Můžu zapěstovat z vedlejší větve terminál?



galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?)
28.2.2015 19:21

Nový terminál lze zapěstovat z jednoho ze dvou středních výhonů, a ten popřípadě vyvázat k opoře.

Chybí zásadní informace, protože se mi zdá, že má stromek korunku založenou příliš nízko.Na jaké podnoži stromek "sedí"?...a bude z něj v budoucnu malý zákrsek, nebo velký strom?Totíš ono ta podnož souvisí s tím,jak zapěstovat tento stromek.A pokud je na bujné podnoži, a Vy z něho každé jaro vystříhnete zákrsek jak z partesu,snažíce se o nízký tvar, dosáhnete tak akorát na jedince vhodného do živého plotu k thůjim u silnice.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 42.216 (?), 28.2.2015 12:03, zobrazeno: 25500x

Dobrý den,

mám malou(asi 3 roky starou) třešínku a nějak se stalo, když jsem seříznul terminální výhon na nový pupen, tak se nevydal kolmo směrem vzhůru ale hodně šikmo do strany.  Na obrázku je tato větvička značena písmenem "H". Přičemž na původním terminálu vyrostla kolmo nahoru větvička "V2" (vlastně něco jako vlk).  Vybočený terminál jsem začal zkracovat a řezat na vnější pupen,  že z toho "vlku" V2 udělám nový terminál. Ale zdá se, že stromek můj geniální záměr nepochopil a cpe všechnu sílu do původního terminálu H.

Tak si říkám, jestli uříznout V2 nebo nějak nůžkami zapracovat na dvojici H, V1.

Jinak stromky jsou hned vedle vzrostlého lesa(od východu) a v létě na ně půl dne nejde slunce, takže rostou všechny nakřivo, skloněny k západu. Na celkové fotce je západ vpravo. Zleva je les.  


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 28.2.2015 12:33

Asi by bylo nejlepší odříznout komplet druhé patro a lépe zapěstovat první. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 42.216 (?), 28.2.2015 19:12

Kdybych to chtěl udělat, kudy bych měl vést řez? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 28.2.2015 19:21

Nový terminál lze zapěstovat z jednoho ze dvou středních výhonů, a ten popřípadě vyvázat k opoře.

Chybí zásadní informace, protože se mi zdá, že má stromek korunku založenou příliš nízko.Na jaké podnoži stromek "sedí"?...a bude z něj v budoucnu malý zákrsek, nebo velký strom?Totíš ono ta podnož souvisí s tím,jak zapěstovat tento stromek.A pokud je na bujné podnoži, a Vy z něho každé jaro vystříhnete zákrsek jak z partesu,snažíce se o nízký tvar, dosáhnete tak akorát na jedince vhodného do živého plotu k thůjim u silnice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 42.216 (?), 28.2.2015 21:41

Stromek vybírala a objednala manželka. Našel jsem staré fotky, když jsem stromek sázel v r.2012 a byla na něm cedulka s ručně psaným "Rivan (pod.sem)".   Spodní větve vyrůstají z kmene asi ve výšce 60cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
LacoSk - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (85) - 111.44 (?), 1.3.2015 19:01

Mám túto čerešňu na podnoži Gisela 5. Je to skorá ale chuťovo aj veľkosťou atraktívna čerešňa. A nenapáda ju vrtivka. To horné atro zrež, a zapestuj terminál z toho najrovnejšieho. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 2.3.2015 20:28

Pokud je stromek třešně na semenáči s korunkou ve výšce 60cm,...vidím to jasně.Ufiknout nejen první, ale zároveň druhé patro.Korunku zapěstovat z nového terminálu výše.Poskytnoutí neůplného měřítka,jenž ukazuje první zkreslené centimetry,a dál mizí...nejpotřebnější dílečky centimetrů směřují někde dolů mimo obraz, pozorovatele mate a nasírá.Je to jako by jste metrem v ruce měřili vzdálený strom,horu.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 42.216 (?), 2.3.2015 22:02

Taky děkuji za názorné obrázky.

Jinak obrázek s přiloženým bezrozměrným měřítkem byl pouze jednoúčelový, pouze pro určení, kudy by rádce vedl řez mezi oběma patry. Neslouží k nasírání. Samozřejmě, že rozměry nesedí a perspektiva je zkreslená. Musel bych ke stromku přinést bílé dveře(jinak by splynul s pozadím) a vyfotit ho ideálně teleobjektivem z nekonečna(velké dálky), aby bylo všechno lineární a proporční. Bílé dveře tam ale nemám. Možná nějaký polystyrém nebo sololit bych našel.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 42.216 (?), 4.3.2015 21:49

Pro pozorovatele jsem připojil foto celé postavy s některými záchytnými kótami - výškami od úrovně terénu. 

Pravda je ta, že když si představím budoucí korunu na 60cm vysokém kmenu, bude to opravdu příliš nízko. I když třešně dole docela vyholují.  Takže kmínek trochu prodloužím, dle rad. 



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 4.3.2015 21:59

Prodloužení nemusíte udělat hned, asimilační plocha spodního patra se hodí a i rány po odstranění čtyřletých větví se velmi rychle hojí. Takže na to máte 3 roky čas. Jako kluk jsem byl rád, že spodní patro táta nechal v 60 cm a druhé bylo a je cca v metru. Na lezení po stromě to bylo luxusní a pohodlné. I nyní se svými 146 kg se na ten strom dostanu (při výšce kmínku 160 cm bych měl problém "povyskočit")

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika