Poškozené rašící listy



host - 243.114 (?)
23.4.2019 8:23

Na těch listech jsou vidět zespodu nějaké černé tečky (při velkém zvětšení), nemůže to být buď trus nějakého škůdce nebo nějaká potvora, co ty listy žere?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 140.193 (?), 22.4.2019 19:10, zobrazeno: 6696x

Každý rok nějaké nové překvapení... frown

Vesměs na všech ovocných stromcích raší listy jakési poškozené, flekaté až dírkované. Nejmarkantnější to je na třešních, slivoních a broskvoních. V zimě u nás žádný velký mráz nebyl, teď na jaře u nás dokonce při rašení nemrzlo, takže jediná příčina, která mě napadá, jež je letos jinak než předchozí roky, je postřik Sulkou. Může toto poškození pocházet od ní, ačkoli jsem stříkal v únoru za hlubokého spánku pupenů? Nebo nějakaké jiné vysvětlení?


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.101 (?), 22.4.2019 20:43
Ak bol postrek Sulkou vo februári, tak je extrémne nepravdepodobné že by bola príčnou síra. Fytotoxický ale môže byť za určitých okolností aj postrek meďou, najmä pre kôstkoviny (foto). Nedávali Ste Kuprikol alebo Champion v silnejšej koncentrácii (viac ako 50g/10 l vody) keď už boli listy a za vlhkého počasia? IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 140.193 (?), 22.4.2019 21:14

Ne. Pouze postřik Sulkou v únoru, dlouho před rašením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 228.119 (?), 22.4.2019 21:35

Sulkou to určitě není. Sulkou stříkám každý rok broskvoně a semtam stříknu i na ostatní stromky, když mi trochu zbude.

Mám něco podobného na třešni a podle mě je to nějaký škůdce. Neustále mám na listech nějaké housenky (na růžích, na třešních, na jabloních,...slepují si listy k sobě). Housenky tedy žerou většinou celé kusy listů. Tyhle díry asi dělá nějaký brouk.  



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 140.193 (?), 22.4.2019 21:48

Sulkou jsem stříkal jako pokus, zda to pomůže proti píďalkám, které tam mám každoročně. Nepomohlo, opět jich tam pár je, ale nic zásadního. Ty pouze trochu ukousnou, hlavně ale slepují listy na rašících výhonech. Ale s těmi se dokážu nějak srovnat.

Pak tam je sem tam listohlod, ale ti nedělají žádné vážné škody, za nějakou dobu zmizí. Od těch toto také není. A o žádných jiných škůdcích nevím.

Jsem přesvědčen, že to žádný škůdce není. Už jen proto, že jsou čerstvě vyrašené, žádní škůdci nejsou vidět, a je to v podstatě na všech listech.

Stromky jsou úplně mimo jakoukoli chemickou ochranu, nejsou zde žádná pole ani sady, takže poškození chemií nepřipadá v úvahu.

A je to tak letos poprvé, předchozí 2 roky k ničemu takovému nedošlo.

Teď mě napadá - ještě jsem stříkal Talentem meruňky proti monilii za mírného větru, listy už rašit mohly, ale nevěřím, že toto by vůbec něco poškodilo, natož všechny listy desítky metrů daleko, ze všech stran a ve všech směrech od meruněk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 228.119 (?), 22.4.2019 22:31

Taky to může být nějaká houba. Když jsem hledal podle obrázků od Ivan Hlavatý, našel jsem něco o houbě "Wilsonomyces carpophila, Clasterosporium carpophilum".

České stránky popisují chorobu "Suchá skvrnitost listů peckovin". I když tam mají díry v listech rezaté okolí. Ale občas taky ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.125 (?), 23.4.2019 6:09
Klasterosporióza je jednou z možností, aj keď takto skoro na jar určite nebýva obvyklá. Ale po minuloročnom počasím uletenom roku a miernej zime je možné všetko... Poškodenie Sulkou to nebude, iné postreky neboli, žravý škodca to tiež nie je. Hubová infekcia sa ponúka ako jedno z vysvetlení (obzvlášť ak absentoval fungicídny postrek, ak nerátame Sulku), len to nezvyčajné načasovanie... IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 23.4.2019 7:09

No, vzhledem k tomu, že tu už více jak měsíc nepršelo, navíc toto místo je větrnější, se mi tato varianta zdá jako téměř nemožná. Uvidím, jak se budou vyvíjet další listy...

Nemluvě o tom, že jsem v únoru provedl postřik Kuprikolem broskvoní. A přesto jsou postižené i broskvoně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.114 (?), 23.4.2019 8:23

Na těch listech jsou vidět zespodu nějaké černé tečky (při velkém zvětšení), nemůže to být buď trus nějakého škůdce nebo nějaká potvora, co ty listy žere?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 137.35 (?), 23.4.2019 11:11

Ne, škůdci ne, prohlížel jsem to podrobně. To by jich musely být tisíce, je to v podstatě na každém listu. Teď jsem koukal kromě sadu i na zahradu, je to tu stejné. A tady jsem ani Sulku nepoužil. Bez poškození jsou snad jen hrušně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika