1.6.2016 20:58

Za výborný výkon se dříve považovalo 1000 oček. Pro nárůst mám jen dvě možná vysvětlení.

1. Dvojnásobná produktivita práce?!?

2. Dvojnásobná délka směny :-)).

Mně se nejlépe očkují jabloňové podnože přímo na hrůbkové matečnici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 1.6.2016 22:32

Taky se dá očkování spojit s mezištěpováním. V létě si na letorosty budoucí vložky naočkujete kulturní odrůdu. Letorosty v zimě sklidíte, rozřežete na rouby ukončené očkem kulturní odrůdy...

Za jedním výkoným očkovákem jsem kdysi na praxi vázal. Byla to očista. Alespoň jsem včas pochopil, že nechci být školkařem.

PS: Těch Milošových 14s na očko je docela dost času. Souhlasím s tím, že i těch 1000 oček je pěkný výkon. Je to hodně o šikovnosti.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 3.6.2016 19:41

Ještě doplním, že pracovní norma z roku 1975 udává 100 oček/hod.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika