Ostrihaná mladá čerešňa - je to OK?



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?)
12.3.2021 9:47

Tohle třešně s oblibou dělají a boj je to neúprosný a ne vždy vítězný. Strom si někdy prosadí svou, pokud to nechcete deset let řezat na tři očka od rozvětvení a o třešních jen snít. O třešních se v knížkách píše, že se nemusí moc tvarovat, že si vytvoří korunku samy. Gut, vytvoří, ale podle svého. Neznám tvrdohlavější stromy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 81.29 (?), 5.3.2021 10:57, zobrazeno: 1323x

Dobrý deň. Prosím o radu.
1. Ostrihala som čerešňu (sadená podzim 2019) a nie som si istá, čo s halúzkou - vyznačená na foto šípkou. Odstrániť? Prípadne ešte niečo urobiť inak?

Ďakujem pekne za rady.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 6.3.2021 5:14

Jestli chcete podpořit vývoj prvního-spodního patra, tak zkraťte asi o třetinu ty horní 3 výhony ve stejné vzájemné úrovni, na ven směřující pupen, lehce je odkloňte do tupějšího úhlu. Taky terminál je vhodné zakrátit-cca v místě horní části okna za stromkem, tak, aby vůdčí pupen rovnal budoucí směr terminálu. Všechny ranky zatřete, i ty dříve vzniklé-opakujte nátěr, dokud se nezavalí, nezacelí! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.29 (?), 6.3.2021 18:50

Ďakujem pekne, skrátim. Pekný večer Vám prajem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 5.249 (?), 12.3.2021 8:48

Opravdu, terminál je potřeba zkracovat více, zvlášť pokud je takto silný a dlouhý. Spousta lidí to neudělá a pak nadává, že vysadili čtvrtkmen a za pár let mají vysokokmen, jelikož spodní větve zakrní a později odumřou.

Na přiloženém obrázku jsem vyznačil, jak bych to udělal já. Ty výhony tvořící druhé rozvětvení bych odřezal všechny, jelikož jsou blízko prvnímu rozvětvení.

VF

řešení
řešení
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 12.3.2021 9:47

Tohle třešně s oblibou dělají a boj je to neúprosný a ne vždy vítězný. Strom si někdy prosadí svou, pokud to nechcete deset let řezat na tři očka od rozvětvení a o třešních jen snít. O třešních se v knížkách píše, že se nemusí moc tvarovat, že si vytvoří korunku samy. Gut, vytvoří, ale podle svého. Neznám tvrdohlavější stromy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 34.228 (?), 12.3.2021 10:37

Strom byl po výsadbě zastřižen předpisově a předpisově i zareagoval. Nevidím důvod pro odstraňování druhého patra, přesně takto se mělo vytvořit. Takže pravdu má pan 91.196 je potřeba opět pouze zastřihnout, tak jak píše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 12.3.2021 11:03

VF, nechci se hádat, ani Vám vyvracet Váš pohled na věc, ale... Jedni radí: třešeň nestříhej, vytvoří funkční tvar sama, druzí-jako Vy, by šly zbytečně zpět. Já si dokonce myslím, že nejpozději za dva roky bude spodní patro domácím na obtíž a budou se zajímat, jestli jeho odstraněním stromku neublíží nadmíru! Ještě mě zaujal ten velký ořešák-na které sv.straně vůči ml.stromkům roste?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 34.228 (?), 12.3.2021 11:48

Souhlas. Třešeň se nestříhá, tvoří korunu sama. Mám nyní 6 třešní a ani jednu jsem nestříhal, vyjma zastřížení některého příliš dlouhého výhonu, zkrácení terminálu či odstranění nadbytečných výhonů v patře. Samy takto tvoří krásné rovnoměrné koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika