kotlovitá koruna u třešní



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?)
12.5.2008 10:13

Hezkýý!
  Jestli je mi třešeň něčím sympatická, tak je to její růst - nemusím po ní lozit s pilkou a nůžkama. Proto jí raději nechám takovou korunu, kterou si vybere sama.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 149.149 (?), 19.4.2008 18:58, zobrazeno: 12755x
Před týdnem jsem zasadil dvě třešně (Karešova a Burlat). Obě měly pouze dva výhony se sklonem asi 20°. Spodní výhon jsem odříz a horní zkrátil na 5 pupenů. Máte někdo zkušenost s vypěstováním kotlovité koruny jako je to třeba u broskvoní? Děkuji za odpověď.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 19.4.2008 19:43

Zrovna u třešně nepovažuji kotlovitou korunu za výhodnou. Třešeň, snad jako jediný ovocný strom, roste tak jak má, nezahušťuje, dobře obrůstá, tedy v přirozených tvarech po zapěstování prakticky nevyžaduje řez. Jejím přirozeným tvarem, který sama od přírody dodržuje je pyramidální nebo kulovitá koruna s terminálem. Kotlovitá koruna má výhodu v lepším oslunění plodů uvnitř koruny. Nemyslím, že by to měly třešně zapotřebí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 149.149 (?), 20.4.2008 9:25
Je pravda, že v současnosti se kotlovitá koruna málo vidí. Ale u starých stromů jsem ji viděl už několikrát. Dokonce kousek za Vyškovem byl ještě asi před deseti lety starý neudržovaný třešňový sad pouze ze stromů s kotlovitou korunou. Jednalo se o vysokokmeny se třemi až čtyřmi kosterními větvemi.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 19.4.2008 20:45

Mám radši třešně s kotlovitou korunou, zdá se mi, že se po nich lépe lozí, když se trhají třešně. U třešně s pyramidální korunou se mi zdá, při lezení po kmeni nahoru, že musím vylézt až do nebe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.251 (?), 10.5.2008 11:21

Dřevo třešní je poměrně křehké a třešně zároveň dorůstají časem dost velkých rozměrů. Kotlovitá koruna, pokud je založena už z prvních větví, se mně zdá u třešní velice citlivá na zničení mokrým sněhem nebo větrem.   Kotlovitost bych proto u třešní tak moc nepodporoval. Když už, tak by to neměly být spodní větve a neměly by být obě větve zhruba stejné, ale jedna větev by měla mít tak maximálně polovinu tloušťky k větvi druhé, což směruje spíše k pyramidě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 136.16 (?), 12.5.2008 9:53

Při česání třešní se žebřík opře o větve, pokládá se aby směřoval doprostřed stromu.To proto, že při pádu se doporučuje roztáhnout ruce, nohy a doufat.Při pádu do kotlovité koruny proletíte poměrně velkou vzdálenost¨.Zdraví Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 12.5.2008 10:13

Hezkýý!
  Jestli je mi třešeň něčím sympatická, tak je to její růst - nemusím po ní lozit s pilkou a nůžkama. Proto jí raději nechám takovou korunu, kterou si vybere sama.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 12.5.2008 11:19

No jo, ale když my junáci, nejradši trháme přímo ze stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 12.5.2008 17:04

Pravda, ale jako odrostlý junák sem odřízl kus koruny z 8 metrové třešně, spodní větve se roztáhly do šířky až k zemi a tak sem po 3 letech ležel na zemi na zádech a také trhal jako junák přímo ze stromu - pusou, ale připadal sem si jako vandrák v červenci i když to bylo v květnu. Za nějaký rok spodek proschl, tak teď u toho musím stát...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika